Lai gan sākotnējā akciju publiskā piedāvājuma (IPO) gadījumu skaits Lietuvā joprojām ir neliels, obligāciju tirgū ir ievērojama aktivitāte. Lielākajā daļā obligāciju emisiju pieprasījums no ieguldītājiem pārsniedz piedāvājumu, liecinot par augstu ieguldītāju likviditāti un ienesīguma apetīti.
Tomēr 2024. gads ir sniedzis arī svarīgu atgādinājumu par ieguldījumu riskiem – piemēram, starptautisko kravas pārvadājumu kompānija Integre Trans, kas 2023. gadā piedāvāja pievilcīgi augstus procentus nesošas obligācijas, saskārās ar maksātnespējas problēmām. Šajā kontekstā tiek ieviestas jaunas regulatīvās un institucionālās iniciatīvas ar mērķi veicināt gan tirgus attīstību, gan ieguldītāju aizsardzību.
Kapitāla tirgus stratēģiskā attīstība
Lietuvas kapitāla tirgū notiek nozīmīgas pārmaiņas, kas tiek īstenotas koordinēti institucionālā līmenī. 2023. gadā izveidotā Kapitāla tirgus padome informē, ka vairāk nekā puse no kopā 41 sagatavotā priekšlikuma un iniciatīvām, kuru mērķis ir uzlabot tirgus efektivitāti un pieejamību, jau ir ieviesti vai ir ieviešanas fāzē. Pasākumi aptver gan tehniskus tirgus infrastruktūras uzlabojumus, gan uz ieguldītājiem vērstas aktivitātes.
Tāpat nozīmīgs pavērsiens tirgū saistīts ar ieguldījumu pētījumu kompānijas MSCI lēmumu apvienot Baltijas valstu tirgus vienotā indeksā, tādējādi ievērojami uzlabojot reģiona atpazīstamību starptautisko ieguldītāju kopienā. Šī konsolidācija maina uztveri par Baltijas reģionu kā vienotu ieguldījumu galamērķi, nevis trīs atsevišķiem maziem tirgiem.
Visbeidzot, no 2025. gada janvāra plānotā ieguldījumu kontu ieviešana nodrošinās nodokļu ziņā efektīvas ieguldījumu iespējas privātajiem ieguldītājiem, ļaujot atkārtoti ieguldīt gūtos ienākumus bez tūlītējas aplikšanas ar nodokļiem un vienkāršojot nodokļu pārskatu sniegšanu. Paredzams, ka šī iniciatīva veicinās aktīvāku privāto ieguldītāju līdzdalību gan akciju, gan parāda vērtspapīru tirgos, potenciāli paplašinot kapitāla tirgus instrumentu ieguldītāju bāzi.
Pašreizējas tirgus tendences
Lietuvas obligāciju tirgus demonstrē augstu aktivitāti, darbojoties divos līmeņos. Lielākām emisijām (virs 8 miljoniem eiro) tiek piemērotas vienotas ES Prospekta regulas prasības, pieprasot pilnīgu emisijas prospektu izstrādi un apstiprināšanu Lietuvas Bankā kā kompetentajā iestādē. Savukārt mazākām emisijām izmanto vienkāršotus informācijas dokumentus. Procentu likmes parasti svārstās robežās no 9 līdz 12 %, un lielākajā daļā emisiju pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, kas liecina par spēcīgu ieguldītāju interesi par uzņēmumu parāda vērtspapīriem. Tomēr, kā to parādīja Integre Trans gadījums, augstāks ienesīgums var liecināt par augstāku risku, atgādinot, cik svarīga ir rūpīga ieguldītāju uzticamības pārbaude un rūpīga emitenta finanšu stabilitātes analīze.
Būtiski pieminēt, ka kopš 2024. gada 1. jūlija ir ieviestas nozīmīgas izmaiņas, kas ļauj emitentiem izmantot vienotu informācijas dokumentu obligāciju piedāvājumos līdz 8 miljoniem eiro visās trīs Baltijas valstīs. Šī “pārrobežu pasei” līdzīgā pieeja nozīmē, ka vienā Baltijas valstī sagatavotu informācijas dokumentu (kam nav nepieciešams kompetentās uzraudzības iestādes apstiprinājums) var izmantot piedāvājumiem arī citās Baltijas valstīs. Tādejādi tirgus dalībniekiem tiek samazināts administratīvais slogs un palielināts potenciālo ieguldītāju loks. Šī vienkāršotā pieeja padara pārrobežu piedāvājumus rentablākus un efektīvākus, vienlaikus saglabājot atbilstošu ieguldītāju aizsardzības līmeni, pateicoties standartizētām informācijas atklāšanas prasībām.
Atbalsta mehānismi
No 2024. gada 24. jūlija Lietuvas nacionālā attīstības institūcija ILTE (agrāk INVEGA) ir izsludinājusi jaunu atbalsta mehānismu obligāciju emisijām, aicinot uzņēmumus pieteikties individuālām garantijām. Šīs 30 miljonu eiro programmas mērķis ir veicināt gan publisko, gan privāto obligāciju piedāvājumu, atbalstot uzņēmumus, lai piesaistītu līdzekļus ieguldījumiem un apgrozāmā kapitāla vajadzībām. Garantijas sedz līdz 50 % no obligāciju nominālvērtības, vienas emisijas maksimālais atbalsta apjoms ir 5 miljon eiro.Uz šo atbalstu var pretendēt mikrouzņēmumi, mazie un vidējie uzņēmumi, kas darbojas ilgāk nekā trīs gadus un ir dibināti kā Lietuvas akciju sabiedrības (AB) vai Lietuvas sabiedrības ar ierobežotu atbildību (UAB).Šī garantiju programma papildina līdz šim pieejamo izmaksu kompensācijas mehānismu, kas atmaksā līdz 50 % no emisijas organizēšanas izmaksām, atbalstam nepārsniedzot 100 000 eiro akciju emisijas un 50 000 eiro obligāciju emisijas gadījumā.
Nākotnes prognozes
Raugoties nākotnē, Lietuvas kapitāla tirgus ir šķietami labi sagatavots tālākai izaugsmei, ko veicina vairākas stratēģiskās iniciatīvas, tostarp gaidāmā ieguldījumu kontu sistēma, kas var padarīt dalību tirgū pievilcīgāku privātajiem ieguldītājiem, paplašinot potenciālo ieguldītāju bāzi. Lai gan obligāciju tirgū jau patlaban vērojama augsta aktivitāte, akciju tirgus stiprināšana joprojām ir galvenais izaicinājums. Akciju tirgus segmenta attīstībai varētu būt nepieciešami papildu mērķtiecīgi pasākumi, tostarp atbalsta mehānismu turpmāka uzlabošana un mērķtiecīgas iniciatīvas, lai mudinātu uzņēmumus apsvērt publisko akciju piedāvājumu izteikšanu.