Video

VIDEO: Cilvēku un dzīvnieku attiecībās ir vajadzīgs saprāts

Māris Ķirsons,12.12.2024

"Daudz staltbriežu un to radīto postījumu ir Kurzemē un Zemgalē, kamēr daudz aļņu un to radīto postījumu ir Latvijas austrumdaļā,"Andis Purs, Valsts meža dienesta ģenerāldirektors

Jaunākais izdevums

Meža dzīvnieku Latvijā kļūst arvien vairāk, jautājumā par cilvēku un dzīvnieku simbiozi atsevišķās vietās jau brīžam esot karastāvoklis, taču perspektīvā šādu situāciju skaits pat varot kļūt vēl lielāks, jo īpaši, ja ir plēsēju sugas, kam ieviests siltumnīcas režīms, līdztekus tam visu vēl problemātiskāku padara sabiedrības daļas dabas likumu nezināšana vai ignorēšana.

Tādi secinājumi skanēja Dienas Biznesa sadarbībā ar portālu zemeunvalsts.lv rīkotajā diskusijā Dzīvnieki un cilvēki, optimālas simbiozes meklējumos. Vairāk nekā 30 gadu laikā Latvijā ir būtiski sarucis iedzīvotāju skaits no 2,67 milj. līdz 1,87 milj., vienlaikus pieaudzis meža dzīvnieku skaits, kas savukārt rada papildu izaicinājumus (zaudējumus) mežsaimniekiem un lauksaimniekiem, vienlaikus sabiedrības daļai izpratne par to, kas un kā notiek dabā, ir balstīta uz multfilmām, kam nav nekāda reāla sakara ar dabas likumiem mežā, kas savukārt apgrūtina lēmumu, kuri balstīti uz zinātni un reālo situāciju, pieņemšanu. Tāpat nav noteikts, cik daudz konkrētas sugas īpatņu Latvijā būtu nepieciešams, tāpēc to skaitu lielos mērogos regulē pati daba, bet cilvēka regulācija virknei sugu ir liegta. Tas gan rada problēmas ne tikai pašlaik, bet vēl vairāk rūpju var sagādāt perspektīvā, ja tiek turpināta līdzšinējā pieeja.Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka 1991. gadā Latvijā bija uzskaitīti 16,8 tūkst. bebru, bet 2024. gadā to skaits jau bija 57 tūkst., staltbriežu skaits no 25,3 tūkst. 1991. gadā sasniedzis 68 tūkst. 2024. gadā. Līdzīga skaita pieauguma dinamika ir arī plēsējiem, proti, 1991. gadā Latvijā bija uzskatīti apmēram 400 vilki, bet 2024. gadā šīs sugas īpatņu skaits sasniedza 1400, arī lūšiem ir līdzīgs īpatņu skaita pieaugums. Sava veida izņēmums ir mežacūku skaits (1991.g. – 32,3 tūkst., 2010.g. – 67,2 tūkst., bet 2024.g. - 21 tūkst.), ko stipri ietekmēja Āfrikas cūku mēris.

Mežos dzīvo arvien vairāk

„Situācija ar meža dzīvniekiem Latvijā pēdējo 30 gadu laikā ir būtiski uzlabojusies, jo pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā daudzu sugu dzīvnieku skaits bija salīdzinoši neliels, daudzi pārnadži, kurus var apēst, bija tikpat kā izzuduši, savukārt pašlaik šo dzīvnieku populācijas ir kļuvušas lielākas un ir stabilas,” situāciju raksturo Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks. Viņš norāda, ka sabiedrībā izskan daudz dažādu pretēji vērstu viedokļu, piemēram, ka Latvijā ir pārāk daudz vienas konkrētas sugas īpatņu. „Tas gan būtu vērtējams, raugoties no katras konkrētās vietas, nevis attiecinot uz visu valsti,” tā H. Barviks. Savukārt Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācijas viceprezidente, Latvijas Dāmu mednieču kluba dibinātāja un žurnāla Medības galvenā redaktore Linda Dombrovska uzskata, ka viennozīmīgu atbildi par meža dzīvnieku populācijas lielumu nav iespējams sniegt, jo nav atskaites punkta, cik daudz konkrētās sugas īpatņu Latvijā būtu nepieciešams. „Meža dzīvnieku Latvijā ir tik, cik ir, jo valstī nav kritēriju, cik daudz kādas sugas īpatņiem būtu jābūt konkrētā brīdī, bet tikai tad varētu secināt, ir vai nav pārāk daudz vai pārāk maz,” skaidro L. Dombrovska. Viņa atgādina, ka sabiedrības daļa priecājas par dzīvniekiem mežos un iespējām tos redzēt brīvā dabā. „Latvijā ir dzīvnieki mežos, jautājums, kā cilvēki ar šiem dzīvniekiem un to skaitu spēj sadzīvot,” tā L. Dombrovska.

Viņa min piemēru, ka pašlaik valda uzskats, ka mežacūku skaits Latvijā ir pārāk liels, jo ir Āfrikas cūku mēris, un tāpēc to populācija ir jāsamazina. „Nav skaidrs, cik liela vilku, staltbriežu, lāču, aļņu populācija būtu nepieciešama Latvijā,” uzsver L. Dombrovska. Valsts meža dienesta ģenerāldirektors Andis Purs norāda, ka 100% precīzi pilnīgi visus dzīvniekus mežā uzskaitīt nav iespējams, taču varam redzēt tendences. „Meža dzīvnieku skaitu ietekmē vairāki faktori, kur viens faktors ietekmē otru, piemēram, plēsēju skaits (vilku ir apmēram 1400), bet jautājums, kā nonākam pie atļautā nomedījamo skaita, kur limits būs izsmelts jau decembrī, un nevar pateikt, vai tas ir daudz vai maz,” tā A. Purs. Viņš norāda, ka visa Latvija nav vienāda, jo dažādās vietās atšķiras meža dzīvnieku skaits un arī tiem pieejamā barības bāze. „Daudz staltbriežu un to radīto postījumu ir Kurzemē un Zemgalē, kamēr daudz aļņu un to radīto postījumu ir Latvijas austrumdaļā,” norāda A. Purs. Viņš uzsver , ka Valsts meža dienesta uzdevums ir skatīties uz visu kopumā, nevis tikai uz atsevišķām dzīvnieku sugām. „Skatāmies uz plēsējiem — lūsi, vilku, lāci, bet laiks būtu padomāt par balto zaķi, kuram vajadzētu sugas aizsardzības plānu,” tā A. Purs.

Individuālas pieejas faktors

VMD ģenerāldirektors norāda, ka jautājums par konkrētas sugas īpatņu skaitu noteiktā teritorijā būs atšķirīgs starp dažādām interešu grupām, jo lauksaimniekiem būs savs, mežsaimniekiem - cits, bet medniekam - pavisam cits viedoklis. Pēc A. Pura sacītā, jautājumi par papildu atļaujām meža dzīvnieku nomedīšanai lielākoties ir tad, kad jau ir nodarīts kaitējums. „Sūdzības ir, bet būtiskākais ir balstīt visu saņemto informāciju uz faktiem, tāpēc aicinu ikvienu, kurš saskaras ar meža dzīvnieku postījumiem, par to informēt aplikācijā Mednis, kas atvieglos lēmumu pieņemšanu Valsts meža dienestam,” tā A. Purs. L. Dombrovska vērš uzmanību uz to, ka nomedījamo dzīvnieku limits ir viena lieta, bet pavisam kas cits ir mednieku iespējas to izpildīt, vēl jo vairāk, ja medniekiem ir jāizpilda daudz dažādu prasību un ir noteikti arī ierobežojumi (medību rīki diennakts tumšajā laikā, atrašanās vietas u.tml.) „Uzskatu, ka sistēmai jābūt pietiekami elastīgai, lai atsevišķu gadījumu dēļ nebūtu jārunā par visas sistēmas maiņu, kad ir konkrēti postījumu apmēri un tiek ieslēgts attiecīgs mehānisms, lai novērstu problēmas,” iesaka L. Dombrovska. Viņa norāda, ka nav vienas problēmas visā Latvijā, bet gan tās ir konkrētās vietās, jo vienā vietā staltbrieži ēd matus no galvas, bet citā vietā šīs sugas īpatnis ir redzēts labi ja reizi gadā. „Šādas iespējas jau ir pašlaik, kad lauksaimnieki, mežsaimnieki kopā ar VMD medību speciālistiem lemj par nomedījamo dzīvnieku limitu, turklāt ir arī otra iespēja - pie pašvaldībām darbojošās medību koordinācijas komisijas, kur šī meža dzīvnieku postījumu problemātika tiek risināta,” tā A. Purs. H. Barviks uzsver, ka tieši pie pašvaldībām esošajām medību koordinācijas komisijām ir jātur roka uz pulsa, taču vēl ne visur tādas esot izveidotas.

