Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus likumā "Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās", nosakot, ka valsts atbalsts jaunu darbavietu veidošanai ir attiecināms arī uz Liepājas speciālo ekonomisko zonu, informē LSEZ.
Tas veicinās Liepājas un reģiona turpmāko ekonomisko attīstību, kā arī mazinās COVID-19 izraisītās krīzes seku ietekmi uz LSEZ kapitālsabiedrību darbību.
Paplašinot valsts atbalstu jaunizveidotajām darba vietām, tiks veicināta LSEZ konkurētspēja ārvalstu investoru piesaistē un jaunu darba vietu radīšanā Liepājā, piesaistot augstas pievienotās vērtības uzņēmumus, kuri radītu labi apmaksātas darbavietas.
Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs Uldis Sesks norādīja, ka attiecīgie grozījumi daudz straujāk veicinās jaunu ražošanas rūpnīcu un jaunu darba vietu izveidi Liepājas SEZ teritorijā. "Investori ir novērtējuši uzņēmējdarbības vides kvalitāti Liepājā. Liepājas SEZ teritorijā dominē Skandināvijas valstu investīcijas, bet kopumā ir investori no 43 dažādām valstīm. No 2017. gada ir uzbūvētas 11 jaunas rūpnīcas, 5 vēl būvē un vismaz 5 projektē, kas devušas vairāk kā 500 jaunas, labi apmaksātas darbavietas un ik gadu nodokļos tiek samaksāti vairāk kā 30 miljonus eiro."
Izskatot un virzot likuma grozījumus Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars uzsvēra, ka Liepāja ar šiem likuma grozījumiem prasa makšķeri, nevis zivi, norādot, ka papildus valsts atbalsta instrumenti ļaus turpināt Liepājas SEZ izaugsmi un palielinās pienesumu valsts tautsaimniecībai. "Tieši jaunas darbavietas ar konkurētspējīgu atalgojumu, nodrošina budžeta ieņēmumus un tas ir īpaši svarīgi šobrīd, lai mazinātu pandēmijas ietekmi uz valsts ekonomiku."
Liepājas SEZ pārvalde plāno bijušā "Liepājas Metalurgs" teritoriju attīstīt līdzīgi, kā šobrīd tiek attīstīta gan bijusī militārā bāze Karostā, gan padomju laika rūpnīcu teritorijas. Turklāt aptaujātie esošie un potenciālie LSEZ kapitālsabiedrību pārstāvji norāda uz pieaugošo konkurenci ar citām brīvajām ekonomiskajām zonām kaimiņvalstīs, kas apliecina uzņēmēju interesi par valsts atbalsta instrumentu jaunām darbavietām, kas papildinās jau esošos atvieglojumus, kuri tiek piemēroti būvniecībai un modernām tehnoloģijām. Tas veicinās arī uzņēmumu veidošanos viedu IT tehnoloģiju jomā ar augstu pievienoto vērtību un eksportspēju.
"COVID-19 pandēmijas izraisītā krīze ietekmē ražošanu visā pasaulē, uzņēmumi saīsina piegādes ķēdes, kas paver iespēju piesaistīt jaunas ražotnes Liepājas SEZ. Krīzes rezultātā ir palielinājies brīvi pieejamais darbaspēks, jo daudzi Latvijas iedzīvotāji, kas bija devušies peļņā uz Eiropas valstīm, ir atgriezušies Liepājā. Tādēļ jauns instruments veicinās jaunu darbavietu veidošanos un mazinās bezdarbu", atzīst Liepājas SEZ pārvaldnieks Jānis Lapiņš.
Tāpat Valsts atbalsts tiešo nodokļu atvieglojumu veidā par sākotnējo ieguldījumu rezultātā radītajām izmaksām par jaunizveidotajām darba vietām būs nozīmīgs atbalsts uzņēmējiem COVID-19 izraisītās krīzes seku ietekmes mazināšanai, stimulēs turpmāku uzņēmumu attīstību, veicinās Latvijas Tautsaimniecības attīstību un dos papildus pienesumu valsts un pašvaldības budžetos.