Eiropas Savienībā un eirozonā ir jāpabeidz finanšu tirgu integrācija, izveidojot kapitāla tirgu savienību, piektdien Eiropas Komisijas (EK) un Latvijas Bankas rīkotajā starptautiskajā konferencē "Desmit gadi kopā ar eiro" atzina eksperti.
Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks atzina, ka vienotais eirozonas tirgus vēl nav pilnībā funkcionējošs, bet tas ļautu augt daudz straujāk.
Latvija eirozonai pievienojās tās 2.0 versijā, bet tagad ir jāturpina būvēt 3.0 versija ar banku savienību, kapitāla tirgus savienību, kopējo fiskālo mehānismu, teica Kazāks. Vienlaikus viņš atzina, ka vienoties par kapitāla tirgus savienību būtu vieglāk.
"Sāksim paši ar sevi, mums ir milzīgs tirgus Eiropā, padarīsim to efektīvāku. Eiropieši uzkrāj daudz, bet pagaidām nav pietiekamu prasmju likt uzkrātajai naudai strādāt," teica Kazāks.
Viņš piebilda, ka Eiropas zaļā pārkārtošanās būs dārga un tas prasīs privātā kapitāla piesaisti. Tāpēc kapitāla tirgus savienība ir tik būtiski nepieciešama.
"Deutsche Bundesbank" valdes loceklis Burkhards Balcs sacīja, ka jākoncentrējas uz kapitāla tirgus savienību, jo pilnībā pabeigt banku savienību ir sarežģīti un laikietilpīgi. Ir grūti izveidot banku savienību, jo Eiropas Savienības valstīs ir daudz un dažādas tiesiskās sistēmas.
"Nepieciešams patiess vienotais tirgus kapitālam. Kapitāla trūkums bieži rada finansējuma problēmas, tāpēc kapitāla tirgus savienība ir svarīga," teica Balcs.
Horvātijas Valsts bankas prezidents Boriss Vujčičs pieļāva, ka, iespējams, var vienoties par kaut ko paralēli nacionālajām kapitāla sistēmām funkcionējošu, jo tas ļautu naudai vieglāk strādāt.
Vujčiča ieskatā kapitāla tirgus savienība prasītu vismazāko politisko līdzdalību no dažādu valstu valdību puses, savukārt banku savienību jeb fiskālo savienību izveidot būtu grūtāk.
Arī Kazāks piekrita, ka gadījumā, ja nevar samazināt dažādo tirgu fragmentāciju esošās sistēmas ietvaros, varbūt ir vērts domāt par paralēlas kapitāla tirgus sistēmas izveidi.
EK ģenerālsekretāre Ilze Juhansone atzina, ka pagaidām eirozonā visi grib, lai viņu nauda paliek viņu valstī, bet tas nav kapitāla tirgus. Juhansone uzsvēra, ka naudai ir jāplūst tur, kur tā ir nepieciešama, un atzina, ka vismaz tagad ir sākusies kustība vienota kapitāla tirgus izveidē.
"Kapitāla tirgus potenciālu nedrīkst novērtēt par zemu, jo pāreju uz zaļo ekonomiku nevarēs paveikt tikai par publisko naudu," teica Juhansone.
Tāpat Juhansone atgādināja, ka Krievijas sāktais karš Ukrainā atkal licis plašāk runāt par drošību, un lielāka savienība ir drošāka savienība. Juhansone uzsvēra, ka arī eirozona kā plašāka valstu grupa sniedz daudz lielāku drošības buferi, un atgādināja, ka visām ES valstīm, izņemot Dāniju, ir juridisks pienākums pievienoties eirozonai.
Juhansone sacīja, ka mūsdienās pat lielākās eirozonas ekonomikas - Vācija un Francija - globāli ir pārāk mazas. Tāpēc mums ir vajadzīgs šis 450 miljonu iedzīvotāju tirgus, sacīja Juhansone.