Eiropas «parādu karalienei» Grieķijai iesaka pārdod dažas no savām salām, lai tādējādi palielinātu valsts kapitālu.
Sky News raksta, ka šādi ieteikumi ir nākuši no Vācijas kancleres Angelas Merkeles sabiedrotajiem, kuri uzskata, ka Eiropas valstīm nevajadzētu palīdzēt Grieķijai cīņā ar ekonomisko situāciju valstī.
«Pārdodiet savas salas, jūs, bankrotējušie grieķi - un Akropoli arī!» - šādu virsrakstu rakstam par Grieķiju licis izdevums Bild. BBC norāda, ka tas izklausās nereāli, bet šāda ideja nākusi no divu augsta ranga politiķu, kas pārstāv Eiropas lielāko ekonomiku, puses.
«Ko dara persona, kura ir bankrotējusi? Tā pārdod visu, kas tai pieder, lai norēķinātos ar kreditoriem. Lūk, ko. Grieķijas gadījumā tas nozīmē ēkas un neapdzīvotas salas,» uzsver Vācijas valdības pārstāvis no Kristīgo demokrātu partijas Jozefs Šlarmans (Josef Schlarmann).
Jāatzīmē, ka Vācijas finanšu ministrs Rainers Bruederle (Rainer Bruederle) neilgi pirms tikšanās ar Grieķijas finanšu ministru uzsvēra, ka Vācija Grieķijai nedos ne centu.
Kopumā Grieķijā ir 3054 salas, un tikai 87 no tām ir apdzīvotas. Valda uzskats, ka lielākā daļa no pamestajām salām pieder valstij. «Es teiktu, ka patlaban ir labs laiks, lai sāktu skatīties uz šo tirgu,» sacījis tūrisma eksperts Leonids Babanis. Mākleri raksturo Grieķijas salas kā pieejamas – par 30 akru gabalu maksa ir no 2 miljoniem dolāru līdz pat vairāk nekā 300 miljoniem dolāru, ko par Skorpio salu vēlas Aristoteļa Onasis mazmeita Atīna Onasis.
Hamburgas brokeris Farhads Vladi kopš 1975. gada ir pārdevis nepilnus 2000 salu. Viņa īpašumā ir vismaz pieci īpašumi Grieķijā, no kuriem lētākais maksā 1,2 miljonus eiro. Tas atrodas Korintas līcī, kas ir 1,5 jūdzes no Itea pilsētas un aizņem aptuveni 2,6 akrus. Tajā ir smilšaina pludmale, priedes un olīvkoki.
Trinitijas sala ir ievērojami dārgāka – tā maksā 18 miljonus eiro, taču tajā ietilpst māja ar četrām guļamistabām, pludmales namiņš, darbinieku ēka, privāta baznīca un 17. gadsimta venēciešu skatu tornis. Turklāt no netālās salas tiek piegādāts svaigs ūdens.
«Salas bez būvatļaujām ir praktiski bezvērtīgas,» sacījis F. Vladi. Galvenais faktors ir atrašanās vieta – netālu no ārstiem un pārtikas piegādātājiem. Tomēr nevajadzētu par zemu novērtēt izmaksas – aptuveni 10% no ieguldījuma vērtības veido personāla un apkopes izdevumi, tāpat transports uz salu varētu būt dārgs. Daudzas salas ir pamestas, jo tās ir neauglīgas ar putekļainiem akmens atsegumiem.
Jāpiebilst gan, ka no Grieķijas puses šonedēļ kā pozitīva zīme tika uztverts tas, ka bija vērojams labs pieprasījums pēc Grieķijas 10. gadīgajām obligācijām - piesardzīgi plānoto 5 miljardu vietā pieprasījums bija gandrīz 3 reizes lielāks. turklāt trešdien Grieķija paziņoja par papildus izdevu apcirpšanu 4,8 miljardu eiro apmērā.
Savukārt kancleres Angeles Merkeles partijas biedrs marko Vandervits (Marco Wanderwitz) gāja vēl tālāk, sakot: «Ja Eiropas Savienība, tādējādi arī Vācija nolems ekonomiski palīdzēt Grieķijai tai vajadzēs kaut ko dot pretī - dažas salas varētu būt risinājums.»