Ekonomika

Kas uzņēmumiem jāzina par ilgtspējas ziņošanu: datu kvalitātei ir ļoti liela nozīme

Db.lv,06.11.2024

Jaunākais izdevums

Lai nefinanšu (ilgtspējas) ziņošana būtu noderīga un sasniegtu iecerētos mērķus, ir nepieciešami precīzi un prasībām atbilstoši dati, savukārt uzņēmumiem ir jāveido labi strukturēta ilgtspējas pārvaldība, secinājuši Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) rīkotā vebināra “ESG, bez E. Sociālo un pārvaldības jautājumu vērtēšana uzņēmumā” dalībnieki.

“Ieviešot jaunos nefinanšu ziņošanas standartus, mums ir jāstrādā pragmatiski un samērīgi. Uzņēmumiem ir jāapkopo informācija, kas ir svarīga biznesa lēmumu pieņemšanai. Būtiskākā prasība ir pārredzamība un atklātība,” vebinārā atzina Eiropas Komisijas grupas vadītājs ilgtspējas ziņošanā Tomass Dods (Thomas Dodd).

Eksperts atgādināja, ka primāri ar ilgtspēju saistītās informācijas izvērtēšana ir nepieciešama finanšu tirgiem, lai investori varētu novirzīt līdzekļus biznesam, kas meklē zaļajam kursam atbilstošus risinājumus un projektus. Tāpat tā palīdz labāk pārvaldīt nefinanšu, piemēram, klimata riskus un nodrošina lielāku biznesa caurspīdību.

Jau ziņots, ka nākamgad atbilstoši Korporatīvās ilgtspējas ziņu sniegšanas direktīvas, Eiropas Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartam un Latvijas Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumam sāks mainīties ilgtspējas ziņošanas prakse. Izmaiņu ietekmi netieši izjutīs arī tie uzņēmumi, kuriem nav jāgatavo ilgtspējas ziņojumi, bet kuri, piemēram, vēlas saņemt bankas finansējumu.

Protams, lielie uzņēmumi jau šobrīd ziņo par savu darbību ilgtspējas jomā, taču ļoti bieži šī informācija nav bijusi salīdzināma un neatbilda finanšu tirgus vajadzībām. Vienots ziņošanas standarts arī palīdzēs uzņēmumiem neapmulst, savukārt regulāri apkopota informācija var palīdzēt pieņemt biznesam būtiskus lēmumus, atzina EK pārstāvis.

“Ar ilgtspējas rādītājiem saistīto datu apkopošana ir izaicinoša gan finanšu tirgiem visā Baltijā, gan arī konkrētiem uzņēmumiem, kuriem ir nepieciešami resursi to apkopošanai. Centralizētu datu trūkums ir visa Baltijas reģiona problēma,” LDDK rīkotajā vebinārā atzina SEB bankas ilgtspējas attīstības vadītājs, Finanšu nozares asociācijas ilgtspējīgu finanšu darba grupas vadītājs Viktors Toropovs.

Kā piemēru tam, kāpēc bankām ir nepieciešami kvalitatīvi dati, Toropovs minēja normatīvo aktu prasību novērtēt finanšu iestādes kredītportfeļa radītās emisijas. Proti, bankām ir jānovērtē uzņēmumi no ESG perspektīvas. To var izdarīt, vai nu balstoties uz pieņēmumiem par konkrētas nozares vidējiem rādītājiem, vai arī izmantojot pašu uzņēmumu sniegtos datus. Tādēļ bankas apkopo ne tikai publiski pieejamo informāciju (speciālisti lasa ilgtspējas pārskatus), bet arī tieši uzrunā pašus uzņēmumus.

Ideālā gadījumā labs palīgs un informācijas avots būtu valsts atbalstīta centralizēta datu platforma, kurā uzņēmumi varētu viegli papildināt nepieciešamo informāciju. LDDK ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs stāsta, ka arī LDDK tiek domāts par iespējām, kas uzņēmumiem mazinātu nepieciešamību vairākkārt sniegt vienu un to pašu informāciju. Ja valsts vai komercbanku rīcībā ir konkrētas ziņas, tad tās nebūtu jāsniedz vēlreiz, tā skaidro Gorkšs. Par to, kā novērst dubultu datu ziņošanu, tiks runāts arī šajā bezmaksas vebināru ciklā.

“Mēs vēlamies redzēt, kā uzņēmumi domā par savu darbību, lai tā kļūtu klimatneitrālāka. Ilgtspējas lēmumu integrēšana biznesā ir svarīgs apsvērums, bankām pieņemot lēmumus par kreditēšanu,” uzsver SEB bankas pārstāvis.

Lai atvieglotu informācijas apkopošanu un veidotu vienotu izpratni par nefinanšu ziņošanu, Finanšu nozares asociācija šogad ir izveidojusi ilgtspējas novērtējuma anketu. Tai ir ļoti praktisks mērķis – apkopot banku visbiežāk uzdotos jautājumus un veidot vienotu izpratni Baltijas līmenī.

