Banku pelēkā sektora apjoms turpina augt, un patlaban jau pārsniedzis 70 triljonus ASV dolāru, liecina Bloomberg dati.
ASV Finanšu stabilitātes padome uzsver, ka tas norāda uz sistēmiskiem riskiem globālajai finanšu sistēmai. Ēnu banku sektors Ķīnā un Indijā aug ļoti straujā tempā, tāpat pieaugums nav gājis secen arī Rietumu banu sektoram.
Termins ēnu banku sektors apzīmē riskantus ieguldījumu produktus, privātu aizdošanu privātpersonu vidū, lombardu darbību, kā arī ievērojamus darījumus jaunattīstības tirgū, kā arī tādas aktivitātes kā derivatīvus, naudas tirgus fondus un citas institūcijas Eiropā un ASV.
Kopējais kaitējums ir tas, ka šīs aktivitātes ir ārpus parastās banku sistēmas, tādējādi bieži vien tās nepakļaujas regulatoru kontrolēm un monetārajai politikai. Rezultātā šie faktori parāda, cik grūti ir ierobežot riskantu aizdošanu.
Kopš 2008. gada bankas ir ierobežojušas riskantu darījumu veikšanu, tomēr ēnu banku sektoru tas nav bremzējis. Finanšu stabilitātes padome uzsver, ka sektors 2012.gadā pieauga līdz 71 triljonam dolāru, gada laikā palielinoties par 5 triljoniem dolāru. Ekonomikās, kuras izpētīja padome, tā atklājusi 70% lielu pieaugumu. Visdramatiskākā situācija ir Ķīnā, jo pērnā gada jūnijā valdības pūliņi ierobežot aktīvu pārvaldes produktus rezultējās lielākajā kredītu krīzē vismaz desmit gadu laikā. Rezultātā nvestīciju, kuras piedāvā augstas īstermiņa likmes, bet uz kurām neattiecas valsts garantijas, apjoms pieauga līdz 1,5 triljoniem dolāru, kas ir gandrīz visas Austrālijas ekonomikas apjoms.
Ņemot vērā, ka tik daudz nauda ir apgrozībā ārpus oficiālās sistēmas, ēnu banku sektors rada tādām valstīm kā Ķīnai un Indijai grūtības kontrolēt ekonomiku, veicot likmju izmaiņas vai naudas piedāvājumu. Indijā inflācija turas virs 8% par spīti tam, ka centrālā banka divu gadu laikā ir palielinājusi likmes 13 reizes. Valdības pārstāvjiem vienkārši nav pietiekami liela kontrole pār ekonomiku, lai to ietekmētu.
Savukārt Ķīnā depozītu likmes ir 3%, kas ir zem inflācijas, kombinācijā ar to, ka 97% no mazajiem uzņēmumiem nespēj dabūt bankas aizdevumus, ir veicinājis ēnu banku sektora izaugsmi, kura apjoms tiek lēsts 6 triljonu dolāru apmērā, kas ir 69% no ekonomikas.
Ēnu banku sektors rada papildus risku iedzīvotājiem, jo problēmu gadījumā valdība nevar institūciju glābt ar finansējumu, kā tas ir banku gadījumā.