Otrdien Zemkopības ministrija (ZM) un Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) informēja valdību par Latvijai jaunās un bīstamās augļu koku slimības - bakteriālās iedegas Erwinia amylovora ierobežošanas pasākumiem un kompensāciju apjoma noteikšanu, Db.lv informēja ZM Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas pārvaldes vecākā referente Liene Zvereva.
Tā kā bakteriālā iedega ir visbīstamākā un visgrūtāk apkarojamā augļkoku slimība, ZM šodien lūdza valdību rast iespēju piešķirt finanšu līdzekļus no Finanšu ministrijas pamatbudžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Precīza kompensāciju summa cietušajiem dārziem tiks aprēķināta pēc monitoringa veikšanas, liecina ZM un VAAD sagatavotais informatīvais ziņojums. Tāpat Latvijas augļkopju asociāciju (LAA) ir izstrādājusi priekšlikumus kompensāciju aprēķināšanai.
Valdība atbalstīja ZM un VAAD priekšlikumu kompensēt bīstamās augļu koku slimības dēļ kopumā radušos zaudējumus. Par šo līdzekļu apjomu tiks lemts, izskatot šā gada grozījumus valsts budžetā. Savukārt Zemkopības ministrija izvērtēs iespējas zaudējumus kompensēt no pašreiz ministrijas budžetā pieejamiem līdzekļiem
Kā liecina valdībā iesniegtais informatīvais ziņojums, par sešus līdz desmit gadus veciem augļu kokiem varētu saņemt kompensāciju 300 latu apmērā, bet par vienu vai divus gadus veciem augļu kokiem - desmit latu kompensāciju. Par kokiem, kas ir vecāki par 30 gadiem kompensācija varētu būt 30 lati. Savukārt par iznīcinātajiem pīlādžiem noteikta 30 latu kompensācija, par cidonijām, krūmcidonijām - desmit latu kompensācija, bet par iznīcināto dzīvžogu aptuveni 100 latu kompensācija.
Šā gada jūlijā Jelgavas rajonā Staļģenes ciematā pirmo reizi Latvijā tika konstatēta augu karantīnas organisms - bakteriālā iedega. Kā vienīgais infekcijas apkarošanas veids tika atzīts slimo augu iznīcināšana. VAAD sagatavotā informācija valdībai liecina - dienests, veicot vizuālo pārbaudi Staļģenes ciema centrā, ir konstatējis saimniekaugus ar bakteriālo iedegu simptomiem apmēram 50 piemājas dārzos. Bakteriālo iedegu simptomi ir konstatēti uz ražojošām 20 - 30 gadu vecām ābelēm, kā arī trīs gadu jaunā augļkoku dārzā. Slimība neapdraud tādus augļu kokus kā plūmes un ķiršus. Tāpat infekcija nav bīstama cilvēkiem un dzīvniekiem.
Lai noteiktu bakteriālo iedegu iespējamo izplatīšanos, VAAD sadarbībā ar Latvijas augļkopju asociāciju (LAA) un zinātniskām institūcijām veic papildus visas Latvijas teritorijas uzraudzību, ņemot papildus paraugus. Ja bakteriālās iedegas izplatīsies plašākā teritorijā un skars stādaudzētavas un komercdārzus, VAAD kopā ar Stādu audzētāju asociāciju, Latvijas augļkopju asociāciju un zinātniskajām institūcijām izstrādās efektīvāko fitosanitāro pasākumu tiem saimniekaugiem, kas nav inficēti, bet atrodas blakus inficētajiem.