“Datiem ir ļoti liela nozīme, it īpaši, ja uzņēmums sāk mērīt, kur ilgtspējas ziņā atrodas un kur vēlas nokļūt. Mums jau ilgstoši ir daudz zaļo aktivitāšu, taču tikai tagad pabeidzām veidot labi strukturētu, vienotu ilgtspējas pārvaldību,” LDDK rīkotajā vebinārā ar koncerna AS “Latvenergo” pieredzi dalījās uzņēmuma finansēšanas un investoru attiecību vadītāja Inese Vilciņa.

“Latvenergo” veic nefinanšu ziņošanu jau kopš 2009. gada, 2015. gadā emitētas pirmās “zaļās” obligācijas, ar kurām piesaistīti līdzekļi ir jāiegulda videi draudzīgos objektos. Bet salīdzinoši nesen, pēc koncerna jaunās stratēģijas apstiprināšanas 2022. gadā, tika veikts ilgtspējas brieduma novērtējums, koncerna līmenī izveidota ESG stratēģija, to papildinot ar ilgtspējīgām finansēm, un vienota ilgtspējas pārvaldība – šobrīd katrā meitas uzņēmumā ir iecelts atbildīgais par ilgtspēju.

Vilciņa atzina – lai lielā uzņēmumā nonāktu līdz šādiem rezultātiem, ir jāiegulda daudz darba diskusijās, sarunās valdē, padomē, dažādās uzņēmuma darba grupās. “Jāņem vērā, ka speciālistiem var būt atšķirīgs zināšanu līmenis un izpratne par to, kā un cik daudz uzņēmumam ir jāiegulda ilgtspējīgos risinājumos. Ir jāatrod pareizā pieeja, lai visi skatītos vienā virzienā. Ne vienmēr ESG (ilgtspējas) aktivitātes ir saistītas ar lielāku peļņu, tādēļ ir liels izaicinājums saprast, kā izmērīt šo pasākumu atdevi,” sprieda AS”“Latvenergo” finansēšanas un investoru attiecību vadītāja.

LDDK organizētajā vebinārā lektori uzsvēra, ka šobrīd visi mācās, kā ieviest jaunos nefinanšu ziņošanas standartus. Ieviešana notiks pakāpeniski, svarīgākais ir būt pragmatiskiem, atklātiem un apkopot ilgtspējas informāciju, kas uzņēmumiem ir svarīga lēmumu pieņemšanai.

Tāpat ieviešanas procesā ir direktīvas par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspējas prasībām. Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta Komerctiesību nodaļas vecākā juriste Gita Daukste vebinārā pastāstīja, ka patlaban tiek gatavoti atbilstoši normatīvie akti. Taču ilgtspējas pienācīgai rūpībai ir jābūt integrētai uzņēmuma dokumentos un sistēmās, piemēram, dažādās politikās, kā arī meitas uzņēmumiem un sadarbības partneriem saistošā rīcības kodeksā.

Bezmaksas vebināri, kurus LDDK rīko sadarbībā ar “BusinessEurope”, notiks 14. un 28. novembrī.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Jaunie ilgtspējas laikmeta riski uzņēmējdarbībā – laiks proaktīvai rīcībai

Edgars Sedovs, Rietumu Bankas Uzņēmuma risku vadības un Kredītriska pārvalžu vadītājs,19.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kā vētras un plūdi jau šodien maina mūsu ikdienu, tā ilgtspējas prasības kļūst par jaunās ekonomikas neizbēgamu sastāvdaļu. Vai jūs esat gatavi šai nākotnei? Latvijā, līdzīgi kā daudzviet pasaulē, daudzi uzņēmumi vēl tikai apzinās šo pārmaiņu nozīmīgumu, bet laiks vilcināties ir pagājis. Jaunie globālie izaicinājumi pieprasa ne tikai atbilstību, bet arī proaktīvu rīcību. Šī ir iespēja mūsu uzņēmumiem ne tikai pielāgoties, bet arī stiprināt savu konkurētspēju, nodrošinot izaugsmi nākotnes tirgos.

Ilgtspējas prasību nozīme

Lai saprastu šo pārmaiņu patieso mērogu, ieskatīsimies vēl pavisam nesenā vēsturē. 2015. gadā Parīzes nolīgums kļuva par globālu pagrieziena punktu – tas apvienoja ANO dalībvalstis kopīgā mērķī sasniegt ilgtspējīgas attīstības rezultātus līdz 2050. gadam. Tie kopumā ir 17 mērķi un 169 apakšmērķi, starp kuriem ir, piemēram, dzimumu līdztiesības veicināšana, nabadzības un bada apkarošana, ievērojama CO2 samazināšana, augsnes pasargāšana no sausuma un applūšanas, pienācīgas kvalitātes nodarbinātība un ekonomiskā izaugsme, u.c.