Mednieku kļūst mazāk

Jāņem vērā, ka lauku reģionos sarūk iedzīvotāju skaits un arī pēdējo gadus laikā ir samazinājies mednieku skaits, jo daļa tika atskaitīti drošības apsvērumu dēļ, turklāt nepilsoņi arī vairs nevar būt ieroču īpašnieki. „Mednieku skaita samazinājumam viens no iemesliem ir tas, ka viņus nopeļ un par viņiem atceras tikai tad, kad ir radušas problēmas. Mednieki ir pa vidu starp diviem dzirnakmeņiem, kur vienā pusē ir aktīvi dzīvnieku lieldraugi, kuri uzskata, ka vispār nav jāmedī, un otrā pusē ir zemes īpašnieki, kuri uzskata, ka mednieki neko nedara,” skaidro H. Barviks. Viņaprāt, ar šiem procesiem ir jārēķinās, un tāpēc nākotnē, visticamāk, mednieku skaits saruks, līdz ar to slodze uz tā brīža palikušajiem medniekiem pieaugs. „Mednieki - tie ir cilvēki, kuri sniedz bezmaksas pakalpojumu (satiksmes, sabiedrības drošībai, mežaudžu un lauksaimniecisko kultūru, kā arī mājlopu aizsardzībai) sabiedrībai, tērējot savu naudu un laiku, un, ja pāris gadus Latvijā nemedītu, tad varētu ieraudzīt skaudru ainu,” brīdina H. Barviks. Mednieku tēlam aicina pievērsties arī A. Purs, norādot, ka zinot tikai divas (par Sarkangalvīti un Sniegbaltīti) pasakas, kurās mednieks attēlots kā pozitīvais tēls. „Svarīgākais jautājums ir izglītība, kas rada izpratni, tāpēc arī notiek lieli pasākumi, kuros rāda, kas un kā notiek dabā – mežā,” uzsver A. Purs. Tāpat, viņaprāt, ir būtiski, no kāda avota tiek iegūta informācija un kāda informācija tiek izplatīta tālāk.

Sargā vienus, zaudē citus

„Mežsaimniecība un lauksaimniecība nebūt nav vienīgie zemes izmantotāji, visiem dzīvniekiem, sākot ar zaķi, stirnu, alni, briedi un beidzot ar lapsu, vilku un lāci, ir jābūt, taču problēmas sākas tad, kad kādu sugu uzskata par slikto (kaitīgo), kura ir jālikvidē, bet citu uzskata par neaizskaramo, kuru nekādi nedrīkst regulēt,” uzsver L. Dombrovska. Viņasprāt, tādējādi tiek radītas kuriozas situācijas, piemēram, ar to pašu balto zaķi un lūsi. „Baltais zaķis līdzās stirnām ir viens no lūša dabīgās ēdienkartes sastāvdaļām. Vienlaikus lūšus medīt vairs Latvijā nedrīkst, taču satraucamies par baltā zaķa populācijas stāvokli,” tā L. Dombrovska. Viņasprāt, būtiskākais ir panākt sapratni, ka postījumi var būt, taču to apmēri nevar būt tik lieli, ka noēd matus no galvas un ar saimniecisko darbību konkrētais zemes īpašnieks vairs nespēj nodarboties. „Piemēram, vilku sakarā ir jautājums - cik pēdējo gadu laikā aitu audzētāju ir pārtraukuši šo nodarbi konkrētā reģionā šo plēsēju darbības dēļ?” jautā L. Dombrovska. Viņa norāda, ka vilku saplosīto aitu skati nav patīkami un pievilcīgi, tie pat ir traumatiski, taču daļa sabiedrības tajā vaino pašus aitaudzētājus. Pavisam nesen BBC ziņoja par to, ka ir beigusies 45 gadus ilgusī pelēko vilku stingrā aizsardzība Eiropā, jo pazemināts šo dzīvnieku aizsardzības statuss no stingri aizsargājamiem uz aizsargājamiem, tādējādi tikšot atcelti daudzi aizsardzības pasākumi, kas ļāva šiem dzīvniekiem vairoties Eiropā. Vilku skaits ES esot gandrīz divkāršojies - no 11 000 2012. gadā līdz vairāk nekā 20 000 šobrīd -, un tie radot pārāk lielu kaitējumu mājlopiem.

Līdzsvara meklējumi

„Ir jābūt zināmam līdzsvaram, un nedrīkst no viena grāvja iekrist otrā,” tā L. Dombrovska. „Runājot par vilkiem, lūšiem, lāčiem, negribu dramatizēt un apgalvot, ka cilvēks būtu apdraudēts no šiem plēsējiem, taču aizmirst tādu risku nevar,” uz jautājumu, vai, zūdot plēsēju dabiskajai barības ķēdei, tajā nevar tikt ierauti cilvēki, atbild H. Barviks. Viņš norāda, ka staltbriežu skaits ir tiešā veidā saistīts ar vilku skaitu un, strauji samazinot biežu skaitu, jārēķinās, ka palielināsies vilku uzbrukumu skaits mājdzīvniekiem. „Ja kādas sugas dzīvnieku skaits samazināsies, tad tos patērējošas dzīvnieku sugas īpatņiem nāksies pārslēgties uz citu barības bāzi un cilvēkiem nāksies rēķināties ar kādām iespējamām nepatikšanām,” uzsver H. Barviks. Viņš prognozē, ka agri vai vēlu nepatikšanas no ķepainīšiem (kurš mīļš ir tikai grāmatās, jo realitātē ir gudrs, drosmīgs, agresīvs dzīvnieks) sagaidīsim, un ar to cilvēkiem vajadzētu savlaicīgi rēķināties, un nevajag mēģināt viņam pielabināties vai sadraudzēties, liekot barību pie sava pakša.

„Savvaļas dzīvniekam ir jābūt respektam pret cilvēku, ja zudis respekts, tad agri vai vēlu piedzīvosim nepatikšanas ar uzbrukumiem cilvēkam, kas sliktākajā gadījumā var būt arī ar letālu iznākumu,” stāsta H. Barviks. L. Dombrovska vērš uzmanību, ka lielo plēsēju klātbūtne maina arī briežu uzvedību, un skatījums – jo vairāk vilku, jo mazāk briežu un mazāk postījumu - neatbilst realitātei, jo lielo plēsēju spiediena ietekmē zālēdāji maina savu uzvedību, sāk pulcēties lielākos baros, lai radītu sev lielāku drošību pret plēsējiem, un meklē barības vietas, kurās iespējams ātrāk uzņemt kalorijas, kas savukārt rada vēl lielāku spiedienu uz lauksaimniekiem un mežsaimniekiem. „Nevar paņemt vienu posmu, izņemt to no dabas vienādojuma un cerēt, ka notiks kaut kas ļoti jauks, tieši pretēji – tas var radīt situāciju, kad namiņš sāk gāzties uz pretējo pusi un rada negatīvu efektu, par kuru neesam pat iedomājušies,” brīdina L. Dombrovska.

