Pat neesot tiešā kontaktā ar eirozonas drudža pacientu, Latvijai jau sāk parādīties tā simptomi. Proti, par fiskālās un budžeta politikas mērķi tiek uzstādīti dažādi cipari, un to sasniegšanai par labiem tiek atzīti jebkuri līdzekļi. Vai tie ir tiešām jēdzīgi, vai tikai īslaicīgi manipulē ar atskaišu ailītēm, nekrīt svarā, un diemžēl tas ir viens tiešām kārtīgs eirozonas vēsturiskā kleinuma simptoms.
Eirozonai kaišu ir vairāk nekā sunim blusu - gan laika gaitā iegūtu, gan jau šūpulī ieliktu. Viena no izteiktākajām tās ģenētiskajām kroplībām ir vēlamā uzdošana par esošo. Tā teikt, ja fakti neatbilst manām iedomām - jo sliktāk faktiem.
Slaveno Māstrihtas kritēriju līgšanas laikā pirms 20 gadiem politiskais entuziasms bija noteicošais virzītājspēks ceļā uz vienoto valūtu. Ekonomikas realitāte, sākot ar nopietnību pret optimālās valūtas zonas principu, lielos vīrus maz interesēja. Attiecīgi vienotās valūtas ieviešanas laikā dažādas pašreizējās eirozonas valstis Māstrihtas parametros «ierakstījās» atšķirīgi, tomēr ar tiešām nepiespiestu eleganci - praktiski tikai Luksemburga.
Kritērijiem tobrīd vēl atbilda Francija, bet tās nevainīgumu aptraipa konteksts, spriežot pēc kā ne jau fiskāla šķīstība bija lielvalsts prātā, bet gan vēsturiskais komplekss pret mūžīgo sāncensi Vāciju, kuras ekonomisko pārākumu greizsirži franči monetārajā ūnijā cerēja kontrolēt. Lasot šīs dienas avīžu virsrakstus, gan nākas par to pasmaidīt un atzīt, ka mīļajam Dieviņam attiecībā uz ļaužu plāniem ir laba humora izjūta - ne velti dažā karikatūrā Francijas prezidents Angelas Merkeles vadītajam motociklam sēž tikai blakusvāģī.
Priekšzīmīgā Vācija pati Māstrihtas plauktiņu aizsniedza, vien pakāpjoties uz valsts zelta rezervēm, lai sakārtotu budžeta rādītājus. Itāļiem, kā lasāms dažos to dienu kuluāru atstāstos, vispār bijis bezjēdzīgi prasīt formālu atbilstību, jo nevienam nav bijis šaubu par viņu izveicību «darboties ar cipariem». Kad klubiņā stājās Grieķija, gāja vaļā jau tīra krāpšanās, un liekais daudzums no valsts finanšu mēslu čupas līdz Māstrihtas kritērijiem pieņemamam lielumam tika paslaucīts zem Goldman Sachs atvasināto vērtspapīru biezi austā tepiķa. Vienvārdsakot, radošā grāmatvedība ir eirozonas vēsturiskais bacilis, un patiesi gaišākas nākotnes vārdā no tā vajadzētu gan sargāties.
Latvijas gadījums salīdzinoši ir bērna šļupsti, tomēr no baciļiem ir jāsargās. Ja PVN nesenā samazināšana par procentu inflācijas cipara ķeršanas dēļ bija visumā normāls Latvijas politiskais manevrs, tad par tādu tomēr nav saucama remontu un rekonstrukciju atlikšana veselā rindā valsts nekustamo īpašumu. DB viedoklis nav tāds, ka tos noteikti tagad vajadzētu remontēt, bet vēl citus plānotos - pirkt un būvēt. Tomēr nelabot tekošu jumtu tāpēc, lai šogad vai nākamgad bilancē būtu mazāk izdevumu, ir īslaicīgs un mākslīgs risinājums. Pēc tam remonts maksās vēl vairāk, un, ja pārējie atliktie tēriņi ir tiešām nepieciešami, arī tie vai nu sadārdzināsies, vai vienubrīd izlīdīs kā īlens no maisa. Nu ja, bet tad jau mēs «būsim iekšā».