Starptautiskais kredītrisku apdrošinātājs Coface jaunajā valstu risku reitingā uzlabojis Igaunijas vērtējumu (A2), bet Latvijas (A4) un Lietuvas (A3) biznesa vides novērtējumi saglabāti līdzšinējā līmenī. Coface šogad prognozē nelielu pasaules ekonomikas izaugsmes kāpumu, sasniedzot 2,7%, bet kā būtiskākos draudus uzņēmējdarbībai izceļ politiskos riskus.
Ņemot vērā biznesa vides attīstību un stabilu ekonomikas izaugsmi, Coface uzlabojis Igaunijas riska vērtējumu uz A2 jeb zemu riska līmeni, kāds piešķirts arī tādām lielvalstīm kā ASV, Francija un Japāna. Līdz ar ekonomikas atveseļošanos uzlabots Bulgārijas reitings (A4), tāpat izaugsme un maksātnespēju skaita samazinājums ļāvis labot Spānijas riska atzīmi (A3). Pozitīvas izmaiņas skārušas arī Islandes, Serbijas, Bosnijas un Hercegovinas, Kipras un Argentīnas vērtējumus.
Riska atzīmes pasliktinātas Meksikai (B), Dienvidāfrikas Republikai (C) un Jordānijai (C). Meksikas gadījumā būtisku lomu spēlē neskaidrība par ASV iespējamajiem protekcionisma politikas pasākumiem tirdzniecībā, kā arī investīciju ierobežojumi zemāku naftas biznesa ienākumu dēļ. Jordānijas ekonomiku bez lielā valsts parāda būtiski ietekmējis arī bēgļu skaita pieplūdums, kas veicinājis algu samazināšanos, bezdarba pieaugumu un inflācijas kāpumu.
«Šogad pasaules ekonomikā valdīs politiskie riski un neskaidrības. Skatoties uz attīstītajām ekonomikām, visvairāk neskaidro jautājumu šobrīd ir tieši par Eiropu. Mūsu kontinents ir vairāku būtisku vēlēšanu cīņu un Brexit sarunu iznākuma gaidās,» atzīmē Coface direktors Latvijā Arnis Blūmfelds. «Arī attīstības reģionos politiskie riski ir augstāki nekā jebkad agrāk. Tos NVS valstīs, Ziemeļāfrikā un Tuvajos austrumos veicina sociālā neapmierinātība un paaugstināti drošības riski, īpaši Krievijā un Turcijā.»
Coface biznesa vides risku novērtējums izriet no vairākiem faktoriem, tostarp, valsts politiskā, ekonomiskā un finansiālā stāvokļa, uzņēmumu maksātspējas un biznesa vides attīstības tendencēm. Riska novērtējumam ir septiņi līmeņi: A1 (ļoti zems), A2, A3, A4, B, C un D (ļoti augsts), katram vērtējumam papildus var tikt pievienota pozitīva vai negatīva attīstības tendence.