Gada inflācija Latvijā sasniegusi šokējošos 16.7%, bet eksperti tuvākajos mēnešos liek gatavoties vēl lielākam patēriņa cenu pieaugumam.
Kā rāda Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati, patēriņa cenu 12 mēnešu pieauguma temps februārī turpināja palielināties. «Vienīgā patīkamā ziņa ir tā, ka gandrīz 3%punktus no šī pieauguma veido tabaku izstrādājumu sadārdzinājums. Tomēr arī bez tā inflācija paliek nepieņemami augstā līmenī,» datus komentē Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova. Salīdzinot ar janvāri patēriņa cenas pagājušajā mēnesī pieaugušas par 1,3%.
Pieauga tarifi
Skatoties patēriņa grupu cenu pārmaiņas 2008.gada februārī, salīdzinot ar 2008.gada janvāri, vislielākais cenu pieaugums (5.3%) bijis alkoholam un tabakai, kas skaidrojams ar akcīzes nodokļa paaugstināšanu. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga, tirdzniecībā turpinot nonākt cigaretēm ar jauno akcīzes nodokli, jo janvārī daļēji vēl tika tirgoti iepriekšējie cigarešu krājumi. Liela ietekme uz inflāciju bija arī cenu kāpumam siltumenerģijai, kā arī citiem ar mājokli saistītiem pakalpojumiem. Pārējās mēneša inflāciju pamatā veidojošās kategorijas ir pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumi: pārtika un mājokļa uzturēšana. Par 12% augot apkures tarifiem Rīgā, mājokļa uzturēšanas izmaksas vidēji valstī februārī pieauga par 5.2%,» skaidro Hansabankas vadošais sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš. Savukārt vislielākais patēriņa cenu kritums bijis sakaru pakalpojumiem, kas kļuvuši par 6.2% lētāki. «Pagaidām nepiepildās prognozes par iespējamo cenu kāpumu šogad šajā nozarē,» norāda P. Strautiņš. Tas noticis, jo par 11,4% lētāki kļuvuši mobilie sakari - samazinājušās vairāku priekšapmaksas karšu cenas.
Pārtika nav galvenais
Līdz šim viens no lielākajiem inflācijas dzinējspēkiem bija pārtikas cenas, bet februāra datos tas nav tik izteikts. «Pārtikas cenas auga līdzi vidējam cenu kāpuma tempam: par 1.3%, bet vairs nebija viens no galvenajiem cenu pieauguma virzītājiem kā iepriekšējos mēnešos,» norāda P. Strautiņš. No pārtikas produktiem vislielākais sadārdzinājums mēneša laikā bijis olām (+8,6%), saldumiem (+5,0%), kā arī pienam un piena produktiem (+3,4%). Par 0,4% lētāki kļuvuši gan augļi, gan dārzeņi un kartupeļi. Februārī sadārdzinājās ēdināšanas, personiskās aprūpes un ārstniecības iestāžu pakalpojumi. Cenas pieauga pasažieru transporta pakalpojumiem, kā arī atsevišķiem finanšu un notāru pakalpojumiem. Dārgāka kļuva transportlīdzekļu apkope un remonts, medicīnas preces, ziedi, mājdzīvnieku barība, grāmatas un kancelejas preces. Atlaižu un izpārdošanu ietekmē cenas samazinājās apģērbiem. Kā norāda P. Strautiņš, tas varētu norādīt uz intensīvāku konkurenci, ko veicina pieprasījuma pieauguma aprimšana.
Varētu būt pat 20%
Latvija ieiet krietni lēnākas attīstības un zemāka patēriņa ciklā, kas atstās negatīvu ietekmi uz inflāciju, uzskata A. Vilks. Kā norāda Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe O. Ertuganova, joprojām pastāv faktori, kas liks cenām kāpt ? piem., gaidāmais energoresursu sadārdzinājums un lauksaimniecības preču sadārdzināšanās pasaules tirgos. «Tādējādi, atsevišķos mēnešos gada inflācija var sasniegt pat 20%,» uzskata O. Ertuganova. ?Kā norādīja viņa, inflācijas rādītāji varētu uzlaboties tikai šī gada otrajā pusē. «Jācer, ka cenu pieauguma pierimšanu patiešām veicinās pašu pircēju uzvedība. Augstās cenas jau tagad piespiež iedzīvotājus samazināt patēriņu vai pārskatīt tā struktūru,» tā viņa. Arī A. Vilks uzskata, ka inflācija turpinās augt līdz maijam vai jūnijam. «Tomēr ņemot vērā gada pirmo mēnešu ļoti augsto inflācijas līmeni, mēs paaugstinām gada vidējās inflācijas prognozi līdz 13.8%. ?Tajā pašā laikā paliekam pie viedokļa, ka gada beigās gada inflācija varētu pietuvoties 10% līmenim,» uzsver A. Vilks.
IKP bremzēšanās + augsta inflācija: sāpīgi ikvienam
Lai gan iekšzemes kopprodukts pērn pieaudzis par 10.2%, gada pēdējā ceturkšņa dati rāda straujāku attīstības tempu samazināšanos nekā prognozēts.
Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati - 2007. gada 4. ceturksnī, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, IKP apjoms palielinājies vien par 8.0%. Pēdējos trīs gadus IKP gada pieaugums katru ceturksni bijis virs 10%.
