ASV kritizējušas Vācijas ekonomisko politiku, norādot, ka Berlīnes izvēlētais, uz eksportu balstītais modelis, rada negatīvu ietekmi uz eirozonu un globālo ekonomiku kopumā.
Savā divgadu atskaitē ASV Valsts kase norādījusi, ka iekšzemes pieprasījuma pieaugums Vācijā bijis anēmisks. «Vācijas anēmiskie tempi iekšzemes pieprasījuma paaugstināšanā un atkarība no eksporta apgrūtina [starptautiskās ekonomikas] līdzsvarošanu, laikā, kad pret daudzām eirozonas valstīm vērsts ievērojams spiediens, liekot tām ierobežot pieprasījumu un ierobežot importu, lai veicinātu ekonomikas korekcijas,» norādījusi ASV Valsts kase.
Analītiķi pauduši izbrīnu par ASV Valsts kases skarbajiem vārdiem attiecībā uz Vācijas ekonomisko politiku. Ekonomikas eksperti gan atzīst, ka Vācija daudz iegūtu, ja palielinātu savu iekšzemes pieprasījumu. «Eirozonas ekonomikas izaugsmei no kaut kā ir jāsākas un Vācija ir ticamākā vieta, kur tas notiks. Eiropas monetārajai savienībai ir izdevīgāk, ja eksistē spēcīgs eksportētājs, tā vietā, kad nav izteikta izaugsmes dzinējspēka,» BBC sacījis IHS viceprezidents Tonijs Nešs.
Lai gan Berlīne gada sākumā tik tikko izvairījās no recesijas, tā vienalga esot Eiropas ekonomiski spēcīgākā valsts, bet tā priekšnosacījums ir Vācijas eksportspējas, atzīst analītiķi.
Tāpat ASV Valsts kase kritizējusi Ķīnas ekonomisko politiku, norādot, ka šīs valsts valūta joprojām ir «ievērojami nenovērtēta». Pēdējo gadu laikā Ķīna ir saņēmusi biežu kritiku par savas valūtas kursa mākslīgi zemu uzturēšanu. Saglabājot zemu juaņas kursu, Pekina saviem eksportētājiem garantē negodīgas priekšrocības.
Ķīna gan apsver veidus, kādos samazināt centrālās valdības lomu monetārajos procesos, lai tādējādi juaņas lomu padarītu starptautiski svarīgāku. Tomēr Pekina arī ļāvusi noprast, ka strauji sperti soļi šajā jomā nav gaidāmi, jo tie varētu atstāt negatīvu ietekmi uz Ķīnas kopējo ekonomiku.
ASV Valsts kase atzinusi, ka aizvadītajos mēnešos juaņas kurss ir pakāpies, tomēr vienlaikus šis process nav bijis tik straujš, kā esot nepieciešams. «Pastāv pierādījumi, ka Ķīna uzsākusi liela apmēra ārvalstu valūtu iepirkumus, neraugoties uz to, ka valsts rīcībā jau ir pietiekošas rezerves. Tas liecina par Pekinas vēlmi saglabāt juaņas vērtību zemu,» paudusi ASV Valsts kase.
Db.lv jau vēstīja, ka Vācijas ekonomika, visticamāk, gada trešajā ceturksnī ir piedzīvojusi lēnāku kāpumu, aplēsusi valsts centrālā banka.
Bundesbank prognozējusi, ka IKP trešajā ceturksnī visdrīzāk ir audzis par 0,4%, salīdzinot ar 0,7% kāpumu iepriekšējā ceturksnī. Nākamgad Vācijas Centrālā banka paredz attiecīgi 0,3% un 1,5% pieaugumu.