Eiropas Komisija (EK) uzsākusi izmeklēšanu pret Krievijas enerģētikas gigantu Gazporm saistībā ar iespējamu negodīgu cenu uzspiešanu patērētājiem, brīvas gāzes plūsmas kavēšanu starp Eiropas Savienības (ES) valstīm, kā arī centieniem ierobežot gāzes piegāžu diversifikāciju.
Par pamatu izmeklēšanai kalpojuši dokumenti, kas iegūtu kratīšanās, kuras notikušas aizvadītā septembra laikā Gazprom meitasuzņēmumu birojos desmit ES valstīs, tostarp, Austrijā, Vācijā, Polijā un Čehijā, vēsta Euobserver.
Kratīšanas tika veiktas pēc Lietuvas pieprasījuma. «Es varu apstiprināt, ka mēs lūdzām EK izmeklēt iespējamus Gazprom izdarītus Eiropas konkurences noteikumu pārkāpumus,» iepriekš izteicies Lietuvas enerģijas ministrs Arvidas Sekomks (Arvydas Sekmokas).
Pret Gazprom vērstā izmeklēšana var ilgt vairākus gadus, un Krievijas enerģētikas gigantam varētu tik piespriesta soda nauda 10% apmērā no kopējiem ienākumiem, kas pērn bijuši 116,5 miljardu eiro apmērā. Tomēr Gazprom pietiek arī gana daudzu ietekmīgu draugu. Krievijas tagadējais prezidents Vladimirs Putins neseno ES samitu laikā brīdināja EK neizmantot ES likumdošanu, lai vājinātu enerģētikas kompāniju. Saistīts ar Gazprom ir arī Vācijas bijušais kanclers Gerhards Šrēders, bet pašai enerģētikas kompānijai «rokas iestiepjas» arī Krievijas izlūkdienestos.
Kā Euobserver pastāstīja anonīms Beļģijas pretizlūkošanas dienesta darbinieks – patlaban Briselē Krievijas spiegu aktivitāte sasniegusi Aukstā kara laiku līmeni, un tos īpaši interesējot ES enerģētikas politika.
Krievijas analītiķi EK pretenzijas sauc par ļoti nopietnām apsūdzībām. Vienas no lielākajām kaimiņvalsts finanšu grupām IFD Kapital pārstāvis Vitālijs Krjukovs laikrakstam Kommersant norādīja, ka gadījumā, ja Gazprom vaina tiks pierādīta, tas sagādās energokompānijai grūtības strādāt ārējos tirgos. Tāpat viņš pieļauj, ka EK ir daudz vairāk formālu argumentu pret kompāniju nekā ticis oficiāli pavēstīts.
Par galveno Gazprom problēmu izmeklēšanas rezultātā var kļūt ne tik daudz piespriestās soda naudas, bet gan nākotnes kontraktu noslēgšanas noteikumu pārskatīšana – piemēram, cenas noteikšanā, sacījis analītiķis.
Pēc EK paziņojuma par izmeklēšanas uzsākšanu pret Gazprom par 0,9% kritusi Krievijas energogiganta akciju vērtība.