Mēs neesam citplanētieši, mēs esam tādi paši lauksaimnieki kā visi šeit, Latvijā, strādājošie un vēlamies vienādu attieksmi – tāds ir Latvijā saimniekojošo ārvalstu lauksaimnieku viedoklis.
Viņi ir gatavi aktīvāk aizstāvēt savas intereses Latvijā, tādēļ iesnieguši zemkopības ministram Jānim Dūklavam savu vēlmju sarakstu, ziņo Latvijas Avīze. Viens no galvenajiem punktiem tajā – jāierobežo pašvaldību teikšana jautājumos par lielu investīciju projektu, precīzāk – cūku fermu, būvniecību. Tieši pašvaldību iecirtības dēļ ārvalstu lauksaimniekiem šobrīd nācies apturēt investīcijas šajā jomā vairāk nekā 40 miljonu latu apmērā.
Ārvalstnieki norāda – nav loģiski, ka Ietekmes uz vidi novērtēšanas birojs viņu projektus novērtē kā videi pieņemamus, bet pašvaldības šajos argumentos neklausās un sīksti, bez loģiska pamatojuma iestājas pret. Vienlaikus latviešu zemniekiem savas ieceres īstenot ir daudz vieglāk, jo pastāvot uzskats – latviešu audzēto cūku smaka esot daudz labāka nekā dāņu cūku radītā. Neskatoties uz to, ka latviešu īstenotajos projektos vides aizsardzības jautājumiem pieiets daudz paviršāk.
Savukārt zemkopības ministrs Jānis Dūklavs norāda: «Nekad neesmu nostājies pret ārzemniekiem, kuri Latvijā strādā un rada darba vietas. Atzīstu, ka pastāv problēmas ar cūkkopību. Mūsu cilvēkus uztrauc cūku nozare tās radīto mēslu un smakas dēļ. Ir bijuši negatīvi piemēri, kas cilvēkiem paliek atmiņā. Lai šo nozari veiksmīgi attīstītu, ir ļoti daudz jārunā ar vietējiem cilvēkiem, jācenšas panākt viņu piekrišanu. Ministrija nemainīs cilvēku attieksmi, tas jādara pašiem uzņēmējiem».
Laikraksts iztaujājis vācieti no Barkavas puses Frīdrihu Hāzi (augkopība, 2500 ha), Liepājas pusē strādājošo dāni Andersu Gildenskarni (augkopība, cūkkopība, 4500 ha), Dobeles apkaimē strādājošo dānis Henriku Gotrupu Kristensenu (augkopība, 1900 ha), cūkaudzētāju no Cēsu puses Aleksu Rasmusenu, kā arī ārvalstu lauksaimnieku konsultantus Jorgenu un Evu Nellemanus.
H. G. Kristensens uzsver «Mēs šeit esam, lai strādātu un koptu zemi, nevis lai saņemtu Eiropas maksājumus. Iemesls, kādēļ mēs izvēlamies šeit strādāt, ir mums tuvā Latvijas cilvēku mentalitāte un kultūra. Citiem nozīmīgs ir mītnes zemes tuvums. Latvijas lauksaimniekiem vajadzētu sākt priecāties, jo tālu nav brīdis, kad mazie Latvijas platību maksājumi sāks pieaugt, vienlaikus ES vecajās valstīs tie neizbēgami samazināsies. Tur zemnieki jau par to ir diezgan nopietni satraukušies».
«Nav tā, ka dāņi būtu īpaši iecienījuši tikai Latviju. Mūsu lauksaimnieki saimnieko arī Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā, Lielbritānijā, pat ASV un Āfrikā. Katram savs. Mēs esam atvērta un mobila tauta. Visa pasaule ir kļuvusi mobila. Arī latvieši taču brauc strādāt uz Angliju, Īriju, Norvēģiju un citām valstīm ar mērķi paaugstināt savas dzīves labklājību. Dāņiem ir mērķis atrast brīvu vietu ekonomiski pamatotai saimniekošanai,» skaidro A. Gildenskarne.