Daudzas Ķīnas kompānijas, kas internetā tirgo pakaļdarinājumus, izmanto domēnu co.uk, lai apmānītu pircējus, vēsta BBC.
Tādējādi Ķīnas kompānijas, kas patiesībā tirgo pazīstamu zīmolu pakaļdarinājumus, radot iespaidu, ka tās ir Lielbritānijas kompānijas, kurām pircēji parasti uzticas.
BBC noskaidrojis, ka varētu būt aptuveni 480 000 mājaslapu, kuras lieto domēnu co.uk, bet nav bāzētas Lielbritānijā.
Piemēram, kāds vīrietis «iekritis krāpnieku slazdā», kad iegājis mājaslapā trainers9.co.uk. Lai gan viņam bijušas aizdomas, ka tur tirgotās preces varētu būt viltotas, viņu tomēr pārliecinājuši piegādes termiņi - piegāde solīta mazāk kā trīs dienu laikā, kā arī mājaslapā norādītā Lielbritānijas adrese. Rezultātā viņš iegādājies viltotas firmas Nike sporta kurpes.
Interneta drošības eksperts Toms Ilube (Tom Ilube) sacījis, ka pircējiem vajadzētu censties iegūt informāciju par pārdevēju, piemēram, pirms pirkuma veikšanas pameklēt internetā klientu atsauksmes par konkrēto mājaslapu vai censties sazināties ar konkrēto kompāniju reālajā dzīvē - mājaslapā vajadzētu būt gan Lielbritānijas telefona numuram, gan adresei, taču tas, kā redzams, ne vienmēr var palīdzēt noteikt, vai pārdevējs krāpjas.
Pircējiem jāņem vērā, ka ikviens, kurš ir gatavs atstāt savu vārdu, adresi un samaksāt 5 Lielbritānijas sterliņu mārciņas, var iegādāties co.uk domēnu uz divu gadu periodu, proti, kompānijai nav nepieciešams būt saistītai ar Lielbritāniju. Kopumā aptuveni 6% no co.uk reģistrācijām veikušas ārvalstu kompānijas, kas galvenokārt bāzētas tieši Ķīnā.
Vēl pastāv iespēja konkrēto mājaslapas adresi pārbaudīt Nominet vietnē, izmantojot Whois pakalpojumu. Ja vīrietis, kurš iegādājās viltotās sporta kurpes, pirms pirkuma būtu pārbaudījis konkrētā tirgotāja adresi ar šīs vietnes piedāvātā pakalpojuma palīdzību, viņš pārliecinātos, ka šo lapu reģistrējusi Ķīnā bāzēta kompānija.