Eiropai ir jābūt atvērtai cilvēkiem, kas nāk no tās kaimiņvalstīm, un tā nevar nevienam patvēruma meklētājam ļaut noslīkt Vidusjūrā
To intervijā DB saka Vācijas Darba devēju konfederācijas (BDA) ģenerāldirektors sociālās politikas jautājumos Pēteris Klēvers (Peter Clever). Viņš runā arī par Vācijas kļūdām, sadarbībā ar citām Eiropas valstīm, un norāda, ka minimālās algas ieviešana Vācijā, to attiecinot arī uz īslaicīgiem iebraucējiem no citām valstīm, ir līdz šim vēl nepiedzīvots tirgus protekcionisma gadījums, aicinot visus šīs birokrātiskās normas skartos uzņēmumus vērsties ar sūdzībām Eiropas Komisijā.
Vācijā aktuāla problēma ir dažādu speciālistu trūkums. Kā to ir plānots risināt?
Mums, pirmkārt, ir labāk jāizmanto savas valsts potenciāls. Ja 20% no skolas beidzējiem nav sagatavoti darba dzīvei, tad nav runa par stulbiem cilvēkiem, bet gan par to, ka skolu sistēmā kaut kas nefunkcionē. Tad mums kā biznesam ir jāsaka, ka mēs tomēr pieņemsim darbā šos cilvēkus. Tas nav vienkārši, bet nesen sadarbībā ar arodbiedrībām ir iedzīvināti instrumenti, lai darbā pieņemtu tā saucamos sarežģītos jauniešus. Tas attiecas arī uz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, lai mazinātu aizspriedumus pret šo cilvēku spējām. Dažās jomās šie cilvēki izrādās pat labāki speciālisti. Piemēram, vācu lielais IT uzņēmums SAP paziņoja par 300 autistu pieņemšanu darbā. Viņi izrādījās ārkārtīgi piemēroti ļoti monotona kontroles darba veikšanai. Tas attiecas arī uz sieviešu darbu, kas gan procentuāli tiek pieņemtas darbā diezgan daudz, tomēr strādā salīdzinoši mazu stundu skaitu nedēļā. Tas saistīts ar to, ka mums pietrūkst bērnu uzraudzīšanas iestāžu. Mums ir arī nepieciešami ieceļotāji Vācijā, bet ne no ES. Es saprotu, ka dzīvesvieta tiek mainīta grūtu apstākļu dēļ, ja dzimtā zeme vairs nespēj cilvēkam un viņa ģimenei piedāvāt drošu un ilgtspējīgu nākotni. Tās arī, protams, ir individuālas tiesības uz brīvību, bet es esmu pret to, ka ES ietvaros tiek mēģināts atņemt kvalificēto darbaspēku. Tāpēc mēs Vācijā meklēsim darbaspēku ārpus ES, konkrēti tajās valstīs, kur, pat uzlabojoties ekonomikas apstākļiem lielā cilvēku skaita pieauguma dēļ, jauniešiem nevar tikt piedāvāta ilgtspējīga nākotne. Tās ir atsevišķas Āzijas valstis un Āfrika. Taču tas pieprasa lielu sabiedriski politisko uzskatu maiņu Vācijā. Mums pašlaik ir visliberālākie ieceļošanas nosacījumi ES, tikai mūsu ārzemju pārstāvniecības un vēstniecības tos vēl nav pa īstam iedzīvinājušas. Politiskajās debatēs tas tiek diskutēts ar nosaukumu viesmīlības kultūra. Tāpat mums Vācijā ir jāatrisina ar bēgļiem saistītais jautājums, lai viņi pie mums varētu strādāt. Piemēram, šodien sīrieti, pat ja pret viņu nenotiek politiska vēršanās, sūtīt atpakaļ uz Sīriju nevar. Pašlaik šādiem ieceļotājiem darba iespēju Vācijā nav, tāpat jauniešiem, kas ierodas Vācijā bēgļu gaitās, būtu jānodrošina izglītošanās iespējas.
Vai tādi notikumi kā Francijā Charlie Hebdo redakcijā neparāda to, ka ieceļošana Eiropā faktiski jau ir radījusi lielas problēmas?
Atbildīga Eiropas politika nevar mums ļaut par ātru pateikt, ka laiva ir pilna. Un mēs nevaram cilvēkiem Vidusjūrā ļaut vienkārši noslīkt, to mums liedz kristīgā tradīcija un cilvēktiesību normas. Protams, Eiropa nevar kļūt par salu, kas paceļ visas pasaules nabadzīgo slāni, bet Eiropai ir jābūt patvērumam tiem cilvēkiem, kas nāk no mūsu kaimiņvalstīm – Sīrija ir kaimiņvalsts, tāpat kā Irāka.
Taču vai pašā Vācijā integrācija ir notikusi veiksmīgi, piemēram, ar ievērojamo turku kopienu?
Integrācija ir paaudžu uzdevums. Ar pirmo un otro turku paaudzi tā faktiski nenotika. Taču tā nebija problēma, jo pirmie ieceļotāji no Turcijas gribēja atkal atgriezties dzimtenē, lai gan to neizdarīja. Mēs no tā varam mācīties. Ja tiek uzaicināti cilvēki, lai pie mums strādātu, tad ir jāsaprot, viņi šeit iesakņosies un uzskatīs Vāciju par savu jauno dzimteni. Tāpēc jau no paša sākuma ir jāveic integrācijas pasākumi, un pēdējos divdesmit gados Vācija veic ārzemju pilsoņu integrācijas pasākumus. Integrācija nav vienvirziena ceļš, tas vienmēr nozīmē arī zināmu iesaistīšanos otras puses kultūras telpas īpatnībās. Ja es būtu sieviete un aizbrauktu uz arābu valstīm, es nestaigātu mini bikini. Jā, cilvēkam ir tiesības būt brīvam, bet tā šīs tradīcijas valstīs vienkārši nedara. Attiecībā uz Vāciju nedrīkst, protams, tikt veikta piespiedu ģermanizācija, tomēr sabiedrībā pieņemtās normas iebraucējiem ir jāievēro.
Visu interviju Iedot makšķeri, nevis zivi lasiet 2. februāra laikrakstā Dienas Bizness.