Uzņēmums Cosybed Beverīnas novadā, kas līdz šim strādāja faktiski tikai Lielbritānijas tirgum, gatavojas restartēt savas attiecības ar pašmāju tirgu.
Neviens jau nezina, kā būs. Neteiksim, ka esam sabijušies, bet aptuveni trešo daļu tirgus no Anglijas centīsimies pagriezt uz citām valstīm Eiropā,» stāsta gultu rāmju un to detaļu ražošanas uzņēmuma vadītājs Raitis Kalniņš.
Angļiem cena, Eiropai – produkts
Pašlaik Beverīnas novada Mūrmuižā strādājošais uzņēmums jau sadarbojas ar Dāniju un Franciju. Sevišķi Francijas gulētāji atzīst masīvkoka mēbeles,un tieši tādas ražo Cosybed. Gaidot notikumu attīstību saistībā ar Brexit, jau pagājušā gada vidū Cosybed sāka stūrēt jaunu noieta tirgu un arī mēbeļumodeļu virzienā. «Līdz šim esam strādājuši ar standarta produktiem, bet, ņemot klāt jaunus tirgus, ir jāpilnveido produktu klāsts un jāmaina darbastils. Viss ir vienkārši – angļi pērk labu cenu, Eiropā pērk labu produktu. Un mēs esam gatavi pielāgoties, » skaidro Raitis, piebilstot, ka Cosybed produkti līdz šim veidoti vidējam un ekonomiskajam segmentam.Līdz ar pazemes grūdieniem Lielbritānijas mēbeļu tirgū varētu mainīties arī šī koncepcija, un uzņēmuma produkcija, iespējams, varētu mērķēt uz augstākiem plauktiem, tuvāk vidusslānim, kas nozīmē pievērsties sarežģītāku mēbeļu ražošanai, izmantojot arī plātņveida materiālus.Aizvadītā vasara netipiski silta bija arī Lielbritānijā, cilvēki lielāko daļu laika pavadīja laukā, tāpēc tika izpirktas ķīniešu dārza mēbeles, bet iekštelpumēbeļu tirgus šķita apstājies, stāsta Raitis. Šis signāls bija iemesls ieklausīties tirgus situācijā, saglabājot Lielbritāniju kā «maizes darbu», bet «desai» cenšoties nopelnīt citur.
SIA Cosybed pirms aptuveni 15 gadiem dibinājis anglis Pīters Gairs, kurš Latvijā ieradies, jo meklējis vietu, kur ražot detaļas mīkstajām mēbelēm,kuras izgatavo viņam piederošā ražotnē Lielbritānijā Kad Pīters Gairs lūkoja pēc ražošanas iespējām Latvijā, viņu uz Mūrmuižu atveda sagadīšanās – bija jābrauc garām Cēsu ceļa remonta dēļ. Te jau darbojās mēbeļu ražotne, kuru Pīters Gairs nolēma iegādāties. Pirmā produkcijas krava uz Angliju aizsūtīta 2005. gadā.
Efektivitāte un roku darbs nelīmējas
Gadu gaitā ražotne izaugusi par lielāko uzņēmumu Beverīnas novadā, šeit strādā aptuveni 80 darbinieku. «Mūsdienās darbinieku skaits nav noteicošais, daudz būtiskāk, un arī šajā biznesā, ir tehnoloģiskā puse un automatizācija. Tieši no šiem parametriem atkarīga iespēja kaut ko sasniegt.Cilvēka roku darbs ir pietiekami dārgs, lai mēs pastiprināti domātu par modernizāciju. Ražošanas efektivitāte nav tad, kad strādāt sanāk liels bars cilvēku, efektivitāte ar roku darbu īsti nelīmējas kopā,» norāda Raitis.
Visu rakstu Brexit ielavās guļamistabā lasiet 6. februāra laikraksta Dienas Bizness pielikumā Biznesa Plāns.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!