Ķepaiņi un vilki— teroristi

Igaunijas Vides pārvaldes dati liecina, ka 2021. gadā reģistrēti 790 lāču izlaupīti bišu stropi, 2022. gadā bojāto bišu stropu skaits bija 364, bet 2023. gadā - 343 bišu stropi. Lielākais lāču izpostīto bišu stropu skaits 2023. gadā tika reģistrēts Jervas unVīlandes apriņķī. Pavasara bišu saimju bojājumu apjoms lielā mērā ir atkarīgs no pavasara laika apstākļiem, kas nosaka lāču dabisko barības bāzi. Papildus bišu stropiem nodarītajiem postījumiem valsts novērtē un kompensē īpašniekam arī lāču nodarītos zaudējumus mājlopiem un skābbarības ķīpām. Lāči mājlopiem uzbrūk reti, tomēr bojāto skābbarības ruļļu daudzums ir salīdzināms ar bišu stropu bojājumiem. Vides pārvalde 2023. gadā reģistrēja 1 260 lāču izpostītus skābbarības ruļļus. Lielāks lāču bojāto skābbarības ruļļu skaits ir bijis tikai 2021. gadā, kad tika reģistrēts 1461 sabojāts skābbarības rullis. Līdz ar vilku skaita pieaugumu līdz augstākajam līmenim pēdējā ceturtdaļgadsimta laikā 2023. gadā pieauga arī vilku nogalināto mājlopu skaits, liecina Vides pārvaldes dati. Igaunijas Vides pārvalde 2023. gadā kopumā reģistrēja 1411 vilku nogalinātas aitas un 25 liellopus. Jau piekto gadu pēc kārtas vislielākais saplosīto mājlopu skaits bija Raplas apriņķī, postījumi ievērojami pieauga arī Pelvas, Pērnavas, Vīlandes, Valgas un Veruapriņķī. Sāres un Hījumā apriņķī vilku nodarīto zaudējumu nebija. 2023.gadā reģistrēti 14 uzbrukumi suņiem, salīdzinot ar 16 šādiem gadījumiem gadu iepriekš.

Greizais izpratnes spogulis

Vēl vienu ļoti satraucošu ainu rada sabiedrības daļas izpratnes greizais spogulis, kur meža dzīvnieks ir mīļdzīvnieks no multfilmām. „Paziņa atsūtīja foto, kur uz Jūrmalas veloceliņa ir mežacūka, bet kāda dāma nolēmusi draudzēties un iet aprunāties ar šo dzīvnieku, to pat pabarot. Nezinu, kāpēc cilvēkiem ir pazudusi baiļu sajūta no meža dzīvniekiem, kuru parādīšanās pilsētā vairāk rada jautājumus,” tā L.Dombrovska. Viņa uzsver, ka nevajag iet klāt nevienam meža dzīvniekam — lapsai, mežacūkai, bebram, alnim, staltbriedim, stirnai, jo tie ir neparedzami un var būt bīstami. H. Barviks pieļauj, ka minētā mežacūka ir slima, jo vesels meža dzīvnieks izvairās no kontakta ar cilvēku. „Ir statistika par dzīvnieku uzbrukumiem cilvēkam, un tā rāda, ka pats bīstamākais meža dzīvnieks ir tieši mežacūka, jo vienīgie reģistrētie uzbrukumi ir saistīti ar šiem dzīvniekiem, uzbrukumu iemesls ir bijuši mazuļi, ievainojumi vai arī kaut kāda apstākļu sakritība,” stāsta H. Barviks. L. Dombrovska norāda, ka žurnālā Medības rāda un stāsta, taču saņem asu pretreakciju ar argumentāciju „izvēršat kampaņu pret konkrētiem meža dzīvniekiem, lai tikai tos varētu medīt”. „Šķiet, evolūcija daļai sabiedrības ir gājusi ar līkumu,” situāciju skarbi raksturo L. Dombrovska. H. Barvika ieskatā būtu nepieciešams pievērsties tam, kas un kā attēlots multfilmās, ko bērni skatās, jo meža dzīvnieki ir pielīdzināti cilvēkiem un ir pozitīvie varoņi, un tādējādi jau no agras bērnības tiek radīts realitātei neatbilstošs skatījums.

„Ja vilku uzbrukumu ainas aitām tiek dzēstas no sociālajiem tīkliem, jo cenzoriņu ieskatā tās ir kaitīgas un nelabvēlīgas sabiedrībai, tad arī nav iespējams pat runāt par objektīvu risinājumu izstrādi,” tā H. Barviks. Līdztekus jāņem vērā, ka ir salīdzinoši ļoti daudz video stātu, kur mazs plēsējs (lūsis, vilks u.tml.) ir paņemts ģimenē, izaudzis un kļuvis par lielisku cilvēku un pat suņu, kaķu draugu. „Jaunā paaudze ļoti daudz dzīvo virtuālajā pasaulē, un tad ir jautājumi par to, kā šādā vietā iegūto izpratni pielieto reālajā pasaulē,” piemetina A. Purs. Viņš atgādina par situāciju, kad uz jautājumu, no kurienes rodas piens, vairums bērnu atbild – veikalā, un tikai daži sniedz atbildi - no govs. „Ļoti labs piemērs ir Norvēģija, kur bērnudārza bērni redz reālo dzīvi un tādējādi to izprot, kas tikai apliecina izglītības nozīmi,” tā A. Purs. H. Barviks uzsver, ka reālās dzīves (kur rodas piens, olas) izpratne ir priekšrocība laukos dzīvojošajiem bērniem, taču vairums Latvijas cilvēku šodien dzīvo pilsētās vai to apkaimē, kur vairs nav iespējas bērnam iet uz kūti pēc vistu olām vai pabarot trusi. „Vai zināt, ka 23 miljoni amerikāņu uzskata, ka šokolādes piens nāk no brūnajām govīm?” ironiski jautā L. Dombrovska. Viņa norāda arī uz labām ziņām, kad pedagogi, nezinot atbildes, uz bērnudārziem, skolām aicina speciālistus, kuri var paskaidrot bērniem dabas likumus. „Ir piemēri, kad meitene konkursā iegūst pirmo vietu, bet viņu diskvalificē, jo viņa ir atnākusi ar kleitu, kurai ir zaķādas krādziņa. Ko ar šādu rīcību audzinām? Kāds ir domāšanas veids, kas tā rīkojas?” jautā H. Barviks. Viņaprāt, ir jāveido attiecīgas izglītības programmas un reālās dzīves zinātājiem jāiet uz visa veida skolām, bērnudārziem, jāstāsta par to, kas un kā iekārtots dabā. Viņaprāt, vajadzētu arī paplašināt vasaras nometņu plānus, lai bērni iegūtu ne tikai teorētiskas, bet arī praktiskas zināšanas par to, kas un kā notiek mežā. „Vēl viens svarīgs segments sabiedrības izglītošanā ir masu mediji, vēl jo vairāk, ja diemžēl daļai pieaugušo izpratne par dabā notiekošo ir bērnu līmenī,” tā H. Barviks.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Videolekciju cikls Latvijas mežu sertifikācijas padomes Meža programmas 2024 ietvaros, sabiedrības informētības, kā arī mežu īpašnieku zināšanu un izpratnes par meža nozares ilgtspējīgu attīstību veicināšanai.

Videolekcijas publicētas portālā https://www.lmsp.lv/latvijas-meza-programma/531 ar neierobežotu piekļuvi visiem interesentiem, ar laiku vismaz uz 12 mēnešiem vai līdz izmaiņām nozarē, kas būtiski var ietekmēt satura precizitāti vai aktualitāti.

Lekciju cikls organizēts sadarbībā ar Latvijas Meža attīstības fondu.

