Koksnes atlikumu pārstrādes tehnoloģiju attīstība un ieviešana Latvijas kokapstrādes nozarē ir cieši saistīta ar uzņēmumu “RMP” un tā vadītāju Jeļenu Kozjmenkovu. Jau vairāk nekā 20 gadus “RMP” ir Vācijas hidraulisko briketēšanas sistēmu ražotāja “RUF” ekskluzīvais pārstāvis, kas ievieš kurināmo brikešu ražošanas projektus Baltijas valstīs.
Pēdējās desmitgadēs biokurināmā ražošana attīstās īpaši strauji gan ekonomisko, gan vides apsvērumu dēļ.
Pirmkārt, pamatražošanas atlikumu izmantošana ļauj kokapstrādes uzņēmumam radīt tirgū pieprasītu produktu, kam, lai gan tas ir blakusprodukts, ir stabils pieprasījums gan vietējā tirgū, gan ārvalstu Eiropas tirgos.
Otrkārt, pārdomāta un atbildīga uzņēmuma politika attiecībā uz ražošanas atlikumu pārstrādi veicina vides piesārņojuma mazināšanu. Tas ne tikai nodrošina normatīvo vides prasību izpildi un veicina uzņēmuma ilgtspējīgas attīstības politikas īstenošanu, bet arī sniedz morālu gandarījumu uzņēmuma darbiniekiem, kuri apzinās savu sociālo atbildību.
Brikešu ražošana
Kā jebkuram tehnoloģiskajam procesam, arī kurināmo brikešu ražošanai ir savas nianses. Galvenā no tām ir izejvielas. To mitruma saturs, frakcija, viendabīgums, uzglabāšanas veids un vieta un, visbeidzot, arī daudzums nosaka nepieciešamos brikešu ražotnes tehnoloģiskos posmus. Visvairāk posmu, lai sagatavotu izejvielu briketēšanai, būs nepieciešams mitrajam gabalmateriālam. Savukārt sausu (līdz 15% mitruma) šķeldu, koksnes putekļus un zāģskaidas, pat ar šķeldas ieslēgumiem līdz 30‒50 mm nelielos daudzumos, briketēšanas presē var padot bez iepriekšējas sagatavošanas. Piemēram, nelielu frakciju atlikumiem no grīdas dēļu, logu, durvju, mēbeļu, galdniecības izstrādājumu vai saplākšņa ražošanas, parasti nav nepieciešama papildu sagatavošana pirms briketēšanas.
Papildus ierastajai koksnei kā izejvielu brikešu ražošanai “RUF” presēs var izmantot arī dažādu veidu biomasu, piemēram, riekstu čaumalas, rīsu, griķu un saulespuķu sēnalas, kokvilnas šķiedru atlikumus, rapšu salmus, sienu, kafijas biezumus, kūdru utt. Strādājot ar šādiem materiāliem, vienmēr veicam materiāla testēšanu, lai jau sākotnējā projekta posmā noteiktu visas tā īpatnības.
Papildus izejvielu kvalitātei un to pareizai sagatavošanai briketēšanai galaprodukta kvalitāti un tā prečskatu lielā mērā ietekmē arī brikešu iepakošanas un glabāšanas veids. Parasti briketes iepako polietilēna maisos pa 12 gabaliem, tādējādi veidojot 10 kg maisu. Lielākā daļa uzņēmumu Baltijā briketes iepako manuāli. Tas ir darbietilpīgs, bet pilnīgi nepieciešams process, jo briketes ir higroskopiskas un neiepakotā veidā ātri zaudēs savas kvalitātes īpašības.
Brikešu apkures ekoloģiskā puse nav apspriežama, jo koksnes brikešu izmantošana kurināšanai ir CO2 neitrāla, – briketēm sadegot, atmosfērā izdalās tikpat daudz ogļskābās gāzes, cik piesaista augošs koks.
