Saeima aiziet vasaras brīvdienās, bet miers, visticamāk, būs mānīgs, jo ir sācies priekšvēlēšanu šovu laiks.
Stiepjot gumiju par svarīgu, taču politiski jutīgu jautājumu izšķiršanu un likumu pieņemšanu (piemēram, par samazinātu PVN pārtikai, kur valdības lēmums tikšot gaidīts līdz pat gadu mijai), 11. Saeima ir «nolauzusi» arī šā gada pavasara sesiju un ar Valsts prezidenta Andra Bērziņa noslēdzošu uzrunu ir oficiāli izvadīta brīvdienās. Daudz, ko šīs Saeimas darbā izcelt, nebija arī prezidentam, kurš kā būtiskākos sasniegumus 11. Saeimas darbības laikā minēja pieņemtos Fiskālās disciplīnas un Euro ieviešanas kārtības likumus. Ņemot vērā, ka eiro ieviešana bija daudzu gadu garumā plānots un starptautiski koordinēts projekts, īpaša Saeimas sasnieguma šajā jautājumā laikam gan nav. Prezidents kā sasniegumu min arī jauno Būvniecības likumu. Ar šī likuma pieņemšanu gan Saeimai gāja kā pa celmiem, tā spēkā stāšanās termiņus vairākkārt pārceļot. Arī pašlaik Būvniecības likuma grozījumi, tāpat kā Maksātnespējas likuma un Lauku zemes privatizācijas likuma grozījumi vēl tikai gaida galīgo Saeimas balsojumu.
Par šiem un citiem jautājumiem, kas skar plašas Latvijas iedzīvotāju daļas intereses, mēs tuvākajos mēnešos vēl dzirdēsim pulka, tāpēc ir vērts trenēt savas personīgās spriešanas spējas un veselīgu skepsi pret to, kas uz politiski sabiedriskās dzīves skatuves tuvākajos mēnešos būs redzams. Galvenais – paturēt prātā, ka šī Saeima vairs neizšķirs nākotnes nodokļu likteni, nepiešķirs nekādus pabalstus un nesagādās nekādus jaunus benefitus biznesam, lai gan ambīciju iztaisīties par dižu valstsvīru vai valstssievu ar bezseguma runām, visticamāk, netrūks. Jau tagad zināms, ka uz ārkārtas sēdēm deputāti sanāks arī vasarā un ka viens no šajās sēdēs skatāmajiem jautājumiem, kā raksta laikraksts Diena, būs personalizētu vēlētāju apliecību izsniegšana. Šādu apliecību izsniegšana jau pati par sevi ir humors, jo tās ir paredzētas tiem aptuveni 30 tūkstošiem balsstiesīgo, kas, pamatojoties uz politiķu un valsts amatpersonu līdzšinējo kampaņu, kā vienīgo savas identifikācijas dokumentu ir izņēmuši identifikācijas karti. Tikai pirms neilga laika tautas kalpi attapās, ka Saeimu bez pases vēlēt nedrīkst, bet laist postā 30 tūkstošus balsu tomēr būtu tīrā izšķērdība un neapdomība. Līdz ar to tika piedāvāts mega oriģināls risinājums, identifikācijas karšu īpašniekus papildus «aprīkot» ar personalizētām vēlētāju apliecībām, kas būs derīgas tikai vienu dienu, proti, uz 12. Saeimas vēlēšanas laiku 2014. gada 4. oktobri.
Pilnai laimei vajadzētu vēl paredzēt, ka personalizēto vēlētāju apliecību varēs saņemt, tikai uzrādot Latvijas pilsoņa pasi, – šāda pieeja pilnībā atbilstu tai birokrātijas ģenerēšanas pakāpei, uz ko Latvijas ierēdniecība ir spējīga.
Sagaidīt var arī to, ka dažādu interešu grupu spiediens pieaugs, līdz ar to publiskajā telpā, iespējams, varēs vērot notikumus ar lielāku vai mazāku atrakciju momentu. Partijām nāksies atcerēties savus labdarus un, notraucot putekļu kārtu, meklēt rokā savu solījumu sarakstu uz 4000 vai vairāk zīmēm, kur balts uz melna bija fiksēti visi labie darbi, kurus politiķi jau šīs Saeimas laikā solījās paveikt. Nevar izslēgt, ka dažs labs, samainot solījumu secību vai apgriežot savu sarak- stu kājām gaisā, mēģinās sabiedrībai iesmērēt «vecu par jaunu». Ja paskatāmies uz 11. Saeimā ievēlētajām partijām, jāsecina, ka «tautas staigāšana» situsi augstu vilni – teju katrs piektais deputāts ir mainījis savu partijas piederību. Visizteiktākā kustība joprojām notiek ap varas partiju Vienotība, kas no vienas puses ir vismaz daļēji uzsūkusi izčākstējušo Reformu partiju, bet pa otrām durvīm no tās joprojām turpina aiziet vairāki vecbiedri. Jautājums – vai iemesls deputātu staigāšanai ir partijas solījumu nepildīšana vai arī tas, ka kādam nav iepaticies partijas bosa īkšķa virziens, izšķirot kādu būtisku jautājumu?
Nav arī zināms, vai piepildīsies Vienotības ilgi lolotais sapnis par to, ka ekspremjers Valdis Dombrovskis iegūs kādu pēc iespējas smagāku portfeli Briselē. Nebūtu jau pirmā reize, kad runas par pilnīgi drošu atrašanos pašā spicē un sēdēšanu pie labās rokas būs izrādījušās tikai karsts gaiss. Īpaši, ja pretendenta reputācija, kā izrādās, tomēr neesot «tik tīra kā dimanta oliņa».