Latvija ir sasniegusi kārtējo rekordu, un diemžēl arī šoreiz runa nav par starptautiska mēroga sasniegumiem, piemēram, sportā, kultūrā vai ekonomikā. Runa ir par tiem cilvēkiem, kuri pēdējo mēnešu laikā ir izšķīrušies par darba meklējumiem aiz mūsu valsts robežām — viņu skaits nu jau ir lielāks, nekā jebkurā citā gadā šajā gadsimtā.
Vēl vairāk — atbilstoši Eurostat datiem, nodarbināto iedzīvotāju skaits Latvijā šā gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar pagājušā gada otro ceturksni, samazinājies par 13.1%, kas bijis lielākais kritums ES. Tātad sanāk, ka šajā jomā esam rekordisti gan Latvijas, gan arī visas Eiropas mērogā.
Turklāt skumjākais ir tas, ka, atšķirībā no dažu gadu senas vēstures, kad strādāt pārsvarā uz Īriju vai Lielbritāniju devās «lielā rubļa» tīkotāji, šobrīd daudzi to dara burtiski izmisuma dzīti. Respektīvi, runa ir par iespējas meklēšanu nopelnīt vismaz tik daudz, lai varētu nomaksāt kredītus un palaist bērnus skolā. Protams, ir arī augsti kvalificētās un ļoti labi apmaksātās darba vietas, bet tādu nav daudz.
Kā tad Latvija nonāca līdz šādai situācijai?! Pirms nepilna gada mūsu valsti pāršalca reformu un optimizācijas vilnis, it īpaši valsts aparātā. Ideja jau bija pareiza — atslogot nodokļu maksātājus no pietiekami liela valsts un pašvaldību aparātā sēdoša liekēžu bara uzturēšanas, patriecot viņus no darba. Diemžēl izpildījums ir izrādījies reti draņķīgs. Proti, valsts pārvalde tiek mazināta, nevis rūpīgi izvērtējot katra strādājošā funkcijas, bet gan mazinot cilvēku un viņu darba algas, izmantojot «šķēru» metodi, t.i. — «griežam» 20 vai 30%, daudz nedomājot par sekām. Savukārt tam, kā notiek reformas pašvaldībās, vispār ir teju neiespējami izsekot. It kā ar to vien būtu par maz, laika gaitā ir palielināts nodokļu slogs, kā arī intensīvi apspriesta iespēja to darīt vēl vairāk, paralēli tam faktiski neīstenojot pasākumus uzņēmējdarbības atbalstam, par ko Db ir rakstījis jau neskaitāmas reizes. Tādējādi arī privātais sektors joprojām ir spiests samazināt štatus, vai pat vispār slēgt uzņēmumu durvis. Rezultāts, starp citu, nebija ilgi jāgaida — Latvijas Gāze, Latvenergo, siltumapgādes uzņēmumi un bankas atzīst, ka maksājumi krietni vien kavējas. Redzot, ka uzņēmumi «izbeidzas» ātrāk, nekā rodas no jauna, bet valdībai nav faktiski nekāda turpmākā tautsaimniecības attīstības plāna, cilvēks sev uzdod loģisku jautājumu — ko man darīt tālāk? Un runa vairs nav tikai par mazkvalificēto darbaspēku, bet arī par mediķiem, skolotājiem utt.
Šajā kontekstā nav vienīgi skaidrs, ko mēs iesāksim brīdī, kad ekonomikas krīze pasaulē būs beigusies? Viens variants ir stāstīt potenciālajiem investoriem, ka savus uzņēmumus viņiem labāk atvērt, piemēram, Anglijā, jo mūsu darbaspēks atrodas tur. Otrs — ievest cilvēkus no Uzbekistānas, Moldovas vai Zimbabves.
Pagalam nelāgi vienīgi ir tas, ka mūsu valsts dzīves kūrētāji tā arī nav sapratuši — valsti veido daudz vairāk tās iedzīvotāji, nevis tikai 100 parlamentā un vēl 15 valdībā sēdošie…