Ar Eiropas Savienības (ES) cenu politiku neapmierināti lauksaimnieki ar pienu nolējuši Eiropas Parlamentu (EP) ēku Briselē.
Beļģijas galvaspilsētā Briselē ieradušies tūkstošiem lauksaimnieku, kuri ar smago tehniku bloķēja ielas. Piena ražotāju protesta akcijā piedalās vairāki simti traktoru, tādējādi vēršot uzmanību uz smago situāciju piena tirgū un aicinot sakārtot piena cenas tirgu.
Eiropas fermeru protests sākās pirmdien, 26. novembrī, tajā piedalās Beļģijas, Francijas, Nīderlandes, Vācijas un Austrijas lauksaimnieki. Vakar protestam pievienojās arī Latvijas lauksaimnieki un Latvijas eiroparlamentārieši. Latvijas lauksaimnieku galvenais protesta iemesls, atšķirībā no kolēģiem Rietumvalstīs, bija cīņa par godīgiem tiešmaksājumu noteikumiem attiecībā pret Baltijas zemniekiem.
Eiropas Piena padomes protestā pirmdien piedalījās arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvji. Eiropas Piena padome (EPP) norāda, ka kopumā divu dienu protestos piedalās 2,5 tūkstoši lauksaimnieku no 14 ES valstīm.
Lauksaimnieki pieprasa piena cenu palielināšanu par 25%, lai viņi spētu segt savas izmaksas. Pretējā gadījumā lauksaimniekiem būs jāizjūt milzīgs slogs, piemēram, Beļģijā piena litrs maksā 0,26 eiro, bet tā ražošanas pašizmaksa sasniedz 0,4 eiro, vēsta BBC. ES piens nereti tiek pārdots zem produkta pašizmaksas, jo samazinājies starptautiskais pieprasījums pēc piena, kā arī pieaugusi konkurence.
Piena ražotāji Briselē uz Eiropas Parlamenta ēkas izlēja vairākus tūkstošus litru piena, kā arī aizdedzināja no siena izveidotu traktora piekabi.
Tā kā Latvijas piena ražotāju prasības ir tādas pašas kā citiem ES dalībvalstu piena ražotājiem, tad arī Latvija nav izņēmums šajās prasībās un ir vienota cīņā par lauksaimnieku konkurētspēju un vienlīdzību vienotajā ES tirgū, norāda LOSP.
«Galvenā EPP prasība ir, lai visu ES dalībvalstu piena ražotāji saņemtu taisnīgu piena tirgus cenas starpību, lai ražojot pienu tiktu segtas ražošanas izmaksas, pretējā gadījumā, daļā valstu ir situācija, ka piens tiek pārdots pārstrādātājam zem pašizmaksas, radot būtiskus zaudējumus piena ražotājiem,» sacīja LOS valdes loceklis Armands Krauze.
Eiropas Savienība (ES) ir pasaules lielākā piena ražotāja. 2010. gadā no 123 miljardu eiro budžeta teju 47% tika novirzīti lauksaimnieku, ieskaitot piensaimnieku, atbalstam.
Jau rakstīts, ka pagājušajā nedēļā Briselē ieradās arī Baltijas lauksaimnieki, lai ar protestu palīdzību cīnītos par godīgiem ES tiešmaksājumiem. Jāatgādina, ka Baltijas lauksaimnieku organizācijas ir apvienojušās protesta kampaņā – laika posmā no 12. līdz 22. novembrim no Tallinas uz Briseli devās padomju laika traktors. Pagājušā nedēļā traktoram bija pieturvietas pasākumi visās trīs Baltijas valstīs, 20. novembrī traktoru sveica Berlīnē, savukārt tagad ir sasniedzis Briseli, lai piedalītos protesta akcijās.