Šodien ASV Pārstāvju palātai vajadzētu balsot par budžeta deficīta mazināšanas pasākumiem, par kuriem kopš augusta lemj par «superkomiteju» dēvētā abu partiju kongresmeņu un senatoru darba grupa. Tomēr tas nenotiks, jo komiteja nav spējusi panākt vienošanos klasiskajā dilemmā par kazas izdzīvošanu un vilka paēšanu, kas apdraud arī jau tā trauslo globalizēto ekonomiku.
Budžeta «pabarošanas» jautājums ASV ir samilzis, un to neatrisinātu arī cerētā politiskā vienošanās, kas ideālā gadījumā ietvertu arī sociālās palīdzības un atsevišķu ekonomikas stimulēšanas pasākumu izdzīvošanu. Tomēr arī labvēlīgākajā scenārijā valsts ārējais parāds līdz 2035. gadam varētu sasniegt pat 164% no IKP, kā ziņo NY Times.
Superkomisijas uzdevums bija pasākumu komplekss, lai desmit gados ietaupītu 1,2 triljonus dolāru. Lai gan bija izskanējuši aicinājumi arī pēc daudz lielākiem budžeta griezumiem – līdz pat četriem triljoniem, debatētāji galu galā palika katrs politiskajos ierakumos un netika galā arī ar šo. Iznākumā ASV akciju tirgū notika kritums, un spēkā paliek arī kredītreitingu aģentūras Fitch iepriekš teiktais, ka politiskās neveiksmes gadījumā tā visdrīzāk pārskatīs savu ASV ekonomikas stāvokļa vērtējumu. Standard & Poor’s un Moody’s gan apstiprināja, ka savu pašreizējo vērtējumu nemainīs, saglabājot attiecīgi AA+ un AAA reitingu ar negatīvu perspektīvu.
Tai pašā laikā par finanšu tirgus uzticības rādītāju uzskatītās desmit gadu valsts parādzīmes nekādi īpaši nav reaģējušas, ASV obligācijām saglabājot zemu ienesīguma līmeni. Viens skaidrojums tam varētu būt, ka, salīdzinot ar citām iespējām, vērtspapīros ieguldīt gribētājiem Amerika aizvien šķiet nosacīti pieņemama.
Nepatīkamā kārtā tas viss notiek laikā, kad ticis labots ASV ekonomikas trešā kvartāla snieguma rādītājs, līdz šim cerēto 2,5% vietā gada griezumā trijos mēnešos (līdz septembra beigām) augot vien par 2%. Savukārt vienas no pašreizējās izgāšanās sekām, ja vien līdz gada beigām demokrāti ar republikāņiem nepanāks vienošanos, būs automātiska darba algas nodokļa atjaunošana pilnā apjomā, pašreizējām «nodokļu brīvdienām» beidzoties līdz ar jauno gadu.
NY Times lēš, ka līdz ar to 121 miljons ASV nodarbināto nākamgad algā nesaņems katrs vidēji 934 dolārus, bet aģentūra Bloomberg analizē, ka tas izraisīs 0,5% IKP kritumu. IKP par vēl 0,3% varētu samazināt bezdarbnieku atbalsta pagarinājuma atcelšana, kas arī automātiski zudīs turpmākās politiskās stagnācijas gadījumā. Kopā šie abi stimulēšanas rīki ASV šogad veido 168 miljardus dolāru, kas nu varētu tikt no ekonomikas izņemti. Savukārt sociālā situācija varētu pasliktināties nepagarināto valsts līdzmaksājumu dēļ ārstiem, beidzoties līdzšinējo Medicare programmas ietvaros veikto 30% izmaksu kompensācijām.