Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes Galvenās analītiķes Olgas Ertuganovas finanšu tirgus apskats.
Baltijas akciju tirgus
Latvija
Aizvadītajā nedēļā OMX Riga indekss praktiski visu akciju kotējumu samazināšanās dēļ krities par 2%. Par samazinājuma līderi kļuvušas Latvijas Balzāma akcijas, kuru cenas nedēļas laikā kritušās par 17.7%. Par 3.9% samazinājušies Liepājas Metalurga kotējumi: uzņēmuma vadība paziņojusi, ka uz gāzes cenu kāpuma fona uzņēmuma izdevumi pieaugs par 8.5 milj. Tajā pašā laikā dažas akcijas uzrādīja diezgan iespaidīgu kāpumu. Grindeks vērtspapīru cenas nedēļas laikā pieauga par 6.1%. Uzņēmuma rādītāji pirmā pusgada laikā ir ievērojami uzlabojušies, peļņa pieaugusi par 43%, bet apgrozījums tajā pašā laikā palielinājies par 23% (salīdzinājumā ar šo pašu pērnā gada periodu). SAF Tehnika finanšu rādītāji būtiski uzlabojušies aizvadītā ceturkšņa laikā un uz šā fona uzņēmuma akcijas pakāpušās par 3.2%
Lietuva
OMX Vilnius indekss aizvadītajā nedēļā pakāpies par 0.92%. Indeksa kāpumu veicinājuši Sanitas, Invalda, Panevezio Statybos Trestas akciju kotējumu pieaugumi. Par kāpuma līderi kļuvušas Utenostrikotāžas akcijas, kuru cenas palielinājušās par 14.4%. Taču visas nedēļas laikā ar uzņēmuma akcijām tika veikti tikai trīs darījumi. Krietni aktīvāk tika tirgotas minerālmēslu Lifosa ražotāja akcijas, kuru cena nedēļas laikā kritās par 8.3%.
Igaunija
Igaunijas emitentu akcijas turpina atgūt jūlija kotējumu kritumā zaudēto. Aizvadītajā nedēļā OMXTallinn indekss pakāpās vēl par 1.7%. Īpaši izteiktu kāpumu uzrādīja Ekspress Group un Eesti Ehitus akcijas, kuras pakāpās attiecīgi par 15% un 9%. Ekspress Group vadība aizvadītajā nedēļā ziņoja par jaudīgajiem otrā ceturkšņa rezultātiem. Tajā pašā laikā jāmin arī Arco Vara akciju kotējumu krišanās par 8.2%.
Krievijas akciju tirgus
Sakarā ar ziņām par karadarbību Kaukāzā, Krievijas indeksi turpināji strauji kristies. Aizvadītajā nedēļā kritās visu akciju cenas, izņemot Aeroflot, tādējādi MSVB indekss galu galā nokritās par 8.91%.
Straujais naftas kotējumu kritums arī veicināja samazinājumu Krievijas fondu tirgū. Naftas un gāzes sektora vērtspapīri uzrādīja vislielāko kotējumu samazināšanos: Gazprom akciju cenas kritās par 11.2%, Rosņeft - 14.3%, LUKOIL - 5.6%. Uz izejvielu tirgos notikušā samazinājuma fona diezgan ievērojamus zaudējumus cieta arī kalnrūpniecības un metalurģijas sektora akcijas.
Uz ģeopolitiskās nestabilitātes fona investori pārdeva ar valsts dalību saistīto uzņēmumu akcijas. Nepārsteidz tas, ka Sberbank akcijas kritās gandrīz par 12%. Pieticīgāku samazinājumu uzrādīja VTB akcijas, kuras kritās par 4.5%.
Triju aizvadīto mēnešu laikā Krievijas tirgus ir krities par 30%. Daudzas akcijas, bez šaubām, atrodas pārāk zemos cenu līmeņos un ir pirkšanai ļoti pievilcīgas. Turpmākā dinamika Krievijas tirgū lielā mērā būs atkarīga no ārvalstu investoru attieksmes. Diemžēl pēdējā laika notikumi – valsts ietekme uz privāto sektoru (situācija ap Mečelu) un karadarbība pie Krievijas robežām – ir būtiski samazinājusi Krievijas kā investēšanas objekta pievilcību.
Starptautiskie fondu tirgi
ASV
Investoru omu ir ievērojami uzlabojusi pazemināšanās izejvielu tirgos. Aizvadītajā nedēļā WTI markas nafta kritās vēl par 7.9%, kas izraisīja spekulācijas ap iespējamo rūpniecības, mazumtirdzniecības un transporta uzņēmumu peļņas rādītāju uzlabošanos. Investoru interese par mazumtirdzniecības uzņēmumu akcijām izraisīja ievērojamu Home Depot, Macy’s un Gap kotējumu kāpumu. Starp kāpuma līderiem jāmin FedEx - viena no lielākajiem eksprespārvadātājiem – akcijas, kuru kotējumi nedēļas laikā pieauga par 14%.
