Ar inovāciju konferenci Lisabonā ES mēģina digitālās inovācijas padarīt par Eiropas ekonomiskās izaugsmes dzinuli, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Emocijas atpazīstoši un runājoši roboti, sensori smadzeņu sūtīto signālu novadīšanai uz mākslīgajām ekstremitātēm, mākslīgā ožas sistēma, caur internetu savienotas iekārtas un ar neparastām spējām apveltīti materiāli – šīs ir tikai dažas no lietām, ko šonedēļ pētniecības institūti un uzņēmumi izrādīja Eiropas Savienības informācijas tehnoloģiju un inovāciju konferencē ICT 2015 – Innovate, Connect, Transform. Tomēr Portugāles galvaspilsētā Lisabonā notikušajā trīs dienu pasākumā, kurā pulcējās septiņi tūkstoši nozares gaišāko prātu, lepnums par gandrīz 150 stendos redzamajiem eiropiešu sasniegumiem mijās ar bažām par «vecās pasaules» konkurētspēju globālā mērogā un ierastās labklājības nosargāšanu.
Teju pār katra augsta līmeņa runātāja lūpām izskanēja frāze, ka inovācijas ir viens no galvenajiem instrumentiem ES ekonomikas izaugsmes veicināšanā. «Ja Eiropa grib būt ekonomiski konkurētspējīga, tai jāveicina inovācijas. Tādēļ mums jāattīsta vienots digitālais tirgus,» atklāšanas runā mudināja digitālās ekonomikas un sabiedrības komisārs Ginters Otingers, piebilstot, ka tos, kuri «rīkojas par vēlu, tirgus soda».
Maz taustāmu lietu
Rosība Lisabonas Kongresu centrā visas trīs dienas atgādināja skudrupūzni, jo īpaši tā dēvētajās kontaktu veidošanas telpās. Un kā nu ne – privātās un publiskās partnerības projektos ieguldīti miljoniem eiro. Tomēr sarunās ar cilvēkiem stendos nepamet sajūta, ka kaut kas īsti nav kārtībā. Lūk, viens pētniecības institūts jau trešo gadu pēta iespēju mērīt sirds ritmu ar kreklā ieaustiem sensoriem un pārraidīt datus uz datoru. Iztērēti 4,5 miljoni eiro, taču lietojama produkta vēl nav un pagaidām neesot arī intereses no ražotājiem. Ironiski, bet tirgū līdzīgi produkti jau ir kādu laiku un šis 2013.gadā, iespējams, inovatīvais priekšlikums, jau izskatās novecojis.
Arī citos stendos var redzēt pamatīgu zinātniskā darba ieguldījumu. Ir mēģinājumi uztaisīt mākslīgo ožas sistēmu, kas līdz šim cilvēcei nav izdevies. Ir pētījumi ar ultraskaņām, smadzeņu izpēte, viedās acis, fotoni un sinhroni strādājoši mehānismi. Taču, tiklīdz runa nonāk līdz reāliem, aptaustāmiem produktiem, tā pētnieki rausta plecus. Viņi sava projekta ietvaros nedrīkstot nodarboties ar idejas komercializēšanu.
Visu rakstu Eiropa tehnoloģiskā izrāviena meklējumos lasiet 23. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.