Šodien Ministru kabinets akceptēja grozījumus Ārstniecības likumā. Tos sadarbībā ar Veselības ministrijas pārstāvjiem un cilvēktiesību jautājumu ekspertiem izstrādājuši Tieslietu ministrijas speciālisti ar mērķi precizēt Ārstniecības likumā noteikto kārtību, kādā tiesa izskata psihiatru konsīlija pieņemto lēmumu par psihiatriskās palīdzības sniegšanu ārstniecības iestādē personai bez viņas piekrišanas, kā arī noteikt atlīdzības izmaksāšanas pamatu Latvijas Zvērinātu advokātu padomes norīkotam zvērinātam advokātam.
Ārstniecības likums nosaka, ka, personas ievietošana psihiatriskās palīdzības sniegšanai ārstniecības iestādē bez viņas piekrišanas iespējama vienīgi ar tiesas akceptu. Proti, psihiatru konsīlija pieņemto lēmumu par psihiatriskās palīdzības sniegšanu ārstniecības iestādē bez pacienta piekrišanas ikvienā gadījumā jāizvērtē tiesai. Kā teikts likumprojekta anotācijā, piespiedu hospitalizācija psihiatriskās palīdzības sniegšanai tiek izskatīta neatkarīgā un objektīvā tiesā jau 72 stundu laikā pēc hospitalizācijas.
Taču Ārstniecības likumā ir vairākas būtiskas neskaidrības attiecībā uz tiesas funkciju realizēšanu, Latvijas Zvērinātu advokātu padomes norīkota zvērināta advokāta darbību šādu materiālu izskatīšanā, kā arī pacienta tiesībām šajā procesā.
Pēc grozījumu stāšanās spēkā būs noteikts, ka gadījumos, ja psihiatru konsilijs būs pieņēmis lēmumu par psihiatriskās palīdzības sniegšanu, psihiatriskā ārstniecības iestāde par to rakstveidā 24 stundu laikā informēs rajona (pilsētas) tiesu. Savukārt tiesnesis nekavējoties informēs rajona prokuratūru, pacienta pārstāvi un psihiatrisko ārstniecības iestādi par iesniegto materiālu izskatīšanas dienu, laiku un vietu. Situācijā, kad pacientam nebūs pārstāvja, tiesnesis nekavējoties lūgs Latvijas Zvērinātu advokātu padomi pacienta interešu pārstāvībai norīkot zvērinātu advokātu.
Grozījumi paredz, ka tiesnesis iesniegtos materiālus par psihiatriskās palīdzības sniegšanu psihiatriskajā ārstniecības iestādē bez pacienta piekrišanas izskatīs slēgtā sēdē psihiatriskajā ārstniecības iestādē, kurā ievietots pacients, 72 stundu laikā pēc psihiatru konsilija lēmuma saņemšanas.
Tā kā personas piespiedu ievietošana psihiatriskās ārstniecības iestādē saistīta ar būtisku personas tiesību un brīvību ierobežošanu, grozījumi noteiks kārtību, kādā var tikt pārskatīts un atcelts tiesneša pieņemtais lēmums par psihiatru konsīlija lēmuma apstiprināšanu vai atteikumu to apstiprināt.
Likumprojekts paredz noteikt atlīdzības izmaksāšanas pamatu Latvijas Zvērinātu advokātu padomes norīkotam zvērinātam advokātam par veikto darbu, nodrošinot pacienta pārstāvību materiāla izskatīšanā. Būs noteikts, ka Juridiskās palīdzības administrācija veiks samaksu advokātam par šādiem juridiskās palīdzības veidiem - par iepazīšanos ar lietas materiāliem, juridisko konsultāciju, pārstāvību tiesas sēdē psihiatriskajā ārstniecības iestādē, kā arī par sūdzības sagatavošanu tiesas priekšsēdētājam. Samaksas saņemšanai advokātam divu mēnešu laikā Juridiskās palīdzības administrācijā būs jāiesniedz apstiprināts paziņojums par sniegto juridisko palīdzību.
Advokātiem, kas veiks pacientu pārstāvību tiesā līdz šo grozījumu spēkā stāšanās brīdim līdz 2007. gada 28. decembrim jāiesniedz Juridiskās palīdzības administrācijā paziņojumu, pievienojot dokumentus, kas apliecina citus atlīdzināmos izdevumus.
Likuma grozījumi jāpieņem Saeimā.
Laura Pakalne
TM Sabiedrisko attiecību nodaļas
pārvaldes vecākā referente
Tālr. 7036714
e-pasts: [email protected]