06.12.2024., Talsi

Meža dzīvnieku populācijas un to kontrole. Plēsēju medības. Invazīvās sugas Latvijā

Haralds Barviks, Latvijas Mednieku asociācijas (LATMA) valdes priekšsēdētājs

Lekcijas tēma: Meža dzīvnieku populācijas pieauguma izmaiņas Latvijā, plēsēju un invazīvo sugu īpatsvara izmaiņas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Foto: Freepik.com

Pašu un līdzcilvēku drošība vienmēr ir prioritāte, taču ne mazāk būtiski ir parūpēties par personīgajām mantām un savu privātīpašumu. Raksta turpinājumā noskaidro, kāpēc ir vērts iegādāties āra bezvadu novērošanas kameras, kādas priekšrocības tās sniedz un ko vēl par šīm ierīcēm ir svarīgi zināt!

Āra videonovērošanas kameru priekšrocības

Novērots, ka īpaši rudens un ziemas periodos zagļi uzdarbojas vēl aktīvāk. Lai pasargātos no ļaundariem, viens no efektīvākajiem risinājumiem ir novērošanas kameras uzstādīšana. Taču šīm ierīcēm ir vēl arī citas nozīmīgas priekšrocības:

  • iespēja saņemt brīdinājumu: tiklīdz pagalmā pie mājas vai citviet, kur atrodas kamera, notiek kāda kustība, tā uzreiz savā viedierīcē saņemsi paziņojumu par notiekošo;
  • pierādījumu vākšana: zādzības un citu pārkāpumu gadījumā video kameras ieraksti var kalpot par neapgāžamu pierādījumu;
  • attālināta vadāmība: videonovērošanas kameras iespējams pārvaldīt no jebkuras vietas pasaulē, tajā skaitā mainīt skata leņķi, pietuvināt attēlu un veikt vēl citas darbības. Nepieciešams vien stabils interneta savienojums un kameras mobilā lietotne;
  • diennakts monitorings: kameras, kas aprīkotas ar infrasarkano tehnoloģiju, spēj nodrošināt augstas izšķirtspējas attēla un video kvalitāti arī tumsā un apgrūtinātas redzamības apstākļos, turklāt ierakstīšana tiek veikta 24/7;
  • iespēja pieslēgt mākoņpakalpojumu vai ievietot atmiņas karti: pievienojot ražotāja piedāvāto mākoņpakalpojumu vai veicot ierakstīšanu atmiņas kartē, jebkurā laikā iespējams piekļūt video ierakstu arhīvam;
  • aizsardzība pret ārējiem faktoriem: laikapstākļiem, gaisa temperatūras svārstībām, putekļiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Nākamais apdraudējums interneta vidē Latvijā: "deepfake" jeb viltus sejas, video un balsis

Egils Rupenheits, ESET” sertificētā partnera “NOD Baltic” kiberdrošības tehnoloģiju inženieris,24.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bīstama tendence, kas šogad parādījusies interneta vidē, ir ļaunprātīga mobilā programmatūra, kas spēj nozagt sejas atpazīšanas datus un radīt dziļi viltotu jeb “deepfake” video saturu krāpniecisku finanšu darījumu autentificēšanai, liecina starptautiskās IT drošības uzņēmuma “ESET” 2024. gada pirmā pusgada “Draudu apskats”.

Dziļviltojumu saturā var redzēt arī pilnveidotāku pareizrakstību un gramatiku arī latviešu valodā, kas nozīmē, ka tie kļūst par reālistisku un bīstamu kiberapdraudzējumu arī Latvijā.

Jēdziens “viltus ziņas” ir pazīstams jau praktiski ikvienam. Līdz ar mākslīgā intelekta attīstību interneta vidē aktuālas ir vairs ne tikai viltus ziņas, bet arī viltus sejas un balsis. Dziļviltojumi var būt gan attēli, gan video, gan audio ieraksti, kuros tehnoloģijas reālistiskā veidā imitē cilvēku. Šie cilvēki var būt viltotas personas, kurus radījis mākslīgais intelekts, kas, apgūstot tādas cilvēka iemaņas kā runas spējas, neverbālo komunikāciju un domāšanu, spēj izveidot personāžus, kas izskatās un izklausās pēc īstiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka, ja jums ir atvērts profils sociālajos tīklos ar bildēm un video saturu, kurā esat redzams un dzirdams, mākslīgais intelekts varēs izveidot jūsu dziļviltojumu ar tādu saturu, kādu jūs nekad nebūtu pat teicis vai darījis.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Par zīmolu izaicinājumiem mūsdienās, publiskajiem līderiem, profesionālu reputācijas veidošanu, gatavošanos krīzēm un vai tas maz ir iespējams, arī par pašas sabiedrisko attiecību nozares izaicinājumiem Dienas Bizness saruna ar sabiedrisko attiecību aģentūras Repute dibinātāju Ivetu Dzērvi.

Ko šodien nozīmē bieži piesauktais vārds reputācija? Tagad jau šo vārdu piesauc ne tikai profesionāļi, bet reputāciju izvērtē pat valsts institūcijas pirms sadarbības uzsākšanas.

Reputācija ir uzticēšanās. Un uzticēšanās pamatā ir stāsts, ko mēs veidojam par sevi, savu pakalpojumu vai produktu. Taču ir viens “bet”… Stāsta veidošana ir ļoti laikietilpīgs process, un tas ilgst visu profesionālo dzīvi, ja runājam par cilvēku. Savukārt, ja runājam par produkta vai uzņēmuma zīmolu, tad tik ilgi, kamēr šis zīmols pastāv, un zināmi nospiedumi cilvēku atmiņās saglabājas arī pēc tam. Būtiski, lai stāsts būtu patiess. Ir iespējams radīt uz meliem balstītu stāstu, bet tad tas nebūs dzīvotspējīgs. Ir faktiski neiespējami klāstīt, ka sapuvis ābols ir sulīgs un gards.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #50

DB,10.12.2024

Dalies ar šo rakstu

Investīcijas ražošanas tehnoloģijās, darba ražīguma paaugstināšana komplektā ar koksnes resursu pieejamību ilgtermiņā ir būtiskākie priekšnosacījumi kokapstrādes nozares, tostarp uzņēmuma Latvijas Finieris, attīstībai nākotnē. To intervijā Dienas Biznesam stāsta AS Latvijas Finieris padomes priekšsēdētājs Uldis Biķis.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 10.decembra numurā lasi:

Statistika

Tūrisms atkopjas, viesu bijis vairāk

Tēma

Latvijas Bankas izdevumi darbības nodrošināšanai pret IKP ir vieni no augstākajiem eirozonā

Attālinātais darbs

Konkurences padomes departamenta vadība no Briseles. Cik efektīvs var būt darbs?

Aktuāli

Lemberga Brexit - kas mainās?

Digitalizācija

Lietuviešu uzņēmums LOGIFLY iekaro Latvijas tirgu

Tiesvedība

Salaspils domes deputāts Brunovskis savu vainu deklarāciju kļūdās noliedz

Meža dzīvnieki

Cilvēku un dzīvnieku attiecībās ir vajadzīgs saprāts

Portrets

Aiva Liakovičus, AI Konsultāciju birojs valdes priekšsēdētāja

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

MI un drošība kibertelpā – 2025. gada tendences biznesa tehnoloģijās

Viesturs Slaidiņš, Jumis Pro vadītājs,16.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mākslīgais intelekts. Tā nešaubīgi divos vārdos var aprakstīt centrālo notikumu biznesa pasaules informācijas tehnoloģiju jomā aizejošajā gadā. Šis vārdu salikums bija redzams un dzirdams visur – konferencēs, masu medijos, uzņēmumu plānošanas sapulcēs un valdes sēdēs. Dažkārt pārspīlēti bieži un pat apnicīgi.

Tomēr nevar noliegt, ka MI risinājumu nemitīga uzlabošana patiešām nodarbināja uzņēmumu vadītāju prātus, liekot meklēt, kā tos integrēt kompānijas darbā un gūt maksimālu labumu. Šis process ne tuvu nav beidzies. Patiesībā tas tikai pa īstam uzņem apgriezienus, MI rīkiem no demonstrāciju stendiem nonākot reālā darba vidē. Tādēļ var pavisam droši prognozēt, ka arī 2025. gadā MI no uzņēmējdarbības vides «karstāko» tehnoloģiju tendenču saraksta augšgala neatkāpsies. Vienīgi, atšķirībā no šā gada, tas iegūs konkrētākas, skaidrākas aprises.