Tempi palēnināsies
Savienojumā ar augstu inflāciju ekonomiskās aktivitātes samazinājums sāpīgi ietekmēs Latvijas uzņēmējus un iedzīvotājus. «Šķiet, ka Latvijas ekonomika ieiet jaunā attīstības fāzē, kurā nebūs nedz ierasti straujās attīstības, nedz lielu ienākumu pieaugumu. Protams, tas nenozīmē ekonomisko procesu apstāšanos, tomēr mums jāpielāgojas lēnākiem attīstības tempiem,» saka Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova. Viņa atzīst, ka, no vienas puses, arī pieaugums par 8% ir straujas attīstības rādītājs, tomēr tendences Latvijas rūpniecībā, nekustamā īpašuma tirgū un iekšējā patēriņa dinamikā liecina, ka tempu krišana var turpināties.
Nebūs dzinējspēka
«Kopumā ceturtais ceturksnis ir visai skaidri iezīmējis izmaiņu sākumu Latvijas ekonomikā, kad līdzšinējās «velkošās» nozares, vājinoties iekšzemes pieprasījumam, ir sākušas bremzēt, bet vienlaikus straujāka attīstība vērojama lauksaimniecībā un transportā,» norāda DnB NORD Bankas Ekonomisko pētījumu grupas speciāliste Ieva Vēja. IKP izmaiņas veicināja apjomu kāpums nozīmīgākajās nozarēs - tirdzniecībā par 6.4%, komercpakalpojumu nozarē par 10.4%, transporta un sakaru nozarē par 11.6% un būvniecībā par 12.4%. Savukārt apstrādes rūpniecībā, kas veido 10.2% no IKP, ir vērojams samazinājums par 3.1%. Vērojamā lejupslīde apstrādes rūpniecībā esot biedējoša, jo, būvniecībai un pakalpojumu sektoriem palēninoties, Latvijas ekonomikai nav alternatīva dzinējspēka, skaidro O. Ertuganova.
Eksports var glābt
Preču un pakalpojumu eksports palielinājās par 10.3%, bet preču un pakalpojumu importa apjoma kāpums veidoja 16.6%. «Ir pamats uzskatīt, ka eksporta pieaugumu nodrošina pakalpojumu tirdzniecība, jo transporta un sakaru nozare turpināja kāpināt tempus, kamēr rūpniecība ir ieslīgusi recesijā, tās izlaide samazinās jau kopš 2. ceturkšņa,» skaidro Dainis Stikuts, Hansabankas vecākais ekonomists. Tieši labvēlīga eksporta attīstība varētu kaut cik kompensēt iekšzemes patēriņa straujo kritumu, taču tam ir jāsniedz atbalsts no valsts puses, kas arī tiek gatavots, ieviešot Ekonomikas stabilizācijas programmu, uzskata SEB Unibankas Galvenais ekonomists Andris Vilks.
Prognozē 5—7%
I. Vēja norāda, ka šogad situācija var kļūt nepatīkamāka - janvārī jau ir piedzīvota mazumtirdzniecības apgrozījuma samazināšanās, gada pirmajos mēnešos vērojams arī tālāks aktivitātes kritums nekustamo īpašumu sektorā, būvniecībā un iekšzemes pārvadājumos. Tajā pašā laikā jauns ekonomikas dzinējspēks un jauni līderi starp nozarēm vēl nav saskatāmi. O. Ertuganova uzskata, ka Latvijas IKP šogad varētu pieaugt par 5-7%. «Kaut arī ir maza varbūtība, ka mūs var piemeklēt pesimistisks attīstības scenārijs, tomēr saspringtā situācija pasaules finanšu tirgos neļauj to pilnībā izslēgt. Ja satricinājumi ASV kredītu un finanšu sektoros turpināsies, tas izraisīs ekonomisko tempu palēninājumu visā pasaulē, arī Eiropā. Turklāt eiro kursa nostiprināšanās samazina Eiropas un Latvijas ražotāju konkurētspēju ne-eiro tirgos,» tā viņa. Līdz ar būtisku patēriņa kritumu Latvijā un ne visai skaidru izpratni par eksporta pieauguma līmeni, kā arī ņemot vērā negatīvās ziņas par pasaules ekonomikas tuvāko ceturkšņu izaugsmi, SEB Unibanka koriģē šī gada IKP izaugsmes prognozi uz 6-6,4%, salīdzinot ar 7-7,5% iepriekš. Izaugsmes prognoze 2009. gadam tiek pazemināta uz 5,6-6%. Arī aprīlī Hansabanka gatavojas samazināt savu līdzšinējo gada IKP pieauguma prognozi.
Stagflācijas pazīmes
A. Vilks lēš, ka, lai arī inflācija turpina strauji kāpt, bet IKP pieaugums samazinās, Latvijā vēl nav stagflācija (ekonomika nepieaug vai samazinās, bet ir augsta inflācija), jo IKP pieaugums tomēr ir labs. Lai gan no vienas puses situācija Latvijas ekonomikā esot netipiska, tomēr vienlaikus tomēr esot stagflācijas pazīmes. Lai inflācija neturpinātu strauji pieaugt, A. Vilks aicina uz maksimālu dialogu starp patērētāju un pārdevēju. Pēc viņa teiktā, lielākas krīzes iespējas pastāv tad, ja nesaprot brīdi, kad jāpiebremzē ar cenām.