Autortiesību aizsardzības organizāciju bargo soda naudu sabiedētas, skolas aizliedz absolventiem izlaidumā dziedāt un atskaņot mūziku. Izlaiduma viesi atzīst, ka sen nav bijuši tik klusos pasākumos, kur gandrīz vienīgais skaņdarbs ir valsts himna, vēsta laikraksts Neatkarīgā.
«Izlaidums manai meitai bija kluss, jo skolas vadība neļāva muzicēt ne absolventiem, ne viņu sveicējiem,» teikusi Rīgas Centra humanitārās ģimnāzijas absolventes Luīzes māte Mairita Eglīte.
Pasākumā skanējušas tikai valsts un skolas himnas, ar klavierēm atskaņots pašsacerēts skaņdarbs un 8. klases skolēni klusu nodziedāja vienu Prāta vētras dziesmu. Absolventi gan bija gatavojuši muzikāli noformētu sveicienu savai skolai, taču tās vadība aizliegusi to izpildīt izlaiduma dienā. Pamatojums bijis īss: «Jūs no skolas aizejat, bet mēs paliekam. Ja autortiesību aizstāvji uzliks soda naudu – tā būs jāmaksā skolai.»
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Modra Jansone apliecinājusi, ka līdz šim problēma – dziedāt vai nedziedāt – izlaidumos neesot bijusi, tā radusies šogad – pēc autortiesību aizstāvju ofensīvas.
«Es saprotu skolu vadību – drošāk ir neatskaņot nekādu mūziku, ja nezini, vai to drīkst vai ne. Kam gan patiktu izlaiduma dienā saņemt soda kvīti? Diskusijas līdz šim bijušas par radio nodevu, un autortiesību aizstāvji nav snieguši publisku skaidrojumu, vai viņu noteikumi attiecas arī uz skolu izlaidumiem, bet no viņu mājaslapā rakstītā to nevar īsti saprast. Rodas iespaids, ka jāmaksā pilnīgi visos pasākumos,» savu viedokli šajā jautājumā paudusi M. Jansone.
No autortiesību aizstāvju AKKA/LAA diezgan piņķerīgās atbildes Neatkarīgajai varot izlobīt, ka mūziku un dziesmas skolā var izmantot tikai mācību procesā.