Vācu investoru vērtējums par ekonomiskajiem procesiem Centrālajā un Austrumeiropā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir būtiski mainījies. It īpaši tas attiecināms uz Baltijas valstīm, kur pēc pēdējos gados piedzīvotās ekonomiskās eiforijas iestājies mērenāks attīstības temps, savukārt Balkānu reģionā optimisms pieņemas spēkā.
Turpretim Čehija kā bija tā arī paliek – pievilcīgākā valsts vācu investoru vērtējumā. Tādas ir galvenās ikgadējās aptaujas atziņas, kas šogad tika veikta starp 928 uzņēmumiem, 13 Centrālās un Austrumeiropas valstīs.
Centrālā un Austrumeiropa kā reģions tiek uzskatīts par kontinenta dinamiskāko ekonomisko telpu, kas no gada gadā kļūst arvien atraktīvāks vācu investoriem. Jaunās ES dalībvalstis, NVS un Balkānu reģiona valstis, uzrādot iespaidīgus attīstības tempus arvien spēcīgāk integrējās pasaules ekonomikā, kļūst par nozīmīgu Vācijas sadarbības partneri. Vācijas kopējais eksporta apjoms uz Austrumeiropu pagājušajā gadā sasniedza 154 miljardus eiro. 16% no kopējā Vācijas importa un eksporta ir realizēti Austrumeiropas virzienā. Tas ir ievērojami augstāks rādītājs nekā līdz šim tradicionāli lielākais tirdzniecības apjoms ar Franciju un ASV. Runājot par tiešajām investīcijām, reģions ir priviliģēts vācu uzņēmēju vidū. Līdz 2007. gada beigām reģionā bija investēti 95 miljardi eiro jeb vairāk nekā viena desmitā daļa no kopējām vācu ārvalstu investīcijām. Pagājušajā gadā vien investīciju apjoms sastādīja turpat 15 miljardus eiro.
2007. gadā visās Centrālās un Austrumeiropas valstīs, izņemot Ungāriju, ekonomiskās attīstības rādītāji bija starp 5 un 10 procentiem, Latvijā un Slovākijā pat augstāki. Diemžēl straujo ekonomisko augšupeju pavada negatīva atblāzma - makroekonomiskā nestabilitāte. No vienas puses tas ir augsts inflācijas rādītājs reģionā, kas vidēji ir virs pieciem procentiem, bet Baltijas valstīs vēl augstāks. No otras puses rekordlielais maksājumu bilances tekošā konta deficīts, kas Baltijas valstīs un Rietumbalkānos ir virs 20% no IKP.
Makroekonomiskie riska faktori Centrālās un Austrumeiropas valstīs ievērojami noslāpējuši konjunktūras cerības. It īpaši Igaunijā, Latvijā un Lietuvā pozitīvo un negatīvo vērtējumu saldo uzrāda ievērojami pesimistisku pamatnoskaņu – gan attiecība uz ekonomiku kopumā, gan situāciju atsevišķās nozarēs. „Pēc pēdējos gados piedzīvotās ekonomiskās eiforijas iestājies mērenāks attīstības temps. Aktuālā ekonomiskā situācija nozīmīgi ietekmē to, kādu vācu uzņēmumi redz savu nākotni Baltijas valstīs“, tā aptaujas rezultātus komentē Mārena Diāle-Šelšmidta (Maren Diale-Schellschmidt), Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kameras Igaunijā, Latvijā, Lietuvā izpilddirektore. Savukārt ekonomiskā situācija Polijā un Slovākijā tiek vērtēta kā stabilāka nekā pirms gada. Vienīgais izņēmums ir Ungārija. Tur uzticība ekonomiskai stabilitātei pagājušajā gadā bija tik zema, ka jūtami mazāk investori rēķinās ar atkārtotu ekonomiskās situācijas pasliktināšanos.
Tomēr, neskatoties uz smagajiem apstākļiem un esošajām problēmām, lielākā daļa firmu arī šodien atkārtoti izvēlētos Centrālo un Austrumeiropu kā investīciju ieguldījuma vietu. 80% no aptaujas dalībniekiem vēlreiz investētu tajā pašā valstī un atkārtotu savu uzņēmējdarbības pieredzi. Tāpat būtisks ir fakts, ka jau 2007. gadā visās bez izņēmuma Centrālās un Austrumeiropas valstīs ir bijis lielāks to vācu investoru skaits, kuri savas investīcijas ir palielinājuši nekā tie, kuri samazinājuši. Pagājušā gadā vācu uzņēmēji kopumā bijuši piesardzīgāki, tomēr lielākā daļa no tiem neskatoties uz neviennozīmīgo ekonomisko situāciju ir palielinājuši savas investīcijas vai vismaz saglabājuši iepriekšēja gada līmenī.
„Vācu investoru rīcību nevada īstermiņa motīvi, viņi nereaģē mehāniski uz konjunktūras svārstībām, bet gan, izdarot ieguldījumus, strikti seko investīciju un attīstības plānam, kas izstrādāti, lai īstenotu uzņēmuma ilgtermiņa mērķus“, papildina Mārena Diāle-Šelšmidta (Maren Diale-Schellschmidt).
Pievilcīgākā valsts starp Centrālās un Austrumeiropas valstīm vācu investoru vērtējumā ir Čehija. Jau trešo gadu pēc kārtas tā saņem augstāko vērtējumu. Kā nākamās tiek minētas Slovākija un Slovēnija. Baltijas valstis šogad atkārtoti ieņem sesto līdz astoto pozīciju. Savstarpēji salīdzinot visas trīs Baltijas valstis, pirmo reizi augstāko vērtējumu ieguvusi Lietuva, atstājot Igauniju otrajā vietā. Analizējot ekonomiskos un politiskos procesus katrā valstī atsevišķi, arvien biežāk Igaunija, Čehija, Ungārija un Ķīna tiek minētas kā iespējamās alternatīvās valstis biznesa attīstīšanai. „Aptaujas rezultāti ļauj secināt, ka vācu uzņēmēju nākotnes prognozes, kas saistītas ar ekonomiskajiem procesiem un investīciju vidi Baltijas valstīs kļuvušas piesardzīgākas, ne tik pozitīvas kā pirms gada. Kā galvenie iemesli tiek minēti: makroekonomiskā nestabilitāte, cenu kāpums un darbaspēka trūkums“ rezumē Mārena Diāle-Šelšmidta (Maren Diale-Schellschmidt).
Straujāko kāpumu šogad piedzīvojusi Polija, no desmitās vietas paceļoties uz piekto. Turpretim gada zaudētājas tituls – Ķīnai, piedzīvojot kritumu pa sešām pozīcijām. Ķīna ir vienīgā ne-Eiropas valsts, kas iekļauta kopējā aptaujā savas straujās ekonomiskās izaugsmes un atraktivitātes dēļ. Neskatoties uz to, tās pievilcīgums vācu investoru vērtējumā šogad - desmitajā vietā. Citādi kopējā reitingu tabula praktiski bez izmaiņām. Arī valstu izkārtojums tabulas lejas daļā saglabājies kā iepriekš – cieši viena otrai līdzās - Rietumbalkānu valstis.