Krievijas valsts dabasgāzes koncerns Gazprom piedāvājis jaunu cenu veidošanas modeli klientiem Lietuvā, kas sadārdzina piegādāto dabasgāzi.
Kompānija Haupas, kas piegādā gāzi no Krievijas Lietuvas dienvidos esošajai kūrortpilsētai Druskininkiem, paziņoja, ka jaunā cenas aprēķina formula, kuru Gazprom piedāvājis uz trim mēnešiem, nozīmē, ka gāzes cenas samazinājums nebūs tik straujš kā naftas cenas kritums.
Savukārt cits gāzes importētājs Lietuvā Lietuvos duju tiekimas atteicās komentēt cenu formulas izmaiņas, sakot, ka sarunas ar Gazprom turpinās.
Cenu formula noteic, ka gadījumā, ja «naftas produktu cenas samazinās vairāk par noteiktu līmeni, gāzes cena vairs nesarūk tik krasi, cik krasi samazinās naftas cenas», aģentūrai BNS teica Haupas direktora vietnieks Donats Motiejūns.
Viņš norādīja, ka, pamatojoties uz jauno formulu, Gazprom gāzes importa cena janvārī sasniegs 19 eiro par megavatstundu (MWh) pretstatā 16,5 eiro decembrī.
Šķiet, ka Krievijas kompānija attiecina vienādu cenas formulu visiem klientiem Eiropā, jo nevēlas problēmas, ņemot vērā Eiropas Komisijas izmeklēšanu par tās biznesa praksi, sacīja Motiejūns.
Haupas direktora vietnieks atklāja, ka jaunā formula paredz, ka gāzes cenas kritums palēninās, ja tā ir sasniegusi apmēram 200 ASV dolārus par 1000 kubikmetriem. Otrs nosacījums ir tāds, ka cena nevar būt zemāka par Vācijas gāzes biržā GASPOOL piedāvāto.
«Tā ir piesaistīta GASPOOL. Pastāv formula. Ja aprēķina cenu, balstoties uz to, tad rezultāts ir mazāks nekā biržas cena,» Motiejūns piebilda.
Viņš sacīja, ka jaunā formula ir piedāvāta šā gada pirmajiem trim mēnešiem un pēc tam to var pagarināt. Trīs mēnešu periods izraudzīts, jo Gazprom norādījis, ka kompānija plāno izsoles Lietuvā, Latvijā un Igaunijā.
Savukārt Lietuvos duju tiekimas ģenerāldirektors Mants Mikalajūns atteicās komentēt jebkādas cenu formulas izmaiņas, jo sarunas ar Gazprom turpinoties. Viņš piebilda, ka kompānija turpina iepirkt gāzi no Krievijas grupas saskaņā ar iepriekšējo līgumu, kura termiņš gan beidzās 2015.gada nogalē un saskaņā ar kuru kompānija neiepirka apmēram 300 miljonus kubikmetru gāzes.
«Mums joprojām ir daudzums no iepriekšējā perioda. Ir pāragri runāt par jebkādu modeli, kas tiks piemērots tuvākajos mēnešos vai tālākā nākotnē,» viņš teica sarunā ar BNS.
Cenu formulas izmaiņas, ņemot vērā naftas cenas kritumu, ir ierasta prakse, uzsvēra Lietuvos duju tiekimas vadītājs.
Mikalajūns sacīja, ka viena formula var tikt piemērota ilgtermiņa līgumiem, bet uz īstermiņa līgumiem var attiecināt citu formulu. Tāpat netiek izslēgta iespējamība, ka Gazprom rīkos izsoles.
Neoficiāli avoti ir atklājuši, ka Gazprom jaunā gāzes cena var būt līdzīga tai, par kādu Norvēģijas kompānija Statoil piegādā Lietuvai sašķidrināto dabasgāzi.
Gazprom decembrī plānoja rīkot gāzes izsoles Baltijas valstīm, bet tās atlika, iespējams, līdz pavasarim. Krievijas plašsaziņas līdzekļi decembrī vēstīja, ka Gazprom uz trim mēnešiem ir pagarinājis gāzes piegāžu līgumus ar klientiem Baltijas valstīs.
Lietuvā gāzi tieši no Gazprom iepērk arī citi uzņēmumi, piemēram, Kauno termofikacijos elektrine, Dujotekana un minerālmēslojuma ražotājs Achema.
Lietuvos duju tiekimas 2014.gada maijā saņēma 20% atlaidi no Gazprom par gāzes piegādēm 2013.-2015.gadā. Tādejādi gāzes kompānija Lietuvā samazināja gāzes cenu visiem komerciālajiem klientiem un mājsaimniecībām laika posmā no 2014.gada vidus līdz 2016.gada nogalei vai 2017.gada vidum.