Eiropas Savienība (ES) nedrīkst vājināt reformu tempu, neskatoties uz to, ka blokā novērojamas ekonomiskās atveseļošanās pazīmes, pavēstījis Eiropas Komisijas (EK) prezidents Hosē Manuels Barozu.
«Atveseļošanās ir jau saskatāma,» sacījis H. M. Barozu, vienlaikus brīdinot, ka Eiropas valstu līderiem nepieciešams turpināt savus centienus panākt ekonomisko izaugsmi, vēsta BBC. Tāpat EK prezidents aicinājis eirozonas valstis virzīties uz priekšu ar tā sauktās banku savienības veidošanu.
Eiropas Savienībai banku savienības projekts ir jānoved līdz galam, lai panāktu tādu situāciju, kurā nodokļu maksātāji vairs netiek piespiesti maksāt tad, kad sabrūk bankas. Šajā sistēmā eirozonas bankas pārraudzīs Eiropas Centrālā banka. Paredzēts, ka Eiropas Parlamenta balsojums šajā jautājumā notiks nākamajā nedēļā. Šis projekts saskāries ar atsevišķu Eiropas valstu pretestību.
Šobrīd lielākā ES problēma ir augstais bezdarba līmenis, kuram jāvelta visas dalībvalstu ekonomiskās pūles, panākot tautsaimniecību izaugsmes. EK prezidents norādīja, ka augstais bezdarba līmenis – 26 miljoni cilvēku – ir «ekonomiski neilgtspējīgs, politiski nepārliecinošs un sociāli nepieņemams».
Runājot par notikumiem Sīrijā, EK vadītājs uzsvēra, ka nepieciešama «stingra atbilde» par ķīmisko ieroču izmantošanu, savukārt Krievijas ierosinājums Damaskas režīmam nodot tā rīcībā esošo ķīmisko ieroču arsenālu «ir potenciāli pozitīva notikumu attīstība».
Tāpat EK prezidents kritizēja Krieviju, kas izdara spiedienu uz bijušajām padomju valstīm, lai panāktu to atgriešanos Maskavas ietekmes sfērā. Tā, piemēram, Armēnija iepriekš pavēstīja, ka pievienosies Krievijas veidotajai muitas savienībai, neskatoties uz ilgajām sarunām, kas bija veltītas tam, lai šo valsti pietuvinātu Eiropas Savienībai. Arī Moldova un Gruzija saskaras ar šādu spiedienu. ES īpaši nobažījusies ir par lielāko reģiona valsti – Ukrainu.
«Šodien tādas valstis kā Ukraina meklē tuvākus kontaktus ar Eiropas Savienību. Tās piesaista mūsu ekonomiskais un sociālais modelis. Mēs nevaram pagriezt viņiem savas muguras. Mēs nevaram pieņemt, kad pastāv centieni ierobežot šo valstu izvēles,» klāstīja H. M. Barozu.