Banku nozare šajā gadā turpināja konsolidēties, un dažādu iemeslu dēļ kopumā trīs bankas pārtraukušas vai reorganizējušas savu darbību (GE Money Bank, UniCredit Bank, Hipotēku un zemes banka), vērtējot aizvadīto gadu, norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītājs Kristaps Zakulis.
Šis notikums tomēr kādā mērā sašaurina pakalpojumu pieejamību un dažādību tirgū, uzsver komisijas pārstāvis. Tāpat šogad anulēta licence ilggadējam apdrošināšanas tirgus dalībniekam – SIA Balva.
Viens no nozīmīgākiem pozitīviem notikumiem šajā gadā finanšu sektora uzraudzības jomā ir jauna banku uzraudzības modeļa apstiprināšana Eiropas līmenī, kas paredz piešķirt plašākas pilnvaras Eiropas Centrālajai bankai (ECB), kas uzraudzīs 85% no eirozonas banku aktīviem ciešā sadarbībā ar nacionālajiem uzraugiem. Tas tiek darīts ar mērķi izveidot vienotu banku uzraudzību Eiropas Savienībā, lai stiprinātu finanšu stabilitāti un paplašinātu banku sektora pārraudzību. 2014. gada 4. novembrī vienotajam uzraudzības mehānismam jāsāk pilnībā darboties. Arī Latvija līdz ar iestāšanos eirozonā, automātiski pievienosies vienotajam banku uzraudzības mehānismam. Tas nozīmē, ka nākamgad FKTK sāks dalīt atbildību par trīs Latvijas lielāko banku uzraudzību ar ECB, un būs jāveic ne tikai atbilstoši sagatavošanās priekšdarbi, bet arī jāmācās sadarboties un līdzdarboties.
Vēl viens nozīmīgs notikums šogad ir finanšu pratības stratēģijas tapšana. Ņemot vērā notikumus finanšu sektorā pēdējos gados un tiem sekojošās pārmaiņas attiecībās starp finanšu pakalpojumu sniedzējiem un to lietotājiem, kā arī, sekojot pasaules attīstīto valstu izstrādēm iedzīvotāju finanšu izglītības un mājsaimniecību stabilitātes veicināšanā, 2013. gadā FKTK vadībā ir uzsākta nacionālā Latvijas iedzīvotāju finanšu pratības stratēģijas izstrāde 2014. – 2020. gadam. Kopš 2012. gada sabiedrības finanšu izpratnes līmeņa celšana un atbildīga finanšu pakalpojumu piedāvājuma nodrošināšana ir viena no FKTK stratēģiskajām prioritātēm, tāpēc stratēģijas izveidē komisija ir uzņēmusies koordinējošo lomu un darba grupas vadību.
Tāpat svarīgi atzīmēt, ka dažādi pasaules notikumi nav ietekmējuši finanšu sektora stabilitāti un šogad turpinājās sektora attīstība, līdz ar to varēja novērot galveno banku darbības rādītāju uzlabojumu - otro gadu pēc kārtas turpina uzlaboties banku pelnītspēja, bankas ir atbilstoši kapitalizētas un to likviditāte ir augstā līmenī, arī noguldījumu apjoms turpina palielināties, norāda K. Zakulis.
Kā negatīvu šā gada tendenci viņš min, ka nav piepildījušas gada sākumā paustas cerības, ka situācija ar mājsaimniecību kavētajiem kredītiem varētu būtiski uzlaboties. Tendence rāda, ka situācija uzņēmumiem līdz ar ekonomikas attīstību uzlabojas straujāk, kamēr mājsaimniecībām bezdarba līmenis nesamazinās tik ātri un arī darba algas pieaug lēnāk nekā ekonomika attīstās. Līdz ar to kavēto kredītu apjoms virs 90 dienām mājsaimniecībām tā arī nesasniedza viencipara skaitli un oktobra beigās bija aptuveni 13%, uzņēmumiem situācija salīdzinoši ir labāka – aptuveni 8% no kopējā kredītportfeļa. Tomēr pakāpeniski kavēto kredītu apmērs šogad turpināja samazināties - gada sākumā kavēto kredītu apjoms mājsaimniecībām bija aptuveni 15%, bet uzņēmumiem – aptuveni 9%.
Arī kreditēšana šogad nav īpaši atdzīvinājusies, saka FKTK pārstāvis. Piemēram, 2013.gada pirmajos trijos ceturkšņos mājsaimniecībām ir kļuvuši pieejami kredītlīdzekļi 217 miljonu latu apmērā. Lai gan tas gandrīz par 5% vairāk nekā pērnā gada atbilstošajā periodā, jaunās kreditēšanas apmērs joprojām nespēj kompensēt kredītportfeļa amortizāciju un norakstījumus. Tas ir dabiski, jo nekustamā īpašuma tirgus attīstība ir mērenāka nekā pirmskrīzes laikā, turklāt arī mājsaimniecību maksātspēja tikai sāk atkopties (piemēram, viens no ierobežojošajiem faktoriem īpašuma iegādei ir pirmās iemaksas trūkums). Tādējādi turpina amortizēties pirmskrīzes portfelis, bet jaunas hipotekārās kreditēšanas apmēri pašlaik ir zemāki, to ietekmē gan piedāvājuma (banku kreditēšanas politika ir kļuvusi ne tik agresīva), gan pieprasījuma (zema mājsaimniecību kapacitāte uzņemties saistības) puse, skaidro komisijas vadītājs.
Viņš uzsver, ka nenoliedzami 2014. gads ieies vēsturē kā pārmaiņu gads. Noteiktās pārmaiņas katrā Latvijas iedzīvotāja ikdienā sagaidāmas līdz ar eiro ieviešanu. Arī uzraudzības jomā 2014. gads, pateicoties banku savienības un tās pirmā soļa, vienotā uzraudzības mehānisma, izveidei ieviesis zināmas izmaiņas. Paredzams, ka FKTK darba apjoms no uzraudzības modeļa maiņas nesamazināsies, bet pretēji – varētu pieaugt. Izaicinājumiem bagāts būs tieši pārejas posms, kad pirmie celmi jālauž ne tikai ECB, bet mums jāiemācās sadarboties un tirgum pielāgoties pie jaunās uzraudzības formas.