Bet attiecībā uz pašu ražošanu “RMP” speciālistiem ir ilggadēja pieredze brikešu ražotņu aprīkojuma projektēšanā un piegādē, lai nodrošinātu, ka brikešu ražošana ir pēc iespējas energoefektīvāka, ar minimālu ietekmi uz vidi un atbilst ražošanas drošības standartiem, tostarp atrisinot telpu putekļainības jautājumu.
"RUF" - Pasaules tirgus līderis briketēšanas sistēmu jomā
Jau kopš 1969. gada Vācijas uzņēmums “RUF” attīsta briketēšanas tehnoloģiju plašam organisko materiālu spektram, un mūsdienās ir vadošais iekārtu ražotājs šajā jomā. Tehnoloģija, kas aizsākās ar koksnes briketēšanu un tad revolucionāri mainīja metālapstrādes atlikumu (melno un krāsaino metālu skaidu, čuguna, slīpēšanas duļķu u. c.) pārstrādi, nemitīgi pilnveidojas un attīstās. Kopš tā dibināšanas brīža “RUF” ir un paliek ģimenes uzņēmums, un arī tā prioritātes ir nemainīgas – prešu kvalitāte un ekspluatācijas drošums.
Ražošanas automatizācija - ieguldījums nākotnē
Pēdējo divu gadu laikā, aaistībā ar būvniecības krīzes un izejmateriālu augsto cenu izraisīto zemo pieprasījumu pēc zāģmateriāliem pastiprinās konkurence starp kokapstrādes tirgus dalībniekiem. Neņemot vērā riskus saistībā ar ieguldījumiem stagnējošā tirgū, ražošanas automatizācija ir būtiska konkurences priekšrocība. Runājot par brikešu ražotnes automatizāciju, galvenokārt domājam tieši par iepakošanas procesa automatizāciju, jo lielākajā daļā uzņēmumu tieši brikešu iepakošanas process ir vienīgais manuālais process visā brikešu ražošanas ķēdē.
Automatizētas briketēšanas ražošanas priekšrocības
1. Darba devēja neatkarība no mazkvalificētiem darbiniekiem un darbaspēku resursu izmaksas mazināšana.
2. Novērš riskus un papildu personāla izmaksas virsstundu vai dīkstāves gadījumā, nodrošinot papildu elastību ražošanas plānošanā nepastāvīgajā un mainīgajā tirgū.
3. Iepakotas produkcijas prečskata uzlabošana, kas dod iespēju nostiprināt preču pozīciju tirgū un līdz ar to arī cenu.
4. Iepakojuma materiāla racionāla izmantošana un tā apjoma mazināšana uz vienu tonnu produkcijas, kas atbilst jebkura uzņēmuma ilgtspējīgas attīstības politikai.
5. “RUF” briketēšanas sistēmu uzstādīšana kopā ar “Strojplast” automātisko brikešu iepakošanas līniju ļauj izmantot jaunākās paaudzes tehniskos jauninājumus.
Papildus atmaksāšanai, pateicoties iepriekšminētajiem faktoriem, ieguldījumus ražošanas automatizācijā nodrošina arī pamatlīdzekļu augsta atlikusī vērtība. “RUF” briketēšanas sistēmu un “Strojplast” automātisko brikešu iepakošanas risinājumu vadošā pozīcija tirgū veicina šāda aktīva likviditāti.
Projekts Rēzeknē uzņēmumam "Avoti"
Liels projekts augsti automatizētas briketēšanas ražotnes palaišanai tika īstenots uzņēmumā “AVOTI”. Ražotnes iecirknis, kuru veido smalcināšanas, briketēšanas, automātiskās brikešu iepakošanas un paletēšanas sekcijas, tika nodots ekspluatācijā 2024. gada septembrī.
