Starptautiskais kredītrisku apdrošinātājs Coface paaugstinājis biznesa vides riska novērtējumu vairākām valstīm un dažām to samazinājis, taču Latvijai pagaidām tas saglabāts nemainīgs, informēja uzņēmuma pārstāvji.
Novērtējums paaugstināts Japānai, kuras rādītāji uzlabojas pašreizējā premjerministra politisko aktivitāšu ietekmē, eirozonas valstij Īrijai, kuras izaugsmes rādītāji stabilizējušies, pakāpeniski izejot no finanšu krīzes, un Islandei, kuras ekonomiskā aktivitāte uzrāda stabilu dinamiku. Turpretī svārstīgās ekonomikas, finanšu problēmu un galvenokārt pieaugošo politisko un sociālo spiedienu dēļ kredītriski pieauguši Dienvidāfrikai un Tunisijai.
Čehijas un Slovēnijas biznesa vides novērtējums pazemināts līdz A4. Čehijā ilgstošais bezdarbs pašreiz veido 37% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita. Slovēnijā milzīgos parādos iestigušo kompāniju (85% no IKP) problēmas vēl vairāk saasina nepilnības banku sektorā.
Atšķirībā no saviem kaimiņiem, Polijā nav lejupslīde un arī ekonomisko tempu palēninājums ir ciklisks. Līdz šā gada noslēgumam būtu jāsaskata ieguvumi no ekspansīvās monetārās politikas, kas arī ir iemesls A3 novērtējumam atcelt negatīvo tendenci.
Latvijas novērtējums saglabājies nemainīgs - tāpat kā 2012.gadā Coface Latvijas biznesa vides riska novērtējumu saglabājis B līmenī.
Negatīvā attīstības tendence ir noņemta no A1 novērtējuma Japānai. Jenas vērtības krišanās kopš 2012.gada beigām ir palīdzējusi palielināt Japānas eksportu, kuram būtu jāturpina pieaugt virs 3% 2013.gadā. Japānas ekonomikas situācija uzlabojas, vismaz īstermiņā (paredzams IKP pieaugums par 1,4% 2013.gadā).
Kamēr dažas valstis cīnās, lai izvairītos no Rietumeiropas lejupslīdes, citas gūst panākumus. Izaugsme Islandē ir ievērojama (3,8% pirmajā ceturksnī, prognoze - 2,3% šim gadam kopumā) ar inflācijas samazināšanos un bezdarba stabilizēšanos. Islandes novērtējums ir paaugstināts no A4 uz A3.
Īrija lēnām, bet pārliecinoši iziet no banku krīzes, norāda Coface. Ekonomikas pieaugums bijis pozitīvs 2012.gadā un tāds arī saglabāsies šogad (+0,9% divu gadu laikā). Uzticība investoru vidū ir uzlabojusies, un valsts atkal var emitēt obligācijas starptautiskajā tirgū. Šajā kontekstā Īrijas A4 novērtējumam šogad tiek pievienota pozitīva tendence.
Dienvidāfrikai biznesa vides novērtējums pazemināts līdz A4, izaugsmes temps pakāpeniski kritās un šogad būs zem 3%. Ļoti augsts mājsaimniecību parāds, inflācija un bezdarbs bremzē patēriņa pieaugumu. Turklāt uzņēmumi zaudē konkurētspēju dēļ recesijas eirozonā, kas ir galvenais tirdzniecības partneris.
Tunisija, kuras novērtējums pazemināts uz B, pašreiz piedzīvo pastiprinātu politisko un sociālo spriedzi. Ārējo valsts kontu un valūtas rezervju līmenis dēļ tūrisma ienākumu krituma ir ierobežots.
Latīņamerikā labas ziņas nāk no Ekvadoras. Coface ir paaugstinājis tās biznesa vides novērtējumu līdz B. Izaugsme ir spēcīga un stabila: valsts parāds ir ievērojami samazinājies un pašlaik veido 22% no IKP. Politiskā situācija ir stabilizējusies, un valdība izrāda lielāku labvēlību ārvalstu investoriem.
Coface biznesa vides novērtējums izriet no vairākiem faktoriem: valsts politiskā, ekonomiskā un finansiālā stāvokļa, uzņēmumu maksātspējas, biznesa vides attīstības. Novērtējumam ir septiņi līmeņi: A1, A2, A3, A4, B, C un D.