Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna projekts izskatīts un akceptēts valdībā, nosakot līdz 30. aprīlim to iesniegt Eiropas institūcijām apstiprināšanai.
L atvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) Eiropas mērogā visām dalībvalstīm ir 672 miljardus eiro liels attīstības un investīciju fonds, kura pamatjēga ir nevis pabalstu izmaksa vai palīdzības pasākumi, bet atbalsts prioritārām nozarēm, kas ilgtermiņā dotu kumulatīvu pienesumu visā Eiropas Savienības tautsaimniecībā.
Pagaidām pēc tēriņu sadaļām noprotams, ka vismaz divas trešdaļas no naudas ieplānotas valsts pārvaldes sektora vai ar to saistīto nozaru darba uzlabošanai, kas vien pilnveidos jau esošo sistēmu, bet negarantēs biznesa attīstību.
Latvijai līdz 2,02 miljardiem eiro
ANM projektu Ministru kabinetā prezentēja finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis, norādot, ka Latvijai garantēti no Eiropas ir 1,65 miljardi eiro, bet veiksmīgas projektu realizācijas gadījumā iespējams saņemt līdz 2,02 miljardiem eiro līdz 2026. gadam.
Pēc MK rīkojuma uzsākts plāna saskaņošanas darbs nolūkā tā izstrādi un precizēšanu noslēgt 20. aprīlī, lai līdz noteiktajam termiņam – 30. aprīlim – plāns būtu iesniegts Eiropas Savienības institūcijām apstiprināšanai.
Ekonomikas ministrija plānā jau iestrādājusi četrus galvenos virzienus: ekonomikas transformācija un produktivitāte, reģionālās nevienlīdzības mazināšana, uzņēmumu digitalizācija un klimata pārmaiņas, kur ir skaidra norāde, ka uzņēmējdarbības atbalstam ir paredzēti vismaz 400 miljoni eiro no kopējās summas.
Eiropas Parlamenta deputāts Andris Ameriks teic: "Ar Latviju ir tā: kad mums Rīgā nepieciešams soliņš parkā, tad sabiedriskā apspriešana rit pusgadu un visi strīdas, kā labāk šo soliņu uzstādīt un vai vispār tas vajadzīgs. Savukārt, kad runa ir par diviem miljardiem, kas pēc būtības ir mūsu valsts turpmāko gadu veiksmīgas pastāvēšanas jautājums, tad informācijas praktiski nav. Vēl dienā, kad valdība lēma par šo lietu, vairums cilvēku nezināja, ka Atjaunošanas un noturības mehānisma plāns tiek veidots. Tāda ir šī plāna apspriešana? Ne jau tikai žurnālisti vai nozaru pārstāvji nezināja, bet arī mēs šeit, Eiropas Parlamentā, īsti nezinājām, kas notiek. Itālijā šī plāna dēļ krita valdība, jo tas, ko valdība bija izlēmusi, neatbilda tam, kā sabiedrība redz šīs naudas pareizu izlietojumu. Šobrīd nekas īsti nav pateikts – kas un kur tiks investēts, lai mēs tiešām izkļūtu no krīzes, un kā to darīs? Šobrīd ir saprotams, ka līdz 30. aprīlim plāns tiks iesniegts, bet kāds tas būs, vai sabiedrība ir ar to apmierināta, vai tas rada ticību, ka šie divi miljardi tiks izlietoti, tā, lai mēs iegūtu, nevis paliktu, kur esam, nav skaidrs. Atjaunošanas un noturības mehānisma plāns nav apspriests pietiekami, un pagaidām mēs varam vien cerēt uz Saeimas un valdības “gudro” galvu pareiziem lēmumiem. Man personīgi ir šaubas, ka šīs cerības ir pamatotas".
Visu rakstu lasiet 16.februāra žurnālā "Dienas Bizness"!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!