Aug karadarbības iespējamība tuvajos Austrumos; tas liek celties naftas cenai
Irānas prezidents Mahmuds Ahmadinedžads pēdējo reizi savu pilnvaru laikā uzrunājis Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālo asambleju Ņujorkā. Visskarbākos retoriskos pliķus saņēmusi Izraēla, proti, šai valstij neesot vieta Tuvajos Austrumos. Iepriekš Ahmadinedžads Izraēlu ir salīdzinājis ar audzēju, no kura nepieciešams atbrīvoties. Tāpat Irānas prezidents norādīja, ka neuzskata par nopietniem Izraēlas draudus veikt uzbrukumus Irānas ar urāna bagātināšanu saistītajiem objektiem un noliedza, ka Irāna piegādājot ieročus Sīrijai. Tāpat Irānas līderi aicināja izbeigt ASV impērijas ēru (M. Ahmadinedžads norādīja, ka Rietumvalstu lielvaras kalpo velnam).
Ar šāda veida izteikumiem Irāna liek saprast, ka ir gatava turpināt kacināt rietumu pasauli. Tas visticamāk arī nozīmē, ka valsts turpinās urāna bagātināšanas programmu, kas pēc daudzu domām, ir mērķēta uz atomieroču izgatavošanu. Tā kā Irānā pie varas ir islāma fundamentālisti, mēģinājumi Izraēlu patiešām «noslaucīt no zemes virsas» var izrādīties visai reāli. «Mēs neņemam nopietni vērā cionistu draudus. Mēs esam gatavi aizsargāties, un mums tam ir pieejami visi vajadzīgie līdzekļi,» sacīja M. Ahmadinedžads. Irāna gan tradicionāli klāsta, ka urāna bagātināšanas programmas mērķi ir miermīlīgi un saistās ar elektrības ražošanu.
Irānas līderim gan atbildi parādā nav palicis ASV prezidents Baraks Obama. Lai gan amatpersona pauda vēlmi esošo konfliktu atrisināt diplomātiskā ceļā, laiks tam neesot ierobežots. ASV darīs visu, kas nepieciešams, lai neļautu Irānai iegūt kodolieročus, norāda B. Obama. Šādi izteikumi liek domāt, ka ASV pacietības mērs jau gandrīz ir izsmelts.
Iespējams, ka rietumvalstu sankciju apmērs pret Irānu varētu tikt palielināts (tas ir, ja nenotiks reāla karadarbība). To Eiropā jau norādījušas lielvaras – Vācija, Apvienotā Karaliste un Francija. Par sankciju pastiprināšanu mājienus devusi arī ASV. Pagaidām ES noteikusi Irānas naftas embargo, bet ASV biedē ar sankcijām visus tos, kas sadarbojas ar Irānas centrālo banku (tiesa gan, tiek pieļauti vairāki izņēmumi, ja valsts bez Irānas naftas vienkārši nespēj iztikt).
Tiek lēsts, ka sankcijas pret Irānu šogad samazinās valsts ieņēmumus no naftas aptuveni uz pusi (zaudējumi ik mēnesi ir aptuveni pieci miljardi USD). Piemēram, Ķīna jūlijā salīdzinājuma ar attiecīgo periodu pērn Irānas naftu importējusi par 28% mazāk. Savukārt Indijas un Turcijas naftas imports sarucis attiecīgi par 42% un 71%. Jūlijā Irāna oficiāli eksportējusi vien aptuveni 800 tūkstošus barelu naftas, kas ir trīs reizes mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn.
Brīvo kritienu piedzīvojusi Irānas valūtas vērtība. Ieņēmumi no naftas industrijas veido aptuveni pusi no visiem Irānas budžeta ieņēmumiem, tāpēc diez vai viss ir tik labās krāsās, kā mēdz zīmēt Ahmadinedžads. Tiek ziņots, ka Irānai jau radušās grūtības, piemēram, ar algu izmaksāšanu. Tāpat valsti nomoka inflācija, kas Irānā ir virs 20% atzīmes.
Šādi Irānas izteikumi tikai pasvītro nestabilo ģeopolitisko situāciju Tuvajos Austrumos. Gan Izraēla, gan Irāna savus kara cirvjus tur gatavībā. Vēl pirms dažām dienām Irāna izteikusies, ka gatava pirmā dot triecienu Izraēlai, ja zinās, ka šī valsts gatavojas uzbrukumam. Savukārt Izraēla pirms tam ziņojusi, ka izskata Irānas teritorijas bombardēšanas iespēju.
Visai šai situācijai cieši seko līdzi izejvielu, sevišķi naftas tirgus, kur tieši ģeopolitiskie faktori tiek pamatā vainoti pie tā, ka naftas cena šobrīd atrodas pie 110 ASV dolāru par barelu atzīmes nevis, piemēram, pie 90 USD. Jāpiebilst, ka Irānas spēkos uz kādu laiku, iespējams, varētu būt Ormuza šauruma bloķēšana. Pa šo šaurumu vidēji dienā tiek pārvadāti aptuveni 17 miljoni barelu naftas (aptuveni 20% no visas dienā pasaulē izmantotās naftas). Ja patiešām notiks militārs konflikts un tiks apgrūtināta naftas satiksme pa šo šaurumu, nav izslēgts, ka melnā zelta cenas varētu pieaugt līdz vēsturiski vēl neredzēti augstiem līmeņiem – varbūt par 200 USD par barelu.
Šādos līmeņos naftas cena, visticamāk, ilgstoši neatradīsies, jo Ormuza šauruma atbloķēšanā iesaistītos rietumvalstu flote. Tomēr līdz ar Irānas naftas izzušanu no pasaules tirgus un iespējamo naftas industrijas infrastruktūras iznīcināšanu paaugstināta cena saglabāsies. Tāpat līdz ar kara iespējamību nestabilitāte aug visā Tuvo Austrumu reģionā (šajā reģionā jau tā šobrīd aktuāli protesti pret ASV, un Izraēla nevar lepoties ar plašu «sabiedroto» pulku), un naftas tirgus spēlētājiem patīk ierēķināt riska prēmiju. Tiesa gan, arī Irānas realizētā politika nepatīk vairākām bagātajām arābu valstīm.