Ziņas par pārdošanas apjomiem jūlijā ir nopublicējis McDonald’s un tās būtiski pārsniedza prognozes. Tādēļ uzņēmuma akcijas aizvadītajā nedēļā pakāpās gandrīz par 10% un sasniedza rekordlīmeni $65.67 par akciju.
Uz aizvien lētākās naftas fona enerģētikas uzņēmumu indekss ir samazinājies par 4%. Ar negatīvu rezultātu nedēļu pabeidza arī kalnrūpniecības uzņēmumi.
Ļoti pozitīvi investori uzņēma FRS vadītāja Bena Bernankes paziņojumu par inflācijas spiediena mazināšanos šajā gadā. Kāpumu fondu tirgos veicināja arī pozitīvās korporatīvās ziņas. Cisco Systems un Procter&Gamble otrajā ceturksnī uzrādījušas lieliskus rezultātus un ierindojušies to uzņēmumu, kuru rādītāji bijuši labāki par tirgus prognozēm, dominējošajā skaitā.
Eiropa
Societe Generale un Royal Bank of Scotland banku zaudējumi izrādījās mazāki, nekā tirgus bija gaidījis un tas izraisīja finanšu sektora akciju ralliju.
Energoresursu cenu kritums īpaši pozitīvi ietekmēja aviopārvadātāju akcijas, kuru kotējumi šogad ir ievērojami samazinājušies. Eiropas lielākās lidsabiedrības Air France-KLM akciju cenas pieauga par 13%, ko ietekmēja arī negaidīti labie peļņas rādītāji. Nav jābrīnās, ka uz Societe Generale un AirFrance-KLM kotējumu kāpuma fona, Francijas CAC indekss uzrādīja nelielu kāpumu starp Eiropas galvenajiem fondu indeksiem.
Samazinājumi izejvielu tirgos izraisīja kalnrūpniecības un naftas uzņēmumu akciju cenu krišanos. Tajā pašā laikā pasaulē trešā lielākā platīna ražotāja Lonmin akciju cenas pieauga par 47%: uzņēmums noraidīja Šveices uzņēmuma Xstrata piedāvājumu par pievienošanu.
Āzija
Vislielāko samazinājumu – par 7% - uzrādījis Ķīnas fondu indekss. Investori bija vīlušies, ka Olimpisko spēļu priekšvakarā valdība nepaziņoja par jebkādiem stabilizējošajiem pasākumiem. Šo pirmdien Ķīnas CSI 300 Index uz ražotāju cenu straujā kāpuma fona samazinājās vēl par 5.2%. Tādējādi Ķīnas indekss ir pārņēmis no Vjetnamas indeksa šā gada samazinājuma līdera statusu. Kopš gada sākuma indeksa samazināšanās ir sasniegusi 53%.
Šonedēļ investorus gaida jauna svarīgu ekonomisko rādītāju deva, kurā būs arī patēriņa cenu indekss un ziņas par rūpniecības sektoru. Ne visi Amerikas uzņēmumi jau paguvuši nopublicēt aizvadītā ceturkšņa rezultātus, tādēļ korporatīvās ziņas turpinās ietekmēt fondu tirgus. Jāpiebilst, ka aizvadītajā nedēļā investori galvenokārt pievērsa uzmanību pozitīvajām ziņām, ignorējot vairāku uzņēmumu vājos pārskatus. Iespējams, ka šonedēļ tirgi adekvātāk reaģēs uz Amerikas korporāciju vājajiem rādītājiem.
Izejvielu tirgi
Metāli
ASV dolāra kāpums attiecībā pret galvenajiem konkurentiem turpinās un tas mazina investēšanas pievilcīgumu izejvielu tirgos. Pasaules ekonomikas kāpuma tempu samazināšanās perspektīvas nozīmē metālu pieprasījuma samazināšanos tuvākajā nākotnē. Gala rezultātā metālu cenas atkal ir ievērojami samazinājušās, vairāk nekā par 5%.
Nafta
ASV dolāra kursa straujā nostiprināšanās izraisījusi krasu naftas kotējumu krišanos. WTI markas nafta praktiski jau ir sasniegusi līmeni $115 par barelu. Lielāko ekonomiku makrorādītāju pasliktināšanās arī ir negatīvi ietekmējusi naftas cenas.
Valūtas tirgus
Eirozonas un ASV Centrālo banku sēdes izraisījušas ievērojamas izmaiņas valūtas pāra EUR/USD dinamikā. Tirgus satraukti uzņēma Bena Bernankes paziņojumu par inflācijas risku samazināšanos līdz gada beigām, kad tajā pašā laikā Žana Kloda Trišē pietiekami drūmais tonis radīja šaubas par eiro likmes palielināšanos šajā gadā. Tas izraisīja Amerikas valūtas nostiprināšanos attiecībā pret tās galvenajiem konkurentiem.
Sekojot eiro, lats attiecībā pret ASV dolāru būtiski kritās. Valūtas pāris EURLVL noslēdza nedēļu praktiski bez izmaiņām.