Jaunā Eiropas Komisija sāks darbu ar pamatīgiem politiskajiem izaicinājumiem; sava daļa nastas būs Latvijas pārstāvim, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Tikko kā piedzīvojis Eiroparlamenta (EP) frakcijas Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa (EFDD) izjukšanu, tās vadītājs Naidžels Farāžs, pārfrāzējot amerikāņu zobgali Marku Tvenu, saka, ka ziņas par frakcijas galu ir stipri pārspīlētas. DB jau rakstīja (21.10.2014.), ka Latvijas EP deputātes Ivetas Grigules aiziešanas dēļ izjuka EP eiroskeptiķu frakcija, jo tajā vairs nebija pārstāvētas prasītās septiņas dalībvalstis.
Ar poļu labējā populista Roberta Jaroslava Ivaškeviča piesaisti šis parametrs žigli ticis labots.
Vienlaikus EP trešdien ir apstiprinājis jaunās Eiropas Komisijas (EK) sastāvu tās prezidenta, ilggadējā Luksemburgas premjera Žana Kloda Junkera vadībā. Arī tas gan ir nācis ne bez eiroskeptiķu attieksmes izrādīšanas un politiskas spriedzes.
Var teikt, ka jaunā EK ir veidojusies tā, kā pagājušais EP sasaukums to bija uzskatījis par nepieciešamu – politiskāk. EK tradicionālā veidošanās «piepīpētā telpā aiz slēgtām durvīm» jeb dalībvalstīm Eiropadomē vienojoties par portfeļu sadali šogad ir mainījusies, sākot ar to, ka par EK prezidentu kļūst EP vēlēšanās uzvarējušās politiskās grupas kandidāts, kas šajā gadījumā ir Ž.K. Junkers no centriski labējās Eiropas Tautas partijas, kurai pieder arī lielākā daļa Latvijas eirodeputātu, ieskaitot nu jau faktiski EK viceprezidentu Valdi Dombrovski. DB jau rakstīja (08.10.2014.) par vērojumiem Briselē EK kandidātu «grilēšanas» laikā EP attiecīgajās komitejās – diskusiju tonis no deputātu puses šogad ir izteiktāk labējs vai kreiss. Norādot, ka arī iepriekš, piemēram, ES sociāldemokrātiem bija principiālas iebildes pret Žozē Manuela Barozu vadītās EK sastāvu, šādam vērojumam sarunā ar DB piekrīt arī EP deputāts Roberts Zīle (NA/ECR). Viņš bija arī vienīgais no Latvijas septiņiem deputātiem, kas balsojumā par jauno EK sastāvu atturējās.
EK tika Parlamentā apstiprināta ar 423 balsīm «par», 209 «pret» un 67 atturoties. Tas iezīmē lielāku viedokļu dažādību, salīdzinot ar iepriekšējiem pāris EK sastāviem, kad atšķirība starp «par» un «pret» balsīm bija ievērojami lielāka. Tieši nepieciešamību «izrādīt spēku samēru» par motivāciju balsojumam DB min R. Zīle.
Visu rakstu Eiroskeptiķi piezemējas viegli lasiet ceturtdienas, 23. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!