Atbrīvos no rutīnas darbiem

Kamēr "sintētiskais saprāts" vēl nav kļuvis gudrāks un radošāks par mums pašiem, tas tiks nostrādināts cilvēku labā. Proti, 2025. gada redzamākā aktualitāte varētu būt masveidīga MI rīku iekļaušana uzņēmumu rutīnas darbu veikšanā. Kā Latvijā, tā citur rietumu pasaulē bizness sastopas ar kvalificēta darbaspēka trūkumu, kam nav vienkārša risinājuma. Negatīvie demogrāfijas rādītāji daudzās attīstītajās valstīs liecina, ka uz vērienīgu jauno speciālistu pieplūdumu varam necerēt, tādēļ nāksies maksimāli produktīvi izmantot esošos cilvēkresursus. Un kā to vislabāk izdarīt? Atbrīvojot darbiniekus no laiku aizņemošiem rutīnas darbiem. IT biznesa mākoņrisinājumu ražotājs Visma šogad veiktā Eiropas mēroga uzņēmumu aptaujā ar pārsteigumu konstatēja, ka puse no visiem aptaujātajiem vairāk nekā 40% no visa darba laika patērē administratīvu uzdevumu veikšanai. To vidū ir dažādu dokumentu un atskaišu sagatavošana, rēķinu izrakstīšana, rīkojumu sagatavošana un citas birokrātiskas procedūras, kas reizi no reizes atkārtojas. Tajās reti vajadzīgs radošs piesitiens, tādēļ šos uzdevumus bez grūtībām varētu veikt MI rīki. To uzskatāmi apliecina šajā pat aptaujā noskaidrotais, ka 54% respondentu izdevās krietni ietaupīt darba stundas, kad viņi ieviesa augsta līmeņa grāmatvedības sistēmu, kas automatizē lielu daļu darbu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Ieviešot eksporta nodokli, ZM praktizē legālu reketu

Raimonds Jakovickis, Gaļas liellopu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs,04.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zemkopības ministrijas (ZM) virzīto izmaiņu MK noteikumos rezultātā, būtiski palielinot maksājumus Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), kā arī ieviešot “Krauzes teļu eksporta nodokli”, cietīs katrs Latvijas zemnieks, kas audzē liellopus pārdošanai.

Komentējot vakar notikušo Gaļas liellopu audzētāju biedrības biedru protesta akciju pie Zemkopības ministrijas ēkas, zemkopības ministrs Armands Krauze tā vietā, lai sēstos ar gaļas liellopu audzētājiem pie viena galda, demonstrējis klaju populismu un nekompetenci.

Maksājumi pieaugs 40 reizes

Biedrība piekrīt jaunajai stundas likmes cenai, taču eksporta nodokļa ieviešana par vienu dzīvnieku ir absurds. Saskaņā ar veiktajām aplēsēm, ieviešot eksporta nodokli, uzņēmējiem maksājumi, kas tiek veikti Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) pieaugs līdz pat 40 reizēm gadā! Piemēram, ja šobrīd lielākais eksportētājs PVD gadā samaksā aptuveni no astoņiem līdz deviņiem tūkstošiem eiro, tad, saskaņā ar plānotajiem izcenojumiem, tie būs līdz pat 300 000 eiro gadā. Dienā viens PVD inspektors varēs “nopelnīt” tūkstošiem eiro, atkarībā no tā, cik dzīvnieku tajā dienā tiek eksportēts.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Pārtikas produktus no Krievijas šogad Latvijā ieveda 40 uzņēmumi

LETA,15.10.2024

No Krievijas Latvijā visvairāk šogad pirmajā pusgadā ievestas pārtikas rūpniecības atliekas, atkritumi un gatavā lopbarība.

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pārtikas produktus un barību no Krievijas šogad deviņos mēnešos Latvijā ieveda 40 uzņēmumi, bet no Baltkrievijas - 29 uzņēmumi, informē Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Salīdzinot ar 2023.gada deviņiem mēnešiem, šogad uzņēmumu skaits, kas veduši pārtiku un barību no Baltkrievijas, samazinājies par 36%, bet no Krievijas - par 48%, norāda dienestā.

PVD dati arī rāda, ka šogad deviņos mēnešos Latvijā kopumā ievesta 824 491 tonna pārtikas produktu un barības no Krievijas, kas ir par 41% mazāk nekā 2023.gadā, kā arī 330 370 tonnas no Baltkrievijas, kas ir 2,2 reizes vairāk nekā pērn. Tādējādi kopumā no abām valstīm Latvijā ievesta pārtika un barība 1,267 miljonu tonnu apmērā, kas ir par 21% mazāk nekā gadu iepriekš.

No Krievijas Latvijā visvairāk šogad pirmajā pusgadā ievestas pārtikas rūpniecības atliekas, atkritumi un gatavā lopbarība. No Eiropas Savienībā (ES) kopumā 612 585 ievestajām tonnām Latvija kā galamērķis bija norādīta 610 353 tonnām minēto produktu, kamēr cita ES valsts - 2232 tonnām.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sabiedrības interese iegādāties kultūrvēsturiskus īpašumus, piemēram, muižas un pilis, aizvien pieaug, tomēr gana daudz īpašumu vēl gaida savus saimniekus. To intervijā stāsta Latvijas Piļu un muižu asociācijas prezidents un valdes priekšsēdētājs Roberts Grinbergs.

Fragments no intervijas

Gads tuvojas noslēgumam – kuri ir biju - šie aktuālākie risināmie jautājumi?

Gads ir bijis salīdzinoši dinamisks. Sabiedrības interese ir arvien pieaugoša tieši par kultūrvēsturiskām ēkām – muižu kungu mājām. Interese pieaug ne tikai, lai tās apceļotu un iepazītu, bet lai arī tiešām iegādātos savā īpašumā. Lai vairāk izprastu kultūras mantojuma pieejamības jautājumu un arī to, cik viegli ir kļūt par īpašnieku un cik viegli arī īpašniekam ir apsaimniekot šos objektus, mēs saskārāmies ar jautājumiem, piemēram, par nekustamā īpašuma nodokli. Šiem kultūrvēsturiskajiem objektiem tas tiek piemērots, un šobrīd bija radusies absurda situācija. Likums paredzēja to, ja ēka ir degradētā stāvoklī, tad īpašuma nodoklis ir nulle, bet, tiklīdz sāc atjaunot, tā ir jāsāk maksāt šis nodoklis. Tas ir tāds kā paradokss. Līdz ar to ēkas īpašnieks nemaz nav ieinteresēts tajā ieguldīt. Šobrīd aicinājām šādas likuma izmaiņas veikt, lai tas nebūtu īpašniekiem kā apgrūtinājums, lai tas būtu vienkāršāk.

Komentāri

Pievienot komentāru
Reklāmraksti

“Xiaomi 14T” un “Xiaomi 14T Pro” – augstākā līmeņa fotogrāfijas, šokējošas mākslīgā intelekta izdarības

Rakstu sagatavojis neatkarīgs žurnālists R. Kažimėkas,03.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vēsture atkārtojas: iepriekšējā gada 26. septembrī Berlīnē tika prezentēti telefoni “Xiaomi 13T” un “Xiaomi 13T Pro”. Šogad, arī 26. septembrī, arī Berlīnē “Xiaomi” prezentēja savus jaunākos telefonus “Xiaomi 14T” un “Xiaomi 14T Pro”. Informācija par šiem diviem telefoniem ilgi tika glabāta noslēpumā, tāpēc tīmeklī netrūka minējumu: kā tie izskatīsies, kas tajos būs integrēts, cik maksās, ar ko tie atšķirsies no šā ražotāja februārī prezentētā flagmaņa “Xiaomi 14”. Trīs nedēļas pirms prezentēšanas abi modeļi nonāca manās rokās, tos abus izmēģināju, tāpēc tagad dalos ar informāciju un novērojumiem.

