Ilgstoši strādājot ar maksātnespējas procesiem, esmu guvis pārliecību par dažādu nianšu ietekmi uz likuma mērķauditoriju. Īpaši aktīvi iesaistītās puses un arī paši parādnieki seko līdzi pēdējiem notikumiem pēc šī gada 10. janvāra, kad noslēdzās priekšlikumu iesniegšanas termiņš Maksātnespējas likuma grozījumiem, kas gan tika vēl pagarināts.
Skaidrs ir viens – gan Saeimas tribīnē, gan publiskajā telpā vēl gaidāmas batālijas par likuma izmaiņām, vislielāko uzmanību pievēršot tieši fizisko personu maksātnespējas procesa atvieglojumiem.
Lai plānotās izmaiņas nekļūtu par likuma trūkumiem un tās nebūtu viegli ļaunprātīgi izmantot savā labā, vispirms nepieciešams ieviest skaidrību par grozījumiem.
Maksātnespējas likuma grozījumu likumprojekts, kas pieņemts Saeimā 1. lasījumā, paredz samazināt fiziskās personas maksātnespējas procesu līdz vienam gadam (atsevišķos gadījumos – 6 mēnešiem), kā arī ļaut parādniekam pasludināt saistību dzēšanas procedūru tad, ja parādnieks vairāk nekā 30% no izsniegtā kredīta ir izlietojis līgumā neparedzētiem mērķiem. Diemžēl, piemēram, banku sektoram ir rūgta pieredze ar reāliem gadījumiem, kad alkas pēc lepnas dzīves ņēmušas virsroku un daudzsološam biznesam piešķirtais kredīts izlietots, nopērkot lepnu mersi.
Savukārt tā sauktais nolikto atslēgu princips, kas arī attiecas uz fizisko personu maksātnespējas procesiem, tika apspriests saistībā ar plānojamo hipotekārās kreditēšanas regulējumu, ko paredzēts ieviest ar grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā vai ar atsevišķa likuma pieņemšanu. Visticamākais, minētajā Maksātnespējas likuma regulējumā tāds princips netiks iekļauts.
Statistikas dati liecina, ka fizisko personu maksātnespējas procesu skaits kopš Maksātnespējas likuma pieņemšanas 2010. gadā ir pieaudzis lavīnveidīgi – pērn par 34,5% audzis ierosināto maksātnespējas procesu skaits. Jau patlaban fiziskas personas maksātnespēja tiek uzskatīta kā iespēja ātri un samērā vienkārši atbrīvoties no parādsaistībām. Tas potenciāli veicina bezatbildīgu aizņemšanos, kā arī samazina parādnieku vēlmi pildīt saistības, pat ja viņiem ir iespēja to izdarīt.
Parādnieku pusē bieži tiek veikts vienkāršots aprēķins, ka izmantot maksātnespējas procesu ir lētāk un, nedaudz paciešoties, var saņemt nozīmīgu ieguvumu – atbrīvojumu no parādsaistībām divu gadu laikā. Turklāt bez sankcijām, kaut gan ārvalstīs tos, kuriem reiz paslīdējusi kāja ar kredītiem, vēl ilgu laiku uzrauga atbilstošās institūcijas, lai viņi vairs neradītu draudus kopējai ekonomikai un sabiedrībai.
Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.
Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.