Ieguldījumi ilgtspējas vairošanā kļuvuši arvien populārāki un, varētu pat teikt - tā jau ir ierasta prakse. Lai arī Eiropas Savienība plašiem soļiem dodas pretim 2050. gada mērķim – būt oglekļa neitrāla, redzam, ka Latvijā uzņēmumu ilgtspēja ir tēma, par kuru varam uzzināt vēl daudz jauna. Ko sevī ietver termins “ilgtspējīgs uzņēmums” un kāds ir ceļš uz ilgbūtību?
Mēs zinām, ka ilgtspējīgs bizness strādā tā, lai mazinātu iespējamo negatīvo ietekmi uz vidi, ko tas var izraisīt, radot videi draudzīgus produktus, īstenojot sociālas iniciatīvas vai ilgtspējīgas stratēģijas. Ir neskaitāmi veidi, kā uzņēmums tiešā veidā var kļūt ilgtspējīgāks: samazināt atkritumus, novērst piesārņojuma veidošanos, izmantot tīru enerģiju, apzaļumot vidi, stādot kokus, izmantot ilgtspējīgus materiālus un paši ražot ilgtspējīgus produktus. Arī pārdomāts process un lēmumu pieņemšanas veids var tikt definēts kā ilgtspējīgs vai, gluži pretēji – neefektīvs. Ar ko sākt? Ir četras jomas, kurās ilgtspējas principu ieviešana ir priekšnoteikums tam, lai uzsāktu ceļu pretim ilgbūtībai jeb uzņēmuma veiksmīgai pastāvēšanai arī tālākā nākotnē.
Vide un ekonomika
Vistiešākais un labāk zināmais veids ilgtspējas praktizēšanai ir aprites ekonomikas principu ievērošana uzņēmumu darbībā, kas var radīt finansiālus ieguvumus un vienlaikus samazināt ietekmi uz vidi. Uzņēmums var ne tikai iekšienē ieviest ilgtspējīgu un videi draudzīgu ražošanu un materiālu lietošanu, bet arī izvēlēties piegādātājus, kuru ražošanas procesi ir ilgtspējīgi.
Darbinieki un dialogs
Lai veicinātu ilgtspējīgu procesu praktizēšanu, tie visiem darbiniekiem jāpārzina līdz kaulam, veids, kā to izdarīt - iesaistīt risinājumu meklēšanā un realizēšanā. No dokumentu aprites digitalizēšanas līdz biznesa braucienu nepieciešamības pārskatīšanai, no pārdomātas darba vides iekārtošanas un atkritumu šķirošanas līdz ilgi kalpojoša darba apģērba izvēlei.
Organizācija un sadarbība
Ilgtspējīgus procesus uzņēmumā var ieviest vien tad, ja arī sadarbības partneri pārstāv šādus principus. Ir jāvelta laiks piegādātāju risku izvērtēšanai, neilgtspējīgu resursu aizvietošanai, kā arī jāstrādā pie tā, lai pārliecinātu piegādātājus ieviest labas pārvaldības praksi, lai mazinātu savas organizācijas reputācijas riskus.
Vadība un inovācijas
Mērķtiecīgs darbs pie izpētes un inovāciju radīšanas attaisnojas ilgtspējīgu risinājumu radīšanā. Ilgtspējīga uzņēmuma vadītājs rada organizācijā vidi, kur rodas idejas, notiek eksperimenti labākam rezultātam.
Ceturtdien, 27. maijā norisināsies pirmais jaunu ieradumu biznesa forums “Ilgbūtība”, kurā ilgtspējas eksperti un praktiķi runās par to, kā uzsākt ceļu pretim ilgtspējai un kā šajā jomā kļūt vēl pārliecinošākiem un efektīvākiem.
Reģistrācija konferencei – www.ilgbutiba.lv
Konferences partneris SEB banka, kas iedrošina ilgbūtībai. Atbalstītāji Tet, Rimi, DPD Latvija, Valsts nekustamie īpašumi, Unifiedpost, Lindström, Sorainen, KPMG.
Informatīvi atbalsta Skaties.lv, Star FM, Diena, LETA, 3 group, TVNET