Saskaņā ar projektu galvenā ražošanas procesa gabalatlikumi tiek sasmalcināti drupinātājā. Izmantojot kustīgās grīdas sistēmu, beramais materiāls tiek padots uz āmurdzirnavām atkārtotai smalcināšanai. Sausā viendabīgā izejviela nonāk 50 m3 lielā uzkrājējbunkurā, kas baro briketēšanas preses. Briketēšana tiek veikta automātiskajā līnijā, kuras pamatā ir trīs paralēli uzstādītas “RUF LIGNUM R6” preses, katra ar ražošanas jaudu līdz 720 kg/h. Presētās briketes ar konveijeru transportē uz “Strojplast” iepakošanas staciju, kur tās sagrupē, iesaiņo polietilēna plēvē un padod termotunelī. Katrā gatavā paketē ir 12 briketes ar kopējo svaru 10 kg. Manipulators robots novieto iepakoto produkciju uz paletes, un palete ar gatavo produkciju tiek pārvietota uz palešu aptīšanas iekārtas stendu ietīšanai plēvē. Pēc tam iepakotās paletes ir gatavas nosūtīšanai klientiem.
Pagaidām ir pāragri spriest, bet ceram, ka ieguldījumi automatizētajā iecirknī attaisnosies jau tuvākajā laikā. Uzņēmumam būs ar ko salīdzināt jaunās ražotnes ekonomisko efektivitāti, jo citās uzņēmuma ražotnēs brikešu sekcijas vēl nav aprīkotas ar automātisko iepakošanas sistēmu.
Servisa dienests
Uzņēmums “RMP” īpašu uzmanību velta augstam tehniskā aprīkojuma un personāla kvalifikācijas līmenim, nemitīgi ieguldot apkalpošanas dienesta attīstībā. Palaišanas un iestatīšanas darbu laikā uzņēmuma speciālisti īpašu uzmanību pievērš pasūtītāja personāla apmācībām. Turpmāk tieši kvalitatīva un savlaicīga iekārtu apkope nosaka to uzticamu un stabilu darbību. Neņemot vērā, ka atlikumu pārstrādes iecirkņi atrodas uzņēmumu tehnoloģiskā cikla beigās un tiešā veidā neietekmē pamatprodukcijas ražošanu, to savlaicīgu apkopi nedrīkst atstāt novārtā. Mūsu iecirkņa apturēšana var ietekmēt pamatražošanas darbību, jo var, piemēram, izraisīt zāģskaidu uzglabāšanas tvertņu pārpildīšanos, un tādējādi tiktu apturēta visa ražotne. Viens no risinājumiem - nodrošināt attālinātās aprīkojuma pieslēgšanas un servisa līnijas pakalpojumu, kas pieejams visu diennakti. Pateicoties šim, mūsu klienti var droši strādāt ar mazāku pašu mehāniķu skaitu.
Pēc aprīkojuma nodošanas ekspluatācijā “RMP” speciālisti uztur saziņu ar klientu. Visvairāk jautājumu gan par iestatījumiem, gan par apkopi operatoriem un mehāniķiem rodas tieši pirmajos jaunā aprīkojuma darbības mēnešos. Būdami ciešā saziņā ar uzņēmuma darbiniekiem, varam analizēt rezultātus un palīdzēt tos ātri pilnveidot. Atkarībā no jautājumiem, kas rodas, tos var atrisināt vai nu darbinieki no mūsu biroja Rīgā, vai arī ražošanas rūpnīcu pārstāvji.
Ārkārtas situācijās īpaši svarīgs ir apkalpošanas dienesta reaģēšanas ātrums. Piemēram, lielākā daļa rezerves daļu, kas ir nepieciešamas iekārtu apkopei vai remontam, atrodas mūsu noliktavā Rīgā.
“RMP” piedāvātie risinājumi jau ir ļāvuši daudziem uzņēmumiem pārvarēt sarežģījumus ar rūpniecības atlikumu pārstrādi, ražojot pieprasītu produkciju. Visas biokurināmā ražotnes tika projektētas, ņemot vērā konkrēto uzņēmumu individuālās īpašības un vajadzības.
Uzņēmums “RMP” aktīvi piedalās starptautiskajās izstādēs. 2025. gadā kopā ar “RUF” un “STROJPLAST” tas piedalīsies “LIGNA HANNOVER” ‒ pasaules lielākajā kokapstrādes nozares izstādē.
Plašāka informācija: https://rmp.lv/