Naftas cena šodien turpina dzīvoties pie augstās 108 ASV dolāru par barelu atzīmes, lai gan tai ir iespēja nonākt zemāk, uzskata eksperti
Izejvielu tirgus turpina reaģēt uz spekulācijām par ASV Federālo rezervju sistēmas (FRS) dolāru drukāšanas programmas nākotni. Līdz ar to pastiprināta uzmanība tuvākajā laikā tiek pievērsta ASV ekonomikas datiem, kas var sniegt lielāku priekšstatu, kad tieši finanšu tirgiem būs jāsāk sadzīvot ar FRS veikto likviditātes piešpriču samazināšanos. Pagaidām tiek lēsts, ka FRS par kvantitatīvās mīkstināšanas programmas apjomu samazināšanu varētu lemt jau šā gada septembrī.
Pēc Hipo fondu Aktīvu pārvaldes daļas vadītāja Alekseja Marčenko teiktā, galvenie faktori, kas pēdējo mēnešu laikā izraisījuši naftas cenas svārstības, ir meklējami makroekonomikā. No vienas puses, ASV demonstrē stabilus, lai arī ne pārāk augstus izaugsmes tempus. No citas puses, eirozonā turpinās recesija, līdz ar ko pieprasījums pēc naftas tur sarūk. Trešais faktors – izaugsmes tempu samazinājums Ķīnā, kas nozīmē, ka nākotnē pieprasījums pēc naftas pieaugs lēnāk.
Viņš piebilst, ka, protams, arī monetāras mīkstināšanas pasākumi ietekmē naftas cenas tirgū un faktiski tieši centrālo banku darbošanās ekonomikas kvantitatīvajā stimulēšanā lielā mērā palīdz naftas cenām palikt pašreizējā līmenī. A. Marčenko skaidro – naftas cenas kritums aprīlī un jūnijā, kad Brent naftas barela cena bija pat zemāka par 100 dolāriem, bija saistīts ar investoru bažām, ka ASV sāks monetāras mīkstināšanas pasākumu pakāpenisku atcelšanu. «Tomēr tas, ka pagaidām ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) atstāja līdzšinējos kvantitatīvos pasākumus spēkā un nedeva skaidras norādes uz to, ka tie varētu būt atcelti, deva atbalstu naftas cenām. Rezultātā jūlijā naftas cenas pieauga,» tirgus izmaiņas ieskicē finanšu eksperts.
Naftas cena varētot samazināties arī politisko faktoru dēļ. «Iespējams, jaunais Irānas prezidents Hasans Rohani spēs vienoties ar ASV par sankciju atcelšanu naftas eksportam no Irānas, iesaldējot Irānas kodolprogrammu – vismaz viņa retorika liecina par gatavību sarunām. Šādā gadījumā naftas eksports no Irānas varētu pieaugt un veicināt naftas cenu samazināšanos tirgū. Visi minētie faktori liek domāt, ka būtiska naftas cenas pieauguma šogad nebūs. Diez vai Brent naftas cena pārsniegs 110 dolāru par barelu. Drīzāk tā tirgosies tuvāk 100 dolāriem vai pat zemāk,» potenciālo situācijas attīstību naftas tirgū vērtē Hipo fondu speciālists.