Statiska IT infrastruktūra nevar konkurēt ar strauji mainīgajām prasībām mūsdienu biznesa vidē, kur digitālā transformācija ir ne vien vēlama, bet samērā neizbēgama. Privātajam un publiskajam sektoram ir nepieciešams mērogojams, pielāgojams un drošs IT pamats, kas ir gatavs ne vien funkcionāli uzturēt, bet arī pasargāt un atjaunot kritiski svarīgus datus. Arvien biežāk dzirdam par datu noplūdēm, datu centru avārijām un finansiāliem zaudējumiem, ko būtu iespējams novērst ar sakārtotu IT infrastruktūru un tās pārvaldību. Šī iemesla dēļ vadošais Ziemeļvalstu un Baltijas IT infrastruktūras piegādātājs Atea skaidro visbiežāk uzdotos jautājumus un tendences datu aizsardzībā.
Kur vislabāk glabāt rezerves datus un kā izvairīties no dārgām tehniskām kļūmēm?
Atea IT arhitekts Kaspars Šulcs skaidro, ka uzņēmumiem ir savlaicīgi jādomā par datu drošību, tādēļ uzņēmumos, kuros ir viens vai divi datu serveri, iespējams, var iztikt ar vienkāršākiem risinājumiem, piemēram, izkopējot datus uz kādu ārējo USB disku vai tīkla iekārtu (NAS), lai būtu rezerves kopijas. Vēlams, lai tas tiktu darīts regulāri, lai tehnisku sarežģījumu dēļ dati būtu aktuāli un lietojami. Lielākiem uzņēmumiem, savukārt, būtu jādomā par rezerves datus glabāšanu iekārtās, kuras pieslēgtas ar ātru datu pārraides kanālu un kas ir speciāli paredzētas rezerves datu glabāšanai, piemēram, Dell EMC PowerProtect. Šīm iekārtām jau automātiski ir iebūvētas dažādas funkcijas efektīvākai datu glabāšanai un apstrādei, kur jāizceļ tieši datu deduplikācija un datu kompresija. Pats svarīgākais uzņēmumam ir tas, lai rezerves kopijas varētu uztaisīt ātri un ērti, un tikpat operatīvi datus varētu arī atjaunot. Šādas rezerves datu glabāšanas iekārtas sadarbībā ar speciālu programmatūru to nodrošina pilnībā.
Kādus iekšējos un ārējos draudus datu drošībā redzam šobrīd?
Atea atzīst, ka vēl aizvien viens no lielākajiem draudiem ir saistīts tieši ar cilvēcīgo faktoru – tīšu vai netīšu datu dzēšanu uzņēmumu iekšējā vidē, kas bieži atgadās darbinieku nekompetences dēļ. Dažkārt kļūmes ir pašos datos, kas sabojā datubāzes, piemēram, ievadot kļūdainus datus vai apvienojot datubāzes. Mēdz būt arī programmatūru un iekārtu bojājumi.
Mūsdienās ļoti izplatīti ir kripto vīrusi, kuri spēj šifrēt datus un iekļūt uzņēmuma sistēmās, un, lai ar to cīnītos, ir jāpievērš pastiprināta uzmanība rezerves datu glabāšanas iekārtām un to nodrošinātajam aizsardzības līmenim. Arī no mūsu klientu pieredzes varam teikt, ka ir bijuši gadījumi, kad dati ir tikuši nošifrēti ar kripto vīrusu, taču visu izdevies veiksmīgi atjaunot no rezerves kopijām. Protams, tas prasa laiku un uzņēmumam ir neliela dīkstāve, tomēr, ja nav no kā datus atjaunot, tad bizness cieš ļoti vai pat ir pilnībā jāpārtrauc.
Kā liecina jaunākie 2021. gada Verizon datu pārkāpumu izmeklēšanas ziņojuma (DBIR) dati: šogad ir notikuši jau vismaz 29,307 datu incidenti 16 nozarēs, 4 pasaules reģionos, kas ir saistīti ar kiberuzbrukumiem. Jāpiebilst, ka 86% no šiem pārkāpumiem ir bijuši tieši finansiālu apsvērumu vadīti, kas būs nozīmīgs riska faktors uzņēmumiem arī turpmāk.
Kādas ir visbiežāk sastopamās kļūdas uzņēmumu IT pārvaldībā?
Uzskats, ka mani dati interesē tikai mani un risku pilnvērtīga neapzināšanās. Ir bijuši gadījumi, kad piedāvājam klientam risinājumu datu rezerves kopiju veikšanai, bet klients to noraida, jo neuzskata par vajadzīgu. Taču brīdī, kad notiek tehniska ķibele un dati nav pieejami, tiek aptverts, ka ir pieļauta būtiska kļūda un datu rezerves kopijas gluži vienkārši neeksistē. Bieži uzņēmumu vadītājiem trūkst izpratnes par to, ka serveru dublēšanas pārvaldība var notikt gan klātienē, gan attālināti, kas ir īpaši aktuāli šobrīd augošajā pieprasījumā strādāt attālināti. Nav jābaidās inovēt, pielāgoties un augt kopā ar jaunākās paaudzes tehnoloģiskajām iespējām!
Vai ir kāds vienots IT infrastruktūras pakalpojums, kas var nodrošināt visas nepieciešamās funkcijas datu aizsardzībai, datu dublēšanai un ērtai pārvaldībai?
Jā, šāda iespēja pastāv. Uzņēmumiem, kas strādā medicīnas, telekomunikāciju, pārtikas, transporta un loģistikas jomā vai valsts iestādēs (tostarp izglītības, glābšanas dienestu vai tiesībsargājošās iestādēs), kurās ir vismaz 100 darbinieku, rekomendējam izmantot Dell OpenManage pārvaldības sistēmu, kas nāk komplektā ar Dell serveriem. Tas ir intuitīvs, viegli lietojams rīks un nodrošina automatizētus, atkārtojamus procesus. Datu serveri būs viegli pārvaldāmi jebkurā (fiziskā, lokālā, attālinātā) vidē, integrētie automatizācijas rīki palīdzēs jums ietaupīt savu laiku un vienmēr būs pieejama reāllaika informācija, kas palīdzēs citu saistītu lēmumu pieņemšanā. Dell Technologies kopumā ir līderis serveru drošības jomā, kas ietver arī augstu kibernoturību. Ļaut tehnoloģijai strādāt jūsu labā – šajā gadījumā ir pats drošākais ilgtermiņa lēmums.
No Atea puses varam piedāvāt papildus konsultācijas, risinājuma izstrādi, ieviešanu un apkalpošanu. Latvijā Dell Technologies infrastruktūras risinājumus esam īstenojuši jau vairāk nekā 90 uzņēmumos un jūtamies līdzatbildīgi par drošu un ilgtspējīgu digitālo ekosistēmu.