Turpmāk tiesības izmantot maksas atvieglojumus sabiedriskajā transportā reģionālajos starppilsētu un vietējās nozīmes maršrutos tiks piešķirtas sešām pasažieru kategorijām līdzšinējo vienpadsmit vietā.
Šādas izmaiņas paredz otrdien, 4. augustā, valdībā atbalstītais Ministru kabineta noteikumu projekts. To izstrādājusi un valdībā izskatīšanai iesniegusi Satiksmes ministrija, ņemot vērā vairāku atbildīgo ministriju, kā arī vairāku biedrību un asociāciju ieteikumus.
Turpmāk bez maksas reģionālajos starppilsētu un vietējas nozīmes maršrutos varēs pārvietoties pirmsskolas vecuma bērni, 1. grupas invalīdi, bērni invalīdi, kā arī bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās un profesionālajās izglītības iestādēs. Politiski represētās personas un nacionālās pretošanās kustības dalībnieki, tāpat kā līdz šim, bez maksas varēs izmantot reģionālos starppilsētu nozīmes maršrutus. Savukārt 2. grupas invalīdi un personas, kuras pavada 1. grupas invalīdu vai bērnu invalīdu reģionālos starppilsētu un vietējās nozīmes maršrutus turpmāk varēs izmantot ar 50% atlaidi.
Braukšanas maksas atvieglojumus līdzšinējā apmērā saņems arī ārpus pilsētas teritorijas dzīvojošie skolēni. 1. – 9. klases bērniem būs tiesības saņemt kompensāciju 100% apmērā par sabiedriskā transporta izmantošanu mācību gadā pilsētas nozīmes, reģionālajā starppilsētu un vietējās nozīmes maršrutā pašvaldības administratīvajā teritorijā. Savukārt uz 10. – 12. klases skolēniem, kas mācās klātienē, attieksies braukšanas izdevumu kompensācija 50% apmērā iepriekš minētajā maršrutu tīklā. Biļete skolēniem būs jāiegādājas par pilnu maksu, bet braukšanas izdevumi iepriekš noteiktā kārtībā tiks atlīdzināti no pašvaldības budžeta.
Nosacījumi par piešķirtajiem braukšanas maksas atvieglojumiem personām ar invaliditāti stāsies spēkā tikai pēc attiecīgu grozījumu veikšanas likumā par invaliditātes jautājumiem. Līdz tam 1. un 2. grupas invalīdiem, bērniem invalīdiem un personai, kas pavada 1. grupas invalīdu vai bērnu invalīdu, ir tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transportlīdzekli, kas pārvadā pasažierus pilsētas nozīmes, reģionālā starppilsētu un reģionālā vietējās nozīmes maršrutā.
Jauni noteikumi maksas atvieglojumiem sabiedriskajā transportā tika izstrādāti, jo valsts budžeta līdzekļi, lai kompensētu pārvadātājiem radītos zaudējumus, ir nepietiekami. Dotācija sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanai samazināta par 7,5 miljoniem latu, lai varētu samazināt valsts budžeta deficītu par 500 miljoniem latu. Finansējums dotācijai veidojās no vairākām budžeta programmām – Satiksmes ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Labklājības ministrijas, Reģionālās un pašvaldību lietu ministrijas un citām. Tādēļ, lai izstrādātu jaunos noteikumus, ņemot vērā valsts budžeta iespējas, Satiksmes ministrija un Autotransporta direkcija konsultējās un panāca vienošanos ar atbildīgajām institūcijām (Izglītības un zinātnes ministriju, Labklājības ministriju, Latvijas Pašvaldību savienību u.c.) par kategorijām, kurām tiks piešķirti braukšanas maksas atvieglojumi.
Kā jau ziņots, no šā gada 1. jūlija zaudējumi par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu pilsētas nozīmes pārvadājumos pilnībā kompensējami no attiecīgās pašvaldības budžeta. Pašvaldībām ir tiesības noteikt braukšanas maksas atvieglojumus savā administratīvajā teritorijā, tādējādi kompensējot pārvadātājam radītos zaudējumus no pašvaldības budžeta. Reģionālajos vietējās nozīmes un pilsētas nozīmes maršrutos braukšanas maksas atvieglojumus pašvaldības var noteikt brīvprātīgi, ievērojot pašvaldības budžetā paredzētos finanšu līdzekļus. Iepriekš minēto paredz Sabiedriskā transporta pakalpojumu likums.
Plānots, ka ministru kabineta noteikumi stāsies spēkā 2009. gada 1. septembrī.