Latvijas uzņēmējdarbības vide pēdējos gados ir piedzīvojusi būtiskas un dinamiskas izmaiņas. Uzņēmēji arvien biežāk meklē jaunus veidus, kā finansēt sava biznesa attīstību, un tradicionālais banku kredīts vairs nav vienīgā iespēja. Kapitāla tirgus finanšu instrumenti, īpaši obligāciju emisijas, piedāvā daudzsološas alternatīvas uzņēmumiem, kuri vēlas diversificēt finansējuma avotus un izmantot jaunas izaugsmes iespējas.
“Obligācijas uzņēmumu vidū kļūst populārākas, ko veicina vairāki faktori – banku piesardzīgā kreditēšanas aktivitāte un strauji augošs investoru pieprasījums par vietējo uzņēmumu obligācijām. Latvijas uzņēmumu vidū nostiprinās pārliecība, ka obligācijas var būt reāla finansējuma alternatīva. To veicina citu uzņēmumu veiksmīgā pieredze un pieaugošā finanšu pratība uzņēmumu un investoru vidū. Būtiski pieaugusi arī vietējo uzņēmumu informētība un izpratne par obligācijām kā finansējuma avotu”, uzsver Kristiāna Janvare, Signet Bank Investment Banking pārvaldes vadītāja.
Kas ir obligāciju emisija
Obligāciju emisija ir finanšu instruments, kas ļauj uzņēmumam piesaistīt kapitālu, emitējot obligācijas jeb parādzīmes, ko iegādājas investori. Tas ir viens no stabilākajiem uzņēmuma finansējuma veidiem, jo tiek noteikti konkrēti procenti un atmaksas termiņi. Kad obligāciju termiņš beidzas, uzņēmums atgriež aizdoto naudas summu (obligāciju nominālvērtību) un veic procentu maksājumus. Obligācijas ļauj plānot un prognozēt savu finansiālo nākotni ilgtermiņā, tādējādi palīdzot novērst riskus un izvairīties no neparedzamām izmaiņām procentu likmēs, , kas pastāv īstermiņa banku aizdevumu gadījumos u.c.
Uzņēmumi obligācijas izmanto dažādiem mērķiem, piemēram:
- Apgrozāmo līdzekļu finansēšanai (Grenardi Group, Longo Group, ELKO Grupa, CrossChem).
- Investīciju plānu finansēšanai (CleanR Grupa, Banga, Amber Beverage Group, Eco Baltia, Storent Holdings, Maxima Grupe).
- Esošo saistību refinansēšanai un saistību struktūras vienkāršošanai, sakārtošanai (Coffee Address Holding, iCotton, Arsenal Industrial).
- Nekustamo īpašumu projektu finansēšanai (Summus Capital, Akropolis Group).
Obligāciju emisijas priekšrocības
- Elastība: obligācijām ir elastīga nodrošinājuma struktūra. Tās var būt gan nodrošinātas, gan nenodrošinātas, gan pakārtotas banku saistībām. Finansējuma apjomu nosaka uzņēmuma naudas plūsmas un spēja apkalpot parādu, nevis ķīlas vērtība. Tādēļ ar obligācijām parasti ir pieejams lielāks finansējuma apjoms nekā to varētu izsniegt banka klasiska kredīta gadījumā.
- Ilgtermiņa stabilitāte: obligāciju dzēšana notiek termiņa beigās, un tām nav pamatsummas amortizācijas grafika, kas ļauj uzņēmumam pilnībā izmantot piesaistītā finansējuma apjomu visā obligāciju dzīves ciklā. Šāda struktūra atvieglo uzņēmuma naudas plūsmu, kas var būt aktuāli noteiktā attīstības fāzē, piemēram, aktīvā investīciju periodā.
- Ātrs process: obligāciju emisijas process parasti ir salīdzinoši ātrs. Tas aizņem vidēji 3-4 mēnešus, atkarībā no uzņēmuma gatavības pakāpes un plānotā darījuma specifikas.
- Publiska atpazīstamība: klātbūtne biržā ir kā papildu kvalitātes zīme, kas var uzlabot uzņēmuma reputāciju darbinieku, klientu un sadarbības partneru acīs.
Kāpēc obligācijas, nevis banku kredītsDomājot par aizdevumu, vispirms nāk prātā tradicionālais banku kredīts. Tas liek uzdot jautājumu: “Kāpēc uzņēmums varētu emitēt obligācijas, nevis vienkārši aizņemties no bankas?”
- Lielāks finansējuma apjoms: pateicoties obligāciju elastīgajai nodrošinājuma struktūrai, izmantojot obligācijas – vai nu kā vienīgo finansējuma avotu vai papildus citiem aizņēmumiem, uzņēmumam var būt pieejams lielāks finansējuma apjoms.
- Naudas plūsmas optimizācija: ja uzņēmums vēlas fokusēties uz strauju izaugsmi un nopelnīto līdzekļu ieguldīšanu attīstībā, obligācijas ir labāka izvēle nekā banku kredīts. Obligāciju dzēšana parasti notiek tikai termiņa beigās un uzņēmumam ir iespēja izmantot visu piesaistīto līdzekļu apjomu visā laika periodā! Tas sniedz naudas plūsmas atspaidu un var būt būtiski uzņēmumiem aktīvā investīciju vai transformācijas fāzē.