Vietējās bankas peļņas rādītāju uzlabo, samazinot izdevumus; ieņēmumi aug lēni, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Gada laikā Latvijā strādājošo kredītiestāžu kopējā peļņa augusi par ceturtdaļu. Straujāk ienākumus spējušas palielināt bankas, kas apkolpo nerezidentus. Vairāku lielo vietējā tirgū strādājošo banku peļņa sarukusi, savukārt mazākie tirgus spēlētāji ieņēmumus audzējuši vairākkārtīgi.
Procenti aug lēni
Šā gada pirmajā pusgadā bankas nopelnījušas gandrīz 220 miljonus eiro, kas ir par ceturtdaļu vairāk nekā pērnā gada attiecīgajā periodā, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) dati. Pirmajā pusgadā banku procentu ienākumi ir pieauguši par 11,5%, bet komisijas ienākumi – par 3,1%, savukārt izdevumi uzkrājumiem samazinājušies par 15,9%.
Kā skaidro FKTK, kaut arī no jauna izsniegto kredītu apjoms palielinās, vājās rezidentu kreditēšanas apstākļos banku, kas orientējas uz nerezidentu apkalpošanu, biznesa modelis nodrošinājis labākus pelnītspējas rādītājus nekā tām kredītiestādēm, kuras apkalpo vietējos klientus. Tādēļ nerezidentu banku ienākumi auguši straujāk par izdevumiem – attiecīgi par 15,8% un 10,6%. Šīm bankām peļņas kāpumu galvenokārt nodrošinājis tīro procentu ienākumu kāpums – par 27,3%, bet rezidentu banku peļņas pieaugumā noteicošā loma aizvien bijusi izdevumu samazinājumam (par 5,7%) – sarukuši gan procentu izdevumi, gan izdevumi uzkrājumiem nedrošiem parādiem (par 26,7%), savukārt ienākumi auguši vien par 0,2%, ko lielā mērā nodrošināja komisijas ienākumu kāpums.
Banku vadītāji norāda, ka patlaban ieņēmumu kāpums ir vienmērīgs – nedaudz pelna katrs piedāvātais pakalpojums, un nav vērojama tāda situācija kā pirms dažiem gadiem, kad viens pakalpojums pelnīja lauvas tiesu, bet cits radīja zaudējumus. Bankas, pakāpeniski ceļot cenas skaidras naudas darījumiem, šo situāciju ir novērsušas.
«Šobrīd nevar nosaukt kādu vienu produktu, kas bankām būtu īpaši ienesīgāks par citiem un nestu pamata ienākumus,» situāciju nozarē raksturo Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) pārstāve Baiba Melnace, piebilstot, ka pašreiz sektors pelna no visa klientu pakalpojumu klāsta – jo vairāk tie tiek izmantoti, jo augstāki ir ienākumi.
Visu rakstu Nerezidentu apkalpošana – ienesīgāka lasiet 23. septembra laikrakstā Dienas Bizness.