Kaut arī ekonomiskā situācija valstī vairs nav tik bēdīga kā pirms gada, strauji augošā inflācija un ar to saistītā iedzīvotāju pirktspējas samazināšanās ar lielu krustu pārsvītro kopumā pozitīvās izmaiņas tautsaimniecībā, valsts makroekonomisko datu sauso atlikumu uzsver Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova.
Runājot par strauji augošo inflāciju, viņa norāda, ka galvenais faktors bija elektroenerģijas tarifu kāpums, kas deva mēneša inflācijai pusi procentpunkta - gandrīz pusi no vidējā cenu pieauguma. Aprīlī turpinājās arī degvielas cenu kāpums. Kā trešo faktoru jāmin apģērbu un apavu cenu pieaugums, noslēdzoties pavasara atlaižu kampaņām. Ceturtais, bet ne mazāk svarīgs faktors, ir jau ierastais pārtikas sadārdzinājums, zina teikt analītiķe.
«Diez vai tas varētu nomierināt Latvijas iedzīvotājus, bet inflācijas spiediens pašlaik ir problēma ne tikai Latvijā, bet gandrīz visā pasaulē. Pašlaik varbūt tikai ASV Centrālā banka diezgan mierīgi raugās uz cenu pieaugumu. Pārējos reģionos augošās cenas tiek uzskatītas par problēmu numur viens. To redzam arī Eiropā, kur Eiropas Centrālā banka (ECB) martā pacēla eiro bāzes likmi ar cerību samazināt inflācijas risku,» stāsta Krājbankas analītiķe.
Viņa norāda, ka diemžēl gan ECB, gan arī citas Eiropas valstu centrālas bankas un valdības ir diezgan bezspēcīgas inflācijas ierobežošanā, jo to galvenokārt ietekmē ārējie faktori – augstas naftas un lauksaimniecības preču cenas. Tādējādi, ietekmēt iespējams tikai inflācijas otrreizējo efektu, kas Latvijas situācijā varētu izpausties kā pārmērīgs cenu pieaugums, ko nevar izskaidrot ar dārgāku importu un energoresursiem.
Tas, diemžēl, tiešā veidā turpinās atsaukties uz iedzīvotāju maksātspēju Latvijā. Kaut arī valsts ekonomika aug, gada laikā radīti vairāki demiti tūkstoši darba vietu un daļai iedzīvotāju ienākumi pat palielinājušies, kopumā šis gads vairumam iedzīvotāju maksātspējas pieaugumu nesola.
SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis norāda, ka iekšzemes kopprodukta palielināšanās iedzīvotāju maciņos atspoguļosies pakāpeniski un ar laika nobīdi - sākotnēji pieaugumu izjūt uzņēmumi (pirmkārt, eksportējošie uzņēmumi), un, uzlabojoties uzņēmumu finansiālajai situācijai, rodas iespējas palielināt darba samaksu esošajiem darbiniekiem vai arī var rasties nepieciešamība pēc jauniem darbiniekiem.
Algas, nodarbinātība un pirktspējas palielināšanās ir ekonomiskie rādītāji, kam ir tendence atpalikt un bieži vien ekonomikas augšupejas fāzē jāpaiet krietni ilgam laikam, līdz tie sāk uzrādīt vispārēju un noturīgu kāpumu.
E. Rudzītis norāda arī uz kādu pozitīvu tendenci, proti, darba tirgū jau šobrīd situācija ir labāka nekā pērn, jo nodarbināto skaits gada laikā palielinājies par aptuveni 40 tūkstošiem ekonomiski aktīvo iedzīvotāju, un tiek prognozēts tālāks bezdarba samazinājums un nodarbinātības pieaugums.
Pēc viņa domām, līdz ar lielāku nodarbināto iedzīvotāju skaitu un augstāku vidējo darba samaksu Latvijas mājsaimniecību kopējie ienākumi šogad būs lielāki nekā pērn.
Protams, ir monētas otra puse un tie ir izdevumi, kuri arī pēdējā gada laikā ir būtiski palielinājušies un turpinās palielināties, līdz ar to lielai iedzīvotāju daļai, neskatoties uz valsts ekonomikas izaugsmi, pirktspējas palielināšanās šogad var iet secen, uzskata SEB bankas eksperts.
Jau ziņots, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes ātro novērtējumu valsts iekšzemes kopprodukts gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar šo pašu periodu pērn palielinājies par 3,4%. Savukārt gada inflācijas rādītājs palielinājies līdz augstākajam punktam kopš 2009. gada maija, sasniedzot 4,5%.