ASV likumdevējiem nav izdevies vienoties par budžeta izdevumu samazinājumu 85 miljardu dolāru apmērā automātiskas stāšanās spēkā atcelšanu.
Gadījumā, ja vienošanās tā arī netiks panākta, budžeta izdevumu samazinājums stāsies spēkā pusnaktī no piektdienas uz sestdienu (pēc ASV laika). Ceturtdien ASV prezidents Baraks Obama uzaicināja uz pārrunām gan demokrātu, gan arī republikāņu pārstāvjus. Sarunu laikā prezidents uzsvēra, ka automātisks budžeta izdevumu samazinājums negatīvi ietekmēs ASV ekonomiku. Līdzīgu viedokli iepriekš paudis arī Starptautiskais Valūtas fonds (SVF), vēsta BBC.
Iecerētie ASV budžeta deficīta samazināšanas pasākumi sadalīti aptuveni vienādās daļās uz iekšzemes un militārajām programmām. Saskaņā ar aplēsēm, aptuveni 750 tūkstoši amerikāņu varētu zaudēt darbu pēc tam, kad spēkā stāsies minētie valsts izdevumu samazinājumi. Prognozēts, ka līdz septembrim lielākie darba vietu un finansējuma samazinājumi varētu notikt gaisa satiksmes kontroles, gaļas produktu inspekcijas, pretvēža pētījumu un militārās ražošanas jomās, vēsta Reuters.
Iepriekš republikāņi un demokrāti nespēja vienoties par veidiem, kādos nepieļaut automātisko budžeta izdevumu samazinājuma stāšanos spēkā. Demokrāti uzsver pēc nepieciešamības palielināt nodokļus bagātākajiem amerikāņiem, tomēr republikāņi pret to iebilst. Savukārt demokrāti neatbalsta republikāņu plānus par izdevumu cirpšanu veselības aprūpes un sociālās aizsardzības jomās.
Paredzēts, ka budžeta izdevumu automātisko samazinājumi tiks iedzīvināti pakāpeniski, tuvāko nedēļu laikā. Tas daudziem analītiķiem liek izteikt pieļāvumu, ka ASV likumdevēji tomēr spēs rast kopīgu vienošanos. Arī piektdien sagaidāmas vairākas B. Obamas un ASV politisko spēku pārstāvju tikšanās, kuru laikā tiks mēģināts atrast vienošanos.
Iepriekš starptautiskā reitingu aģentūra Fitch pavēstīja, ka ASV var zaudēt augsto AAA reitingu, ja nevienosies par ticamu un īstenojamu parāda samazināšanas stratēģiju. Tāpat Fitch ASV reitingu varētu samazināt, ja valstī atkārtosies tāds pats politiskais strupceļš, kāds tika piedzīvots 2011. gadā, kad ASV likumdevēji nespēja vienoties par valsts parāda griestu atcelšanu. Paredzams, ka parāda griestus ASV sasniegs šā gada maija vidū.
2011. gadā ASV AAA kredītreitingu jau samazināja starptautiskā reitingu aģentūra Standard & Poor’s.