Db.lv piedāvā iepazīties ar Latvijas kredītiestāžu ekspertu komentāriem saistībā ar inflācijas rādītājiem.
AS SEB Latvijas Unibanka galvenā ekonomista Andra Vilka komentārs:
"Inflācijas spiediens turpinājās arī augustā, un šajā mēnesī diemžēl neizdevās ieraudzīt tos zemos inflācijas tempus, kas raksturīgi sezonāli augusta mēnesim. Inflāciju veicināja gan valdošais patēriņa bums un izmaksu kāpums, ko var redzēt kārtējam cenu pieaugumam ēdināšanas pakalpojumiem, kā arī vairāku regulēto cenu ietekme (akcīze tabakai, siltumenerģija).
Visam tam caurvijas noturīgas inflācijas gaidas, kas arī veicināja tāda līmeņa inflāciju augustā. Inflācija būtu bijusi augstāka, ja nebūtu neliels sezonas cenu samazinājums atsevišķām pārtikas precēm. Taču turpmāk pārtika varētu būt viena no inflācijas pieauguma veicinātām. Lai gan 12 mēnešu inflācija sasniegusi divciparu skaitli, tomēr gada vidējā inflācija līdz gada beigām visdrīzāk nesasniegs divciparu skaitli."
Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenās analītiķes Olgas Ertuganovas komentārs:
"Vēsturiski augustam gandrīz vienmēr bijusi raksturīga deflācija. Šogad pirmo reiz kopš tālā 1994. gada cenas augustā, salīdzinoši ar j��liju, ir pieaugušas un gada izteiksmē inflācija ir pārsniegusi 10 procenti slieksni.
Jāteic, ka jau otro mēnesi pēc kārtas ļoti liela ietekme uz cenu pieaugumu ir tabakas izstrādājumiem. Tomēr, arī ņemot vērā šo apstākli, inflācijas cipari tik un tā ir nepieņemami augsti. Turklāt cenu pieaugums, tam sekojošo citu administratīvi regulējamo tarifu kāpums un augstās inflācijas gaidas neļauj cerēt uz inflācijas samazinājumu pašu par sevi, – ir jāīsteno virkne pasākumu, un galvenā loma šajā procesā ir tieši valdībai. Diemžēl, pašreizējā situācija nedod mums laiku ekonomiskos procesus ietekmēt pakāpeniski– ir jārīkojas ātri un, iespējams, diezgan sāpīgi.
Piemērām, ir nepieciešams beidzot apstādināt bezgalīgo algas - inflācijas spirāli. Neapšaubāmi, ja algas pieaug par 30 un vairāk procentiem (kaut vai tikai daļai Latvijas iedzīvotāju), tad izmaksas uzņēmējiem palielinās, un šo palielinājumu viņi ieliek cenās. Darbinieki savukārt atkal pieprasa algas pieaugumu, un process turpinās. Protams, būtu neprātīgi vienkārši iesaldēt algas, tomēr to palielinājumam jābūt salīdzināmam ar produktivitātes pieaugumu un reālo atdevi no šī soļa.
Neapšaubāmi ir nepieciešama vēl aktīvāka valdības pozīcija savu tēriņu samazināšanā, kā arī ātrāka tādu svarīgu jomu kā uzņēmējdarbība un eksports veicināšana. Jāsaprot, ka inflācija ir inerts rādītājs, kas ir ļoti atkarīgs no savām pagātnes vērtībām. Un, lai lauztu esošo cenu veidošanas mehānismu, ir nepieciešama aktīva valdības iejaukšanās.
Ņemot vērā esošās tendences, jāsecina, ka vidējā inflācija šogad pārliecinoši pietuvosies 9 procentu līmenim."
DnB NORD Bankas Ekonomisko pētījumu grupas analītiķes Ievas Vējas komentārs:
"Piepildoties pesimistiskākajām prognozēm, gada inflācija augustā sasniegusi 10,1%, bet, salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas augustā, kas parasti ir deflācijas mēnesis, palielinājušās par 0,4%. Tomēr kopumā pārtikas preču cenas augustā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ir samazinājušās par 1,5% galvenokārt, pateicoties dārzeņu cenu kritumam, taču cenu pieaugums pārējām precēm un pakalpojumiem bijis pietiekami liels, lai šī samazinājuma ietekmi inflācijas kopējos skaitļos nosegtu.
Gada griezumā, tāpat kā iepriekšējos mēnešos, būtiska ietekme uz inflācijas rādītāju bijusi cigarešu cenu kāpumam akcīzes nodokļa paaugstināšanas rezultātā. Zināmā mērā tas pat varētu būt uzskatāms par pozitīvu faktoru, ja galvenais inflācijas dzinulis ir šāds vienreizējs faktors, bet jāatceras, ka nākamā gada sākumā nodokļa likmes atkal tiks paceltas, un tas turpinās ietekmēt inflācijas rādītājus arī nākamajā gadā.
Daudz nopietnāk ir tas, ka pakalpojumu cenu kāpumā, kas bijis lielāks nekā preču cenu kāpums, jau pilnībā izpaužas inflācijas spirāles darbība un iepriekš piedzīvotais straujais darba algu pieaugums, un tas, atšķirībā no nodokļu izmaiņām, ir daudz ilgākas ietekmes faktors. Uzskatāmi tas parādās, piemēram, transporta grupā, kur transporta pakalpojumiem cenas aug, neskatoties uz nozīmīgākās izmaksu pozīcijas - degvielas - cenu samazināšanos. Ja degvielas cenas salīdzinājumā ar pagājušā gada augustu, ir kritušās par 1,7%, transporta pakalpojumu cenas augušas par 18%.
Kopumā augusta inflācijas dati, kā arī nesenie mazumtirdzniecības apgrozījuma skaitļi rāda, ka inflācijas ierobežošanas plāns, kas pozitīvi vērtējams atsevišķu nozaru sakārtošanas aspektā, patēriņa pieauguma un inflācijas samazināšanas jomā ietekmi vēl nav devis."