Valstij būtu lietderīgi veikt dažādu politiku un budžeta izdevumu auditu, lai atteiktos no nelietderīgiem vai neefektīviem pasākumiem.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājas amatā atkārtoti uz nākamo trīs gadu pilnvaru termiņu ievēlētā Inna Šteinbuka. Viņa uzskata, ka vajadzētu saprātīgi rīkoties ar valsts maku, bet nevajadzētu turpināt slikto praksi ar ES līdzekļu ierakšanu betonā.
Kas ir būtiskākie izaicinājumi Latvijai 2023. gadā un varbūt arī 2024. - 2025. gadā?
Galvenais turpmāko gadu izaicinājums ir saistīts ar recesijas pārvarēšanu, turklāt apstākļos, kad nav iespējams pareģot, kā attīstīsies Krievijas karš Ukrainā un ar kādām sekām Latvijai būtu jārēķinās. Lai gan īsais ekonomikas izrāviena brīdis pēc pandēmijas pierādīja, ka ekonomika spēj atgūties no akūtas krīzes diezgan ātri, turpmāk nevar paļauties uz brīnumu, it īpaši, ņemot vērā Latvijas pieaugošo atpalicību no Lietuvas un Igaunijas. Ekonomikas izrāviens ir iespējams tikai tad, ja tiks iedarbināti spēcīgi ekonomikas politikas instrumenti, kas veicinātu tautsaimniecības konkurētspēju un produktivitāti.
Diemžēl pašlaik produktivitātes rādītāji un to prognozes neliecina par izrāviena iespēju. Drīzāk pretēji - tiek sagaidīts, ka produktivitātes pieaugums turpmākajos trijos gados būs nepietiekams. Vienīgais ceļš, kā balstīt ekonomikas izaugsmi, ir nopietna fokusēšanās uz inovācijām un ieguldījumi konkurētspējīgos zinātniskos projektos, kur jābūt pieejamam gan valsts, gan uzņēmumu kopējam finansējumam. Turpmākie gadi būs saistīti ar aktīvu ES budžeta līdzekļu ienākšanu ekonomikā, kas notiks līdztekus strukturālām reformām. Nepieciešams panākt, lai ES līdzekļi tiktu gudri ieguldīti, nevis vienkārši iztērēti.
Svarīgs izaicinājums ir saistīts ar atbalstu iedzīvotājiem. Jau pirms pandēmijas krīzes katrs piektais Latvijas iedzīvotājs balansēja uz nabadzības sliekšņa. Iepriekšējo divu gadu satricinājumi ekonomikā un straujais inflācijas kāpums pasliktināja situāciju un sekmēja sociālās nevienlīdzības padziļināšanos. Daudzām mājsaimniecībām, it īpaši reģionos, mazu pensiju saņēmējiem, kā arī tiem, kas veselības stāvokļa dēļ nevar konkurēt darba tirgū, šis ir laiks, kad jādomā par izdzīvošanu, jo patēriņa cenas ir sasniegušas ļoti augstu līmeni. Pat ja inflācijas temps samazināsies, cenas vēl ilgi būs augstas. Šogad valdībai nav cita varianta, kā sniegt mazturīgām mājsaimniecībām atbalstu no budžeta, vienlaicīgi saglabājot samērīgu budžeta deficītu. Cerams, ka 2024.-2025.gadā tiks panākta noturīga tautsaimniecības izaugsme un valsts atbalsta nepieciešamība mazināsies.
Visu rakstu lasiet 17.janvāra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!