Situācijā, kad Valda Dombrovska valdība ir demisionējusi, bet Laimdotas Straujumas veidotā vēl tikai top, iespējams, labākais risinājums būtu īpaši diskutablo, bet ne degošo lēmumu pieņemšanu atstāt nākamās valdības un koalīcijas ziņā.
Kāpēc?! Vispirms jau tāpēc, ka iecerētā jaunā koalīcija būs plašāka nekā pašreizējā, jo to papildinās ZZS. Un, lai arī jaunā valdība var būt pat sava veida demisionējušas valdības klons, tomēr diez vai tas ir labākais stils pēdējā brīdī vēl pieņemt kādus sarežģītus un dažādi vērtējamus lēmumus, kuriem var būt ietekme ne tikai uz kādu konkrētu atsevišķu jomu, bet pat uz iespējamu starptautisku tiesvedību. Šis būtu attiecināms uz tādiem diskutabliem jautājumiem kā dabasgāzes tirgus liberalizācijas pasākumi pirms 2017. gada aprīļa, tāpat arī daudzkārt pār runātā Lattelecom un Latvijas mobilā telefona iespējamā apvienošana, nemaz nerunājot par valstij piederošo kapitāldaļu pārdošanu vai maiņu, kā arī vēl citiem jautājumiem.
Labi, bet varbūt ZZS par to, ka šos smagos jautājumu mēģina atšķetināt pašreizējā valdība, tikai aplaudē? Ja tā ir, tad kāpēc ZZS gatavojas iekļauties jaunajā valdībā pirms rudenī paredzētajām vēlēšanām?
Daudz reālistiskāk šķiet, ka šādu problēmjautājumu risināšanu bez ZZS var uztvert kā sava veida nodevību un tā pat tiks novērtēta kā nerēķināšanās ar jaunākā koalīcijas biedra viedokli. Iedzenot šo neuzticības ķīli koalīcijā, pirms vēl tā tapusi, kas tādējādi ar uzticības deficītu mocītos līdz pat vēlēšanām, to var pavadīt vēl jaunāko «brāļu/māsu» komplekss, kas bruģēs ceļu ultimātiem, sarkanajām līnijām, politisko konkurentu neitralizēšanai vai pat kompromitēšanai – sak, mēs tie labiņie, bet sliktie ir tie tur.
Diemžēl šādos apstākļos šķiet, ka par Latvijas valsts, tajā strādājošo uzņēmēju un joprojām dzīvojošo cilvēku interesēm var būt tikai daudz skaistu runu, bet nekā vairāk. Jācer, ka Latvijas politiķi konkurentvalstu kolēģiem ar savu uzvedību nesagādās negaidītus ieguvumus, piemēram, investorus, kuri sākotnēji bija cerējuši ieguldīt Latvijā.
Sava veida pirmo soli – ļoti diskutabla jautājuma, t. i., termiņuzturēšanās atļauju lietas izskatīšanu Saeimas atbildīgā komisija atlika uz divām nedēļām, jo trūkst nepieciešamās informācijas. Būtībā par šo, jo īpaši nekustamo īpašumu tirgus spēlētājiem svarīgo jautājumu tiek gaidīta jaunās valdības koalīcija. Ņemot vērā diametrāli pretējos viedokļus pat pašreizējās koalīcijas ietvaros šajā jautājumā, izšķiroša var būt opozīcijā esošā arī paliekošā Saskaņas centra pozīcija.
Tas nebūt nenozīmē, ka viss pašreizējās valdības darbs būtu jāpakārto tikai tehnisku noteikumu projektu akceptēšanai vai ugunsgrēka – ārkārtas situācijas – lēmumu pieņemšanai utt.
Moratorija ieviešana sensitīvu problēmjautājumu pieņemšanā būtu ne tikai sava veida attieksmes nodemonstrēšana pret koalīcijas jaunpienācēju, bet arī izvairīšanās no jebkādas aizdomu – šaubu ēnas par to, ka aizejošā valdība vēl pēdējā brīdī cenšas «sakārtot» kādus jautājumus tā, kā vajag pašreizējai koalīcijai.
Galu galā arī pašam jaunāko laiku Latvijas vēsturē visilgāk premjera amatā strādājošajam Valdim Dombrovskim, kuram jau tiek «piemērīts» atbildīgs amats ES struktūrās, iespējams, pat no paša augstākā plaukta, diez vai palikt uz šādas nots būtu tas labākais, ar ko pielikt punktu vai varbūt komatu savai sēdēšanai Ministru prezidenta krēslā.