Pašreizējais piedāvājums NĪN likmes piemērošanā no nākamā gada pašvaldībām ļaus palielināt likmi tikai mājokļiem.
Tā valdības komitejas sēdē secināja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomniece Sanita Šķiltere, uzsverot, ka pašvaldībām jāļauj noteikt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi visā tā koridorā – no 0,2% līdz 3%, kas atbilst pērnā gada nogalē pieņemtajiem likuma grozījumiem. Pretējā gadījumā nodokļa likmes noteikšanas tiesību deleģēšana pašvaldībām zaudējot jēgu. Finanšu ministrijas (FM) piedāvājums paredz, ka pašvaldības brīvi varēs noteikt NĪN likmes no 0,2% līdz 1,5%, bet nodokļa likmi virs 1,5% varēs piemērot vien graustiem vai neapstrādātai lauksaimniecības zemei. FM uzskatam piekrīt uzņēmēji un indikatīvi arī lielākā daļa ministru.
Pērnā gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā par NĪN, kas paredzēja, ka no 2013. gada 1. janvāra pašvaldībām būs tiesības noteikt NĪN likmi no 0,2% līdz 3% no īpašuma kadastrālās vērtības. Tagad, izstrādājot grozījumus likumā par NĪN, lai noteiktu, kādi principi pašvaldībām jāievēro NĪN likmes noteikšanā, FM secinājusi, ka likmes koridors jādala divās daļās – no 0,2% līdz 1,5% un no 1,5% līdz 3%. Augšējās likmes pašvaldības varēs piemērot tikai tad, ja īpašums netiek apsaimniekots atbilstoši normatīvajiem aktiem. LPS vēlme pēc brīvām rokām NĪN likmes noteikšanā uztrauc arodbiedrības un uzņēmēju pārstāvjus, kuri pauduši bažas, ka pašvaldības varētu noteikt pārāk augstu nodokļa likmi gan iedzīvotājiem par dzīvojamām mājām, gan uzņēmumiem par ražošanas ēkām. 3% uzņēmējiem var būt kritiski, apliecināja FM pārstāve Astra Kaļāne.
Pašlaik NĪN likme 1,5% ir zemei, ēkām, izņemot dzīvojamām mājām, garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām, ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai, kā arī inženierbūvēm. Savukārt NĪN mājokļiem atkarībā no kadastrālās vērtības ir 0,2%, 0,4% vai 0,6%.