Kāpēc tas ir svarīgi? Šo mērķu ieviešana ne tikai saglabā planētu nākamajām paaudzēm, bet arī veicina ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, nodrošinot konkurētspējīgus risinājumus nākotnei.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Datos, zinātnē balstītie lēmumi valstu, nozaru un uzņēmumu līmenī būs izšķirošais faktors tautsaimniecības transformācijā atbilstoši Zaļā kursa jau esošajiem uzstādījumiem, vienlaikus arvien vairāk būs nepieciešamas zināšanas un zinātniskie pētījumi, kas ļaus pierādīt produktu, uzņēmumu un pat valstu zaļumu.

Tādi atzinumi skanēja Latvijas Mežu sertifikācijas padomes 9. starptautiskajā konferencē Dabas resursu izmantošanas zinātniskie, ekonomiskie un sociālie aspekti pašreizējā vides un ģeopolitiskajā kontekstā.

Zemkopības ministrs Armands Krauze savā uzrunā uzvēra, ka Latvijas iedzīvotāju labbūtībā būtiska ir visu trīs ekonomisko, sociālo un vides vajadzību līdzsvarota situācija. «To var panākt viedi un tālredzīgi, izmantojot Latvijas ģeogrāfiskā stāvokļa priekšrocības, zināšanas un cilvēkkapitālu, kā arī dabas bagātības, pret kurām jāattiecas ar pietāti,» uzsvēra A. Krauze. Viņaprāt, ir svarīgi veicināt augstas pievienotās vērtības produktu ražošanu Latvijā, pasaules tirgū piedāvājot kvalitatīvus produktus, kas ceļ gan ekonomiku, gan iedzīvotāju labklājību, vēl jo vairāk, ja Latvijā ir milzīgs bioekonomikas attīstības potenciāls. «Nedrīkst būt tā, ka Zaļais kurss prasa milzīgus ieguldījumus bez jebkādas ekonomiskās atdeves,» norādīja A. Krauze. Viņš uzsvēra, ka ilgtspējīga mežsaimniecība ir balstīta zinātnē un inovācijās, tā nodrošina darba vietas un ir iztikas avots daudzos Latvijas reģionos. Tieši tāpēc balstoties uz zinātniskiem pētījumiem un tehnoloģiju attīstību var tikt pārskatīti algoritmi un aprēķini saistībā ar klimata mērķu izpildi. «Lai veidotu ilgtspējīgu nākotni, mums visiem ir jāmeklē kompromisi starp ražošanu un dabas saglabāšanu, mūsu kopīgā atbildība ir veidot dzīvotspējīgu vidi, virzīt ekonomikas izaugsmi, kā arī labklājību nākamajām paaudzēm,» tā A. Krauze.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Rīgas pašvaldības uzņēmumi startēs kapitāla tirgū jau tuvākajos gados

Jānis Goldbergs,24.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas kapitāla tirgus aktivitāti var vairot ne tikai lielie valsts uzņēmumi, bet arī pašvaldību kapitālsabiedrības. Rīgas pašvaldības uzņēmumi, ievērojot tirgus mērogu, ir vieni no lielākajiem valstī un noteikti atstātu jūtamu ietekmi uz biržas aktivitāti kopumā, tādēļ arī Dienas Biznesa jautājumi trīs prāvāko Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrību vadītājiem par viņu redzējumu, kapitāla nepieciešamību un iespējamajiem riskiem un ieguvumiem procesā.

Jautājumus Dienas Bizness uzdeva AS Rīgas Siltums valdes priekšsēdētājam Ilvaram Pētersonam, SIA Rīgas ūdens valdes loceklei Agnesei Ozolkājai un SIA Rīgas namu pārvaldnieks valdes priekšsēdētājam Mārim Ozoliņam.

Visticamāk, jau esat dzirdējuši par atsevišķu valsts kapitālsabiedrību ienākšanu kapitāla tirgū, emitējot obligācijas par dažādām summām. Kā redzat Latvenergo, Augstspriegumu tīklu un Altum obligāciju emisijas, vai šī pieredze varētu būt noderīga arī pašvaldību kapitālsabiedrībām?

Ilvars Pētersons:- Rīgas Siltums ar interesi seko līdzi valsts kapitālsabiedrību ienākšanai kapitāla tirgū. Šīs obligāciju emisijas ir veiksmīgs piemērs tam, kā kapitāla tirgus var kalpot par papildu finansējuma ieguves avotu, lai nodrošinātu uzņēmumu attīstības un investīciju projektus, vienlaikus piesaistot privāto un institucionālo investoru līdzekļus.Ienākšana kapitāla tirgū, emitējot obligācijas, varētu būt arī potenciāli noderīgs solis, lai finansētu stratēģiskus uzņēmuma projektus vai investīcijas, īpaši tajās jomās, kas saistītas ar ilgtspējību un infrastruktūras modernizāciju. Pirms šādas iniciatīvas izskatīšanas būtu jāveic rūpīga izvērtēšana, analizējot tirgus apstākļus, uzņēmuma finansiālo situāciju un vajadzības, kā arī potenciālos ieguvumus un riskus.

Komentāri

Pievienot komentāru