Vērstpapīru tirgus dalībnieki sākuši apsvērt domu, ka pasaules ekonomikā viss tomēr varētu neritēt pa tik gludu virsmu, kā iecerēts pirms tam. Rezultātā, piemēram, ASV akciju cena pēdējo dienu laikā panējusi zemāk, lai gan šo kritumu par strauju arī nebūt uzskatīt nevar.
Investoru omu pabojājis vairāku faktoru kopums. Galvenais ir Covid-19 vīrusa delta varianta uznāciens, kas draud aizkavēt pasaules ekonomikas atveseļošanos un, iespējams, pat nozīmēt vēl vienu dažu ekonomiku aizslēgšanos. Arī, piemēram, pasaules ietekmīgākās centrālās bankas - ASV Federālo rezervju sistēmas - pārstāvji šonedēļ norādījuši, ka delta varianta izplatīšanās un zemie vakcinēšanās tempi dažās pasaules malās rada risku kopējai ekonomikai.
"Domāju, ka viens no lielākajiem riskiem pasaules ekonomikas izaugsmei ir tas, ka pāragri deklarēsim uzvaru par Covid," norādījusi Sanfrancisko Federālo rezervju vadība.
Jāteic, ka Covid delta variants nav vienīgais faktos, kas šobrīd rada investoru bažas. Izskatās, ka tirgus dalībnieki lielākā mērā noraizējušies par piegāžu ķēžu sastrēgumiem un dažādiem deficītiem. Tāpat attīstītajās valstīs par visai aktuālu problēmu kļuvis darbaspēka deficīts. Arī šie apstākļi var nocirpt nost daļu no ekonomikas izaugsmes.
Jāņem vērā, ka šogad gluži vai ikdienišķa situācija ir tā, ka akcijas teju katru jaunu dienu spēj aizsniegties līdz arvien jauniem vēsturiskajiem maksimumiem. Šie vērtspapīri nebūt nav uzskatāmi par lētiem, kas arī rada zināmu stresu (pie kādām problēmām daudzi var gribēt fiksēt peļņu no pieauguma).
"Ir nedaudz nākusi atklāsme, ka lietas tagad nebūt neizskatās tik pozitīvas, ja salīdzina ar to sajūtu, kāda bija jūnija vidū, kad šķita, ka viss ir tā, kā vajag. Delta vai nākamā delta būs konstants risks tirgum," The Wall Street Journal norāda, piemēram finanšu uzņēmuma Brooks Macdonald pārstāvji.
Augot neskaidrība, savu galviņu pacēluši daži nosacīti drošie aktīvi. Piemēram, zelta cenai izdevies augt jau trīs nedēļas pēc kārtas un atgriezties virs apaļās 1800 ASV dolāru atzīmes par Trojas unci.
"Tas, ko tagad var redzēt, ir, ka sevi piesaka izvairīšanās no riska un neskaidrība. Ir mazāk likviditātes, jo ir atvaļinājumu sezona. Tāpat ir periods pirms uzņēmumu peļņas paziņošanas sezonas, kad viss pa lielam ir klusi. Šādā brīdī uzmanība tiek pievērsta makro bildei, kas nebūt nav lieliska. Nav arī indikācijas, ka tuvākajā laikā varētu stāties obligāciju ienesīguma kritums," savukārt WSJ klāsta Wells Fargo Securities pārstāvji.