Lai atgūtu naudu no būvniekiem un būvniecības materiālu tirgotājiem, uzņēmēji masveidā vēršas parādu piedziņas firmās.
Ar būvniecību saistītie uzņēmumi nespēj samaksāt ne kreditoriem, ne cits citam. Būvniecības apjomi Latvijā šogad varētu kristies par 30%, salīdzinot ar pērnā gada apjomiem, Db prognozēja būvkompānijas SIA Skonto Būve valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis. Īstais krituma apmērs būšot jūtams gada vidū. Taču negatīvās sekas parādījušās jau tagad – Db aptaujātās parādu piedziņas firmas apgalvo, ka parādnieku lielu daļu veido būvnieki.
Kā pie igauņiem
Tas sācies jau 2007. gada beigās. Db rakstīja (13.03.2008.), ka līdzīgā situācijā nonākusi Igaunija, kur liela daļa parādu piedziņas prasību vērstas pret būvniekiem. Prognozē, ka, Igaunijas ekonomikai atdziestot, arvien biežāka būs kompāniju un privātpersonu maksātnespēja, kuras dēļ aizdevēji būs spiesti vērsties pie parādu piedzinējiem. Lēnākas attīstības un zemāka patēriņa ciklā ieiet arī Latvijas ekonomika. Par to liecina iekšzemes kopprodukta pieauguma (IKP) tempu krasais samazinājums pērnā gada ceturtajā ceturksnī līdz 8% un februāra dramatiski augstā gada inflācija – 16,7%. No otras puses, būvniecības apjomi Latvijā pērn sasniedza 1,6 miljardus Ls, kas salīdzināmajās cenās bija par 12,8 % vairāk nekā 2006. gadā.
Ķēdes reakcija
"Jūtams, ka krīze ir, var just, ka būvniekiem un materiālu piegādātājiem ir problēmas. Tās sākās pagājušā gada beigās, tagad ir jau pirmās maksātnespējas lietas. Viens otram viņi ir parādā, tur ir ķēdes reakcija – ja nav pircēja vienam objektam, ģenerāluzņēmējs nevar samaksāt apakšuzņēmējam," Db atzina parādu piedziņas kompānijas SIA Intrum Justitia valdes locekle Agnese Priedīte.
Uz būvnieku saistītajiem parādiem norādīja arī SIA Inkasso Latvija valdes locekle Ilze Sinkēviča: "Būvuzņēmēji viens uz otru paļaujas – teica, ka samaksās, bet nemaksā, rodas ķēdes reakcija. Ir gadījumi, kad pat pašvaldības nesamaksā būvniekiem. Šogad no visām parādu piedziņas lietām būvuzņēmēji ir 30 – 40%, kurpretī pagājušā gada pirmajos mēnešos – ap 20%." I. Sinkēviča uzskata, ka šāda situācija izveidojusies būvniecības krituma un valsts ekonomiskās situācijas dēļ. Šos iemeslus, kā arī inflāciju, tādā vai citādā secībā sarindoja arī citi parādu piedziņas profesionāļi. "Šogad samazinās ekonomiskās attīstības tempi, vairāku nozaru uzņēmumi saskaras ar nopietnām grūtībām, kas apdraud to izdzīvošanu. Šāda vide rada būtisku kavēto maksājumu pieaugumu un parādu rašanos," Db stāstīja vienas no lielākajām parādu piedziņas firmām – SIA Creditreform Latvija valdes loceklis Māris Baidekalns. Creditreform Latvija no savas pieredzes apstiprināja, ka parādā palikušo būvnieku skaits pieaug. SIA Julianus Inkasso Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Ozerskis kā būvniecības maksātnespējas sākumu nosauca tieši 2007. gada pēdējo ceturksni. "Ja salīdzina ar citām nozarēm, tad būvnieki ir vislielākais īpatsvars," tā J. Ozerskis. "Lietas ir ienākušas, tas saistīts ar to, ka projektus iesaldēja. No potenciālajiem klientiem 65% līdz 70% interesējas, kā dabūt naudu no būvniekiem, bet ļoti sarežģīti no viņiem piedzīt," sacīja SIA Incure Inkasso Latvia tirdzniecības pārstāve Svetlana Kuļiņenko. To netieši apstiprina arī SIA Bergs Inkaso K valdes priekšsēdētāja Kalvja Zariņa teiktais: "Pieaudzis bezcerīgo būvnieku – parādnieku skaits, un visiem lielajiem un vidējiem būvuzņēmējiem jau ir konstatējama viena, divas maksātnespējas pazīmes, piemēram, nespēja norēķināties ar kreditoriem."
Milzīgas summas
Summas, ko būvuzņēmēji palikuši parādā, rakstāmas ar vairākām nullēm. K. Zariņš novērojis, ka pēdējo divu – trīs mēnešu laikā palielinājies gan parādā palikušo būvuzņēmumu skaits, gan parādu apjomi: "Tie ir vairāki desmiti tūkstoši, bet vēl biežāk – vairāki simti tūkstoši." Viņš prognozēja, ka daudzi uzņēmumi bankrotēs, atstājot nepabeigtus projektus. Desmiti tūkstošu – tāda apmēra parādus būvniekiem zināja nosaukt arī A. Priedīte. "Varu ieteikt būvniekiem, lai domā, ko darīt, nevis sola un nemaksā. Pašiem jārunā ar saviem kreditoriem," tā A. Priedīte.
Apgrozījums aug
Parādu piedziņas lietu skaits pieaug ne tikai uz būvnieku rēķina vien. Creditreform Latvija šogad plāno gan parādu skaita kāpumu, gan savas veiktspējas pieaugumu. "Tendence ir jūtama – aizvien vairāk uzņēmumu izvēlas efektīvāku parādu piedziņas modeli, izmantojot parādu piedziņas firmu pieredzi un zināšanas. Pēc 2006. gada finanšu datiem, vadošo kredītmenedžmenta firmu apgrozījums pieauga vidēji par 17%," sacīja M. Baidekalns. Dati par pērno gadu vēl nav apkopoti, taču M. Baidekalns pieļauj, ka apgrozījums audzis vēl straujāk. "Salīdzinot ar 2006. gadu, pērn noslēgti par 4,5 % vairāk līgumu. Kopējais parādu piedziņai nodoto lietu skaits pieauga par 30%. Salīdzinot ar pērnā gada sākumu, šogad ir pieaugums līdz pat 70 %. Palielinājies arī parāda apmērs, kas nodots parādu piedziņai. Pērn vidēji parāda lielums svārstījās ap 1000 – 1500 Ls, bet šobrīd jau 2000 – 5000 Ls robežās," kāpumu apstiprina I. Sinkēvičas teiktais. Var prognozēt, ka Latvijā, tāpat kā Igaunijā, parādu piedzinējiem sāksies ziedu laiki. Db jau rakstīja, ka Igaunijā piedzenamās summas apjoms audzis par 20% – 44%, salīdzinot ar 2007. gadu.
Jādomā valstiski
M. Baidekalns uzskata, ka nepieciešams valsts līmenī apzināties – kavētie maksājumi un parādu piedziņa nav tikai divu biznesa partneru lieta. "Parādi un to izraisītās sekas ietekmē jebkuras valsts ekonomiku un bezdarba līmeni. Analizējot situāciju ar kavētajiem maksājumiem un parādiem, iespējams diezgan precīzi diagnosticēt biznesa vides problēmas un tendences," saka M. Baidekalns.