Tuvu flagmanim

2019. g. “Xiaomi” prezentēja pirmo “T” sērijas telefonu “Mi 9T”. Kopš tā laika “T” sērijas modeļi tika prezentēti katru gadu. “T” sērija tika nodēvēta par starpposmu starp vidējās un augstākās klases “Xiaomi” telefoniem. Taču šāds raksturojums, īpaši runājot par jaunākajiem “Xiaomi 14T” un “Xiaomi 14T Pro” telefoniem, jau vairs nav precīzs, jo tas liek domāt, ka visas flagmaņa īpašības ir labākas. Tā nav – ar atsevišķām īpašībām “Xiaomi 14T” un “Xiaomi 14T Pro” pārspēj flagmani (dizains, ekrāns, fotografēšanas naktī iespējas) vai neatpaliek no tā (galvenā kamera). “T” sērijas modeļi nav sliktāki par flagmaņa versiju – tajos ir integrēti visdažādākie pilnveidojumi, kuru nav citos “Xiaomi” telefonu modeļos. Salīdzinot ar flagmani, var teikt, ka “T” sērijas mērķis ir nodrošināt lietotājiem augstākās kvalitātes pieredzi par pieejamāku cenu. Tā kā iepriekš biju izmēģinājis “Xiaomi 14”, un tagad abus jaunākos modeļus (“Xiaomi 14T” un “Xiaomi 14T Pro”), varu teikt, ka tie ir ļoti līdzīgi flagmanim.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Aizliegto Krievijas un Baltkrievijas produktu importa sarakstā vēlas iekļaut zivju produktus

LETA,09.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zemkopības ministrijai (ZM) nepieciešams izveidot priekšlikumu par papildu pārtikas produktu grupām, kuras jāiekļauj aizliegto Krievijas un Baltkrievijas pārtikas produktu sarakstā un starp kurām varētu būt arī zivju produkti, 8.oktobrī valdības sēdē norādīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) piekrita, ka ir jāpaplašina aizliegto produktu saraksts un piebilda, ka ZM patlaban strādā pie pozīcijas paplašināšanas un to turpinās darīt.

Viņš pastāstīja, ka no 2022.gada maija līdz 2024.gada maijam no Krievijas un Baltkrievijas Eiropas Savienībā (ES) importēta pārtikas produkcija 3,1 miljarda eiro apmērā, tostarp no Krievijas - 2,9 miljardu eiro apmērā un no Baltkrievijas - 175 miljonu eiro apmērā. Savukārt lielākā no agresorvalstīm ievestās pārtikas produktu grupa bija zivju produkcija - 2,01 miljarda eiro apmērā.

Tāpat Krauze minēja, ka agresorvalstīm uzliktās sankcijas bieži apiet, ievedot spirta produkciju, piebilstot, ka spirts ar vairāk nekā 80% alkohola saturu ir ievietots sankciju sarakstā, bet ir atļauts ievest spirtu ar alkohola saturu zem 80%. Tāpēc daudzi uzņēmēji pievieno spirtam vairāk ūdeni un šādu produkciju sankcijas neietekmē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Ignitis Renewables Tumē būvēs vērienīgāko saules enerģijas parku Baltijā

Db.lv,08.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vienkopus pulcējot visus sadarbības partnerus, Tukuma novada Tumes kultūras namā atzīmēti Tumes saules enerģijas parka būvniecības uzsākšanas svētki.

Tumes saules enerģijas parks, ar kopējo jaudu 174 megavati (MW), būs viens no vērienīgākajiem šāda veida projektiem Baltijā, un sadarbību ar vietējām kopienām un pašvaldību attīstītājs ir izvirzījis kā vienu no prioritātēm.

“Šis ir trešais Ignitis Renewables saules enerģijas projekts Latvijā, kas apliecina uzņēmuma apņemšanos veicināt visa reģiona virzību uz videi draudzīgāku un ilgtspējīgāku nākotni. Turpinot darbības paplašināšanu, mēs mērķtiecīgi strādājam pie zaļās enerģijas projektu attīstības. To veiksmīga īstenošana nav iedomājama bez ciešas sadarbības ar vietējām pašvaldībām, kopienu organizācijām un uzticamiem sadarbības partneriem. Augstu novērtēju līdzšinējo sadarbību ar Tukuma pašvaldību šī projekta pirmajos soļos un ticu, ka kopā izveidosim gaišāko saules enerģijas parku ar mājvietu Tumes pagastā, bet tā saražotā zaļā enerģija spoži izgaismos mājsaimniecības ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijā," skaidro Baiba Lāce, Ignitis Renewables vadītāja Latvijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2024.gada oktobrī gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 1,3%, savukārt straujāk auga importa vērtība - par 5,8%. Tādējādi tirdzniecības bilance oktobrī gada griezumā nedaudz samazinājās - līdz -7,8%.

Oktobrī gada griezumā straujāk auga minerālo produktu un koksnes un tās izstrādājumu eksporta vērtība. Tāpat pieauga dzīvu dzīvnieku, piena produktu, dzelzs un tērauda, kā arī optisko ierīču un aparatūras eksports. Savukārt samazinājās graudaugu produkcijas un pārējo ķīmisko produktu eksports.

Oktobrī gada griezumā nedaudz samazinājās eksports uz Latvijas galveno tirgu - ES valstīm - par 0,2%. Eksporta vērtība straujāk saruka uz Dāniju (dzīvnieku un augu tauki), Nīderlandi (graudaugi), Zviedriju (jaukti ķīmiskie produkti) un Spāniju (graudaugi). Savukārt eksporta vērtība būtiski pieauga uz Lietuvu (minerālie produkti, transportlīdzekļi, piena produkti, koksne), mērenāk uz Beļģiju (eļļas augu sēklas).

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Foto: dinozoopasaule.lv

Rūpējoties par mājdzīvnieku labturību un veselību, uzņēmums Dino Zoo piedāvā ne tikai visu nepieciešamo mīluļu aprūpei dinozoo.lv interneta veikalā un Dino Zoo veikalos visā Latvijā, bet arī plašu veterināro pakalpojumu klāstu.

Divas mūsdienīgas veterinārās klīnikas, veterināro aptieku tīkls visā Latvijā, suņu skola un profesionāla kaķu un suņu frizētava Rīgā – Dino Zoo nodrošina veterināro aprūpi dažādu sugu mājdzīvniekiem, vienlaikus izglītojot sabiedrību par atbildīgu mājas mīluļu aprūpi, uztura un veselības jautājumiem. Kādus veterināros pakalpojumus nodrošina Dino Zoo veterinārās klīnikas, stāsta Dino Zoo veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe-Siļķe.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Visas Eiropas Savienības valstis laikā no 2021. līdz 2023. gadam piedzīvojušas katastrofālu dzimstības samazinājumu.

2023. gadā vidēji Eiropas Savienībā (ES) piedzimuši par 10% mazāk bērnu nekā 2021. gadā, bet Latvija ar 16,82% kritumu ierindojas piektajā vietā ES pēc jaundzimušo skaita samazinājuma.

Ierobežojumi maina paradumus

Ne reizi vien, sludinot Covid-19 pandēmijas ierobežojumus visā ES, tika pieminēts fakts, ka šis laiks mainīs cilvēku paradumus, turklāt paradumu maiņa apstiprinājās daudzās jomās. Piemēram, uzplauka interneta tirdzniecība, attīstījās pakomātu tīkls, cilvēki mazāk apmeklēja veikalus, jo tajos nebija ieteicams iet, bija jālieto maskas un jāievēro citi ierobežojumi. Mainījās izglītības kultūra – daudz vairāk cilvēku aprada ar iespēju bērnus mācīt attālināti. Un vēl šobrīd, kad par Covid-19 runā tikai garāmejot, lai arī saslimstība ir ne mazāka kā 2020. gada martā, attālināto apmācību, mājmācību cilvēki izvēlas daudz biežāk nekā iepriekš. Izglītība, starp citu, ir pirmais indikators, ka ne visas paradumu maiņas bijušas pozitīvas, jo kopumā izglītības kvalitāte pasliktinājās, un vēl nav skaidrs, vai izdosies atgūt 2019. gada līmeni.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Kā ilgmūžības ekonomika maina finanšu industriju?

Didzis Ādmīdiņš, DelfinGroup valdes priekšsēdētājs,29.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pasaules demogrāfiskās tendences norāda uz būtisku izmaiņu sabiedrības struktūrā – cilvēki, kas vecāki par 60 gadiem, dzīvo ilgāk un ir aktīvāk iesaistīti sabiedrībā nekā iepriekšējās paaudzēs.

Šīs izmaiņas rada ilgmūžības ekonomikas jeb "longevity economy" izaugsmi, jo vecāka gadagājuma cilvēki kļūst par būtisku sabiedrības daļu ne tikai kā patērētāji, bet arī kā aktīvi darba tirgus dalībnieki, uzņēmēji un brīvprātīgie. Vai finanšu nozare pietiekami pielāgojas senioru vajadzībām un nodrošina piekļuvi finanšu pakalpojumiem?

Pasaules Veselības organizācijas jaunākie dati apliecina, ka katra pasaules valsts piedzīvo gan gados vecāku cilvēku skaita, gan īpatsvara pieaugumu. Paredzams, ka līdz 2050. gadam cilvēku skaits, kas ir 60 gadus veci un vecāki, gandrīz dubultosies, sasniedzot teju 2,1 miljardu visā pasaulē. Tāpat arī Centrālā statistikas pārvalde ziņo, ka Latvijas iedzīvotāji dzīvo vidēji par 5 gadiem ilgāk nekā 1991. gadā. Tādējādi, ņemot vērā pieaugošo gados vecāku cilvēku skaitu, finanšu jautājumi kļūst arvien būtiskāki.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pieaugot iedzīvotāju pirktspējai, 2024.gada novembrī mazumtirdzniecības apgrozījums turpināja pieaugt. Gada laikā mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums salīdzināmajās cenās pieauga par 1,8% (pēc neizlīdzinātiem datiem), informē Ekonomikas ministrija.

Uzlabojoties iedzīvotāju noskaņojumam veikt lielākus pirkumus, mazumtirdzniecības apjoma kāpums ir vērojams arī mēneša griezumā. Novembrī, salīdzinot ar oktobri, mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 1,1% (sezonāli koriģēti dati), ko noteica pārtikas un nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums.

Gada laikā mazumtirdzniecības apgrozījums straujāk pieauga nepārtikas precēm, bet pārtikai un degvielai mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga mēreni.

Novembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada novembri, nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 2,7%. Tas pieauga visās galvenajās nepārtikas preču grupās, izņemot grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu, audio un video ierakstu tirdzniecībā, kur apgrozījums samazinājās par 8,7%. Mazumtirdzniecības apgrozījums novembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, visstraujāk pieauga ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības tirdzniecībā (par 12,2%) un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu tirdzniecībā (par 10,6%). Mērenāks kāpums bija sporta preču un spēļu mazumtirdzniecībā (par 8%), apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu tirdzniecībā (par 7,3%), kosmētikas un tualetes piederumu tirdzniecībā (par 6,4%), metālizstrādājumu, instrumentu, būvmateriālu un santehnikas mazumtirdzniecībā (par 5,1%), mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecībā specializētajos veikalos (par 3,9%) un tekstilizstrādājumu, paklāju, grīdsegu, tapešu, mēbeļu, apgaismes ierīču un cita veida mājsaimniecības piederumu tirdzniecībā (par 2,5%). Neliels kāpums bija pulksteņu, juvelierizstrādājumu un citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecībā (par 0,9%) un farmaceitisko medicīnisko piederumu tirdzniecībā (par 0,3%).

Komentāri

Pievienot komentāru
Video

VIDEO: Meža nozare var būt universālais kareivis

Māris Ķirsons,23.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vairāku ES politiku notēmēšana vienā virzienā un saprātīga pieeja zemes izmantošanai mežsaimniecībā ļautu Latvijai ieņemt vēl nozīmīgāku vietu produktu, kurus ražo no atjaunojamajiem resursiem, pasaules tirgū, vienlaikus gūstot ekonomiskos labumus, saglabājot nodarbinātību un nozares maksājumu apmērus valsts makā, nenodarot kaitējumu dabas daudzveidībai un veicinot klimata neitralitātes mērķu izpildi.

Tādi secinājumi skanēja Dienas Biznesa sadarbībā ar Latvijas meža un saistīto nozaru portālu Zemeunvalsts.lv rīkotajā diskusijā Meža nozare pēc pieciem gadiem — iespējas, izaicinājumi, resursu pieejamība, konkurētspēja. Meža nozare ir viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem eksporta ienākumu ģeneratoriem, nozīmīga darba devēja, jo īpaši lauku reģionos, un nodokļu maksātāja valsts budžetā, kā arī vienlaikus nozīmīga pakalpojumu pircēja no citiem sektoriem, tāpēc tās nākotnei ir būtiska ietekme ne tikai uz kādu atsevišķu apdzīvotu vietu, bet gan visu Latviju kopumā.

Izaicinājumu kokteilis

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Starptautisks naftas embargo pret Krieviju nav praktiski iespējams, jo tam nevar gūt atbalstu pasaulē, drošības un ārpolitikas foruma "Rīgas konference" laikā intervijā vērtēja Eiropas Savienības (ES) īpašais sūtnis sankciju jautājumos Deivids O'Salivans.

O'Salivans uzsvēra, ka naftas un gāzes importu no Krievijas ES jau ir samazinājusi milzu apmēros un tagad tas ir maznozīmīgs, kaut arī atsevišķas Eiropas valstis turpina importu no Krievijas un joprojām nav spējušas atrast alternatīvus enerģijas piegāžu avotus. "Mēs pie tā strādājam un mūsu mērķis ir izskaust jebkādas enerģētiskās atkarības atliekas no Krievijas," norādīja ES īpašais sūtnis.

"Problēmu nerada mūsu imports. Problēmu rada tas, ka Krievija spēj turpināt tirgoties ar pārējo pasauli. Šajā ziņā mums ir jābūt godīgiem pret sevi un jāatgādina, ka šīs nav sankcijas ar ANO mandātu, tāpēc nekāda starptautiska naftas embargo pret Krieviju nebūs, tādam mēs atbalstu negūsim," skaidroja O’Salivans un piebilda, ka diemžēl daudzas valstis tā sauktajos globālajos dienvidos ir atkarīgas no Krievijas enerģijas importa.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

18% cilvēku ir nesen uzsākuši savu biznesu vai plāno to sākt tuvākajā laikā

Db.lv,20.09.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ideja par sava biznesa uzsākšanu vai jau nodibināts uzņēmums ir vairāk nekā 8% Latvijas iedzīvotāju, liecina SEB bankas veiktā aptauja.

Vēl 10% cilvēku grib uzsākt savu biznesu, taču vēl atrodas īstās idejas meklējumos. Abos gadījumos situācija ir līdzīga arī mūsu kaimiņos – Lietuvā 8% cilvēku ir nesen nodibinājuši uzņēmumu vai drīzumā grasās to darīt, bet par īsto biznesa ideju prāto vēl 11%. Igaunijā mazliet vairāk cilvēku (13%) ir vai nu jau izveidojuši uzņēmumu vai drīzumā grasās to izdarīt, bet savas biznesa idejas meklējumos ir 10% cilvēku.

“Tas, ka gandrīz piektā daļa, jeb 18% cilvēku domā par sava biznesa uzsākšanu vai ir nesen izveidojuši uzņēmumus, liecina par visai augstu uzņēmējdarbības garu Latvijas iedzīvotājos. Tomēr vienlaikus jānorāda uz galveno šķērsli, kas attur cilvēkus no starta biznesā – Latvijā tie ir administratīvie šķēršļi un nodokļu slogs. Puse no visiem aptaujātajiem ir teikuši, ka tuvākajā laikā par uzņēmējiem kļūt nevēlas, bet jauniešu auditorijā šis rādītājs ir krietni zemāks – 30%. Vairāk nekā ceturtā daļa cilvēku (27%) par šo jautājumu nav domājuši, kas nozīmē, ka proaktīvi skaidrojot sava biznesa attīstīšanas priekšrocības, iespējams daļa no šiem jauniešiem varētu pievienoties jauno uzņēmēju pulkam,” aptaujas datus komentē SEB bankas Mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanas vadītājs Ģirts Priede.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mākslīgā intelekta attīstība un “Gen Z” paaudzes ienākšanu darba tirgū ir būtiskākie faktori, kas šobrīd maina finanšu pakalpojumu sektoru. Kā mainījušies klientu paradumi, kādas ir viņu gaidas un kas bankām sagādā lielākos izaicinājumus? Saruna ar bankas Citadele valdes locekli stratēģijas jautājumos Vladislavu Mironovu.

Starptautiskajā Fintech balvu ceremonijā banka Citadele nesen saņēma apbalvojumu kā labākā digitālā banka. Cik nozīmīgs ir šis apbalvojums, un pēc kādiem kritērijiem tika izvērtēti pretendenti?

Izvērtējot balvas pretendentus, tika ņemti vērā tādi kritēriji kā bankas digitālo risinājumu spēja uzlabot klientu pieredzi, inovatīvo funkciju apjoms un iespējas, drošības infrastruktūra klientu datu aizsardzībai, kā arī bankas platformās integrēto inovāciju konkurētspēja. Bija patīkami finālā būt kopā ar ASV izcelsmes banku ar ļoti attīstītiem digitāliem risinājumiem un miljoniem aktīvu lietotāju – Wells Fargo, kā arī finanšu tehnoloģiju uzņēmumu TransferMate. Mums tas bija nozīmīgs brīdis, jo bijām vienīgā Baltijas reģiona banka, kas ieguva iespēju sacensties ar pasaulē vadošajām bankām. Tas stiprināja pārliecību, ka Baltijā radītie digitālie risinājumi ir konkurētspējīgi pasaules līmenī. Pirmo pilnvērtīgo bankas mobilo risinājumu izveidojām 2018. gadā. Varam lepoties, ka mūsu bankas klienti ir vieni no aktīvākajiem digitālo risinājumu lietotājiem Eiropā, proti, mūsu klienti mobilajā lietotnē veic vairāk nekā 20 darbības mēnesī, neskaitot konta bilances apskatīšanu. Tas ietver pārskaitījumus, C Rewards punktu pārvaldīšanu, informācijas meklēšanu un citas darbības. Mūsu klientu vidū vien 4 % nav aktīvi digitālo kanālu lietotāji un galvenokārt izmanto bankomātos vai filiālēs pieejamos pakalpojumus. Pārējie 96 % aktīvi izmanto tieši digitālos risinājumus. Šādi rādītāji ir iespējami, pateicoties ērtai pakalpojumu infrastruktūrai. Bijām vieni no pirmajiem, kas ieviesa klienta konta atvēršanu attālināti ar pašportreta fotogrāfiju, kā arī FaceID un TouchID pārskaitījumu veikšanai. Mūsu pieeja digitālās infrastruktūras risinājumiem ļāva nopelnīt šo apbalvojumu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Top 500

VIDEO: TOP500 Nacionālā kapitāla izrāviens IT jomā - SIA ZZ Dats

Db.lv,11.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

IT nozare ir viena no straujāk augošajām visā pasaulē un tā ir arī nākotnes nozare, bez kuras neiztiks neviena valsts. Tādēļ Top500 balva Nacionālā kapitāla izrāviens IT jomā tiek tehnoloģiju uzņēmumam ZZ Dats.

SIA "ZZ Dats" pagājušajā gadā strādāja ar 15,209 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 10,2% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 36,5% un bija 2,465 miljoni eiro.

ZZ Dats ir uzņēmums, kas izveidojis vienotu pašvaldību IT risinājumu sistēmu visu iespējamo pašvaldības funkciju atbalstam. ZZ Dats veic sistēmu un risinājumu izstrādi uzņēmumiem, to testēšanu ieviešanu, uzturēšanu un apkalpošanu.

Balvu saņēma SIA “ZZ Dats” direktors Edžus Žeiris.

Komentāri

Pievienot komentāru
Top 500

VIDEO: TOP500 Nacionālā kapitāla gada uzņēmējs - Uldis Ameriks

Db.lv,11.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iepriekš TOP500 vēsturē vēl nav pasniegtas balvas atsevišķiem cilvēkiem. Vienmēr balvas ir saņēmuši uzņēmumi, tomēr mēs zinām, ka viss sākas no cilvēkiem, kuri izdara izvēles, pieņem lēmumus un cīnās par kādu ideju.

TOP500 balvu Nacionālā kapitāla gada uzņēmējs šogad saņem Uldis Ameriks, SIA “Laflora” valdes priekšsēdētājs.

Viņš ir kūdras produktu entuziasts, kurš nenolaida rokas arī tajā brīdī, kad kūdras nozarei tālākās attīstības perspektīvas aizsedza tumši mākoņi, kā rezultātā daļa sabiedrības šo nozari emocionāli jau norakstīja. Uldis Ameriks ar savu degsmi un nepiekāpību aizrāva arī citus ar purviem un kūdru saistītus aktīvus cilvēkus, kuru kopīgā darba rezultātā nozarē ir iegūta otrā elpa.

U. Amerika ieceru materializācija jau mainījusi šodienu, bet perspektīvā iecerēto projektu īstenošana šo nozari var izmainīt līdz nepazīšanai nākotnē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Top 500

VIDEO: TOP500 Lielākais maiznieks - AS Latvijas maiznieks

Db.lv,11.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kādi ir Latvijas simboli? Kas mūs izceļ starp citiem? Var minēt daudz ko, bet šogad mēs teiksim – maize. Vēlamies daudzināt mūsu maizniekus un tāda arī nominācija - Lielākais maiznieks. Un mūsu skatījumā tas ir AS Latvijas maiznieks.

AS Latvijas maiznieks pagājušajā gadā strādāja ar 67,676 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 26,2% vairāk nekā 2022.gadā, bet uzņēmuma peļņa palielinājās par 66,2% un bija 4,788 miljoni eiro.

Balvu saņēma AS Latvijas Maiznieks valdes loceklis Māris Daude.

Komentāri

Pievienot komentāru
Top 500

VIDEO: TOP500 Nacionālā kapitāla uzņēmuma lielākais izrāviens krīzes laikā - SIA CEWOOD

Db.lv,11.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nacionālā kapitāla uzņēmums SIA CEWOOD šogad iedarbinājis galveno līniju 25 miljonu eiro vērtajā jaunajā ražošanas kompleksā, kurā ik gadu varēs saražot 4.5 līdz 5 milj. m2 cementēto koka ēveļskaidu plātņu, kas salīdzinājumā ar līdzšinējiem 1.7 milj. m2 nozīmē būtisku ražošanas apjomu kāpumu.

Tajā brīdī, kad uzņēmums uzsāka šīs jaunās ražotnes projektu, tā neto apgrozījums bija aptuveni 10 milj. eiro. Ražotne atrodas Alūksnes novada Jaunlaicenē, netālu no Latvijas robežas.

Neraugoties uz būtiski pieaugušo konkurenci cementēto koka ēveļskaidu plātņu pārdošanā, CEWOOD spējis noturēt neto apgrozījuma pieauguma tempu divciparu līmenī.

Balvu saņēma SIA “CEWOOD” valdes loceklis Ingars Ūdris.

Komentāri

Pievienot komentāru