DNB banka un Deloitte Latvija skaidro, kādu ietekmi uzņēmumu ikdienā atstās jaunā nodokļu reforma.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālās iemaksas
Iedzīvotāju ienākuma nodoklī būtiskākā būs likmes maiņa kapitāla ienākumiem. Patlaban ir vairākas likmes - 10 un 15 %. 10 % banka ietur no depozīta procentiem, arī uz dividenžu izmaksu fiziskām personām. 15 % jāmaksā, piemēram, atsavinot nekustamo īpašumu, ja tas pieder fiziskai personai. Abas šīs likmes, domājams, tiks paceltas līdz 20 % vai pat tiks piemērota tā pati diferencētā likme, kas algas ienākumam. Savukārt algota darba ienākumiem piemērojamās likmes šobrīd tiek aktīvi apspriestas. Sākotnējais piedāvājums paredzēja ieviest 20% likmi visiem ienākumiem, bet šobrīd jau tiek runāts par diferencētām likmēm: 20% piemērojot tikai pirmajiem 20 tūkstošiem EUR gada ienākuma, pēc tam - 23% likme līdz 55 tūkstošiem EUR gadā un 31% likme ienākumam, kas pārsniedz 55 tūkstošus gadā. Pirms brīža NTSP jau izskanēja versija, ka augšējā likme varētu būt pat 33.5% apmērā, tā daļēji saglabājot vai asimilējot solidaritātes nodokli.
Tāpat arī attiecībā uz sociālajām iemaksām – sākotnēji bija plānots tās nemainīt, bet nu jau ir apstiprināts priekšlikums tās tomēr pacelt par 1 procentpunktu.
Pievienotās vērtības nodoklis
Runājot par pievienotās vērtības nodokli (PVN), uzņēmējiem būtiskākās varētu būt izmaiņas reversajā PVN. Jau tagad ir vairākas jomas, kurās PVN tiek piemērots reversā kārtībā - būvniecība, mobilo telefonu, graudu tirdzniecība. Tas no nodokļu teorijas un prakses viedokļa tiek uzskatīts par labu instrumentu, kā mazināt ēnu ekonomiku, tāpēc reverso kārtību varētu pakāpeniski ieviest arī būvmateriāliem, sadzīves tehnikai, metālizstrādājumiem, loģistikai, vieglajām automašīnām.
Uzņēmumu ienākumu nodoklis
Vislielākās izmaiņas sagaidāmas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) jomā, līdz ar to šī bija sadaļa, kas visvairāk interesēja DNB bankas uzrunātos uzņēmumus. Teorētiski iespējami divi modeļi. Pirmais ir tas, ko pazīstam jau vairāk nekā 20 gadus. Uzņēmums sagatavo pārskatu, no tā izrēķina atbilstošu rezultātu, veic dažādas korekcijas, tādējādi nonāk pie apliekamā ienākuma un maksājamā nodokļa. Ja izdodas labas korekcijas, pie mazāka nodokļa, ja ne tik labas – pie lielāka. Tas ir ikgadējs pasākums kopā ar gada pārskatu.
Otrs, piedāvātais UIN modelis ir bāzēts uz naudas plūsmu un nosaka, ka nodoklis ir maksājams, tikai sadalot peļņu. Kamēr peļņa tiek atstāta uzņēmumā vai reinvestēta, UIN nebūtu maksājams. Te nu rodas populistiskas cerības – tad jau mums nebūs nodoklis, mums būs kā igauņiem utt.
Tomēr ir nianses, kas kopumā jau ir tik lielas, ka nebūtu vairs korekti šo UIN modeli reklamēt kā tādu pašu kā igauņiem. Pirmkārt, pati likme. Pašlaik ir 15 % nominālā likme. Protams, mēs zinām, ka likme ir mazāka, ņemot vērā korekcijas attiecībā uz uzņēmumu ieguldījumiem un uzkrājumiem. Efektīvā likme valstī ir daudz tuvāk 6-7 % nekā nominālajai 15 % likmei. Nominālā likme jaunajā UIN modelī pieaugs līdz 20 %. Turklāt, ja rēķina no neto sadalītajām dividendēm, tad patiesībā būs 25 %. Tas ir grāmatvedības uzskaites jautājums atkarībā no tā, kā rēķina. Ja no bruto, tad 20%, ja no neto – 25 %.
UIN vairs nebūs ikgadēja, bet gan ikmēneša aktivitāte, ja konkrētajā mēnesī būs noticis kas tāds, kas izraisa nodokļu maksāšanas pienākumu. UIN vairs nerēķinās tikai nākamā gada pavasarī vai augustā. Sadalot dividendes, saistības iestāsies jau nākamajā mēnesī. Uzņēmējiem mainīsies uzskaites sistēmas un naudas plūsmas, šīm vajadzībām būs jāaizpilda arī ikmēneša deklarācijas.
Uz ikmēneša bāzes nodoklis būs jāmaksā arī par tādām pozīcijām kā nesaimnieciskie izdevumi, reprezentācija, soda naudas un ziedojumi, lai gan šīm pozīcijām uz labo pusi mainīsies gan definīcijas, gan pieļaujamie apmēri.
Diemžēl jaunajā modelī nav paredzētas pārejas normas vai atkāpes – visi samaksātie nodokļu zaudējumi pazūd. Tāpat nav paredzēts turpmāk vairs rēķināt tā saucamo nodokļu nolietojumu, kas deva labvēlīgu efektu un veicināja ieguldījumus, ražošanas iekārtu iegādes utml.
Tiek ierobežots tā sauktais "holdinga režīms". Nodokļu konsultantu slengā tas nozīmē, ka ir iespējams atsavināt kapitāldaļas ar peļņu un tas nekādi neietekmē apliekamo ienākumu. Proti, kapitāldaļu pārdošana uzņēmumam līdz šim ir beznodokļu pasākums, un nebija ierobežojumu attiecībā uz to, cik ilgi šādas kapitāldaļas bija turētas. Jaunajā UIN modelī kapitāldaļu pārdošana būs neapliekama ar nodokli tikai tad, ja šīs kapitāldaļas būs bijušas uzņēmuma īpašumā vismaz 5 gadus.
Tomēr būtiskākais ierobežojums vai apgrūtinājums, ko līdzi nesīs jaunais UIN modelis, ir tajā iekļautās pretizvairīšanās normas. Visvairāk tās skars saistīto pušu aizdevumus, jo līdzekļi, ko meitas uzņēmums aizdos mātes uzņēmumam (vai citur grupā uz augšu vai sāniem), tiks pielīdzināti dividenžu izmaksai, un aizdevumu pamatsummas tiks apliktas ar nodokli. Šim ierobežojumam ir vairākas atkāpes, bet tomēr tas krietni sarežģīs vismaz grupas kontu izmantošanu.
Citas izmaiņas
UIN modeļa maiņa nozīmē arī atteikšanos no atliktā nodokļa, līdz ar to ir iespējams, ka 2017. gada beigās pēdējo reizi vajadzēs sarēķināt atlikto nodokli un visas atlikušās summas norakstīt. Atkarībā no tā, vai uzņēmumam ir atliktā nodokļa aktīvs vai saistības, tā norakstīšana radīs attiecīgi papildu zaudējumus vai peļņu 2017.gadā.
Tiks nodrošināts, ka, dividendēm, plūstot cauri vairākiem uzņēmumiem, tās netiks apliktas ar nodokli atkārtoti, bet tikai pirmajā reizē. Arī tad, ja tās ir dividendes no ārvalsts, kurā arī ir UIN. Ja dividendes saņems no ofšoriem, tās tiks apliktas.
Bet, ja runājam par sliktajiem parādiem, ir iecerēts - kamēr vien turpinās piedziņa, nodoklis nav jāmaksā. Pieļaujamais periods ir 3 gadi, proti, ja triju gadu laikā tomēr nav izdevies tikt galā ar parādnieku, nodokļa saistības iestāsies.
Ir skaidrs, ka pārejas perioda noteikumos vēl daudz kas mainīsies. Pagaidām vērts atzīmēt, ka uzņēmumiem netiks ierobežots laiks izņemt to peļņu, kas līdz 31.12.2017. tiks fiksēta kā nesadalītā peļņa. Savukārt, ja šī iepriekšējo gadu peļņa tiek izmaksāta fiziskai personai, būs tikai divus gadu periods, kad to izdarīt pēc pašreizējām normām. Visticamāk paliks spēkā arī vienošanās par investīcijām, par kurām ir noslēgti līgumi un kas attiecas uz speciālajām ekonomiskajām zonām, brīvostām vai tiem uzņēmumiem, kas ir saņēmuši MK apstiprinātu lielo investīciju atlaidi.
TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ:
Redakcijas komentārs: Še tev nodokļu reforma!
Viedoklis: Nodokļu reforma kā ziloņa viesošanās